VELO: 10/2011

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 21.09.2011 Úvodník: KDYŽ PROCENTA ZTRÁCEJÍ VÁHU

Popis

Říjnové Velo má částečně očekávatelnou část obsahu – novinky z techniky, vybavení a doplňků. Vzhledem k tomu, že letos nevyjde speciál Velo technika, najdete právě v tomto vydání Vela uceleného a podrobného průvodce vybavením pro příští sezonu – trendy v jednotlivých oblastech, zásadní novinky. Tolik jedno specifikum říjnového Vela na úvod, nyní už ochutnejme jeho obsah podrobněji.

 

TŘI TIPY REDAKCE

POSED TŘIKRÁT JINAK. Posed je zajímavé a věčné téma. Správně sedět na kole znamená nedřít se zbytečně, netrpět zbytečnou bolestí. K tématu jsme se po čase vrátili, a sice praktickým porovnáním tří odborných metodik dostupných na českém trhu. Jedná se o Body Scanning CRM (Trek), BG FIT (Specialized) a Bike Fitting (Duratec). Navštívili jsme tři „posedové laboratoře" vždy se stejným kolem, absolvovali potřebná měření a nastavení a porovnávali je s původním vyladěním kola i v rámci možností mezi sebou. Vyplynulo z toho hned několik velmi praktických postřehů.
Téma cyklistický posed jsme doplnili také o pohled z trochu jiného úhlu – pohled očima fyzioterapeuta.

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR
VIKTOR ZAPLETAL – MUŽ, KTERÝ VRÁTIL KULHAVÉHO NA VÝSLUNÍ. Anebo jinak také trenér, kterého nyní každý chce. Když před šesti lety začal dohlížet na přípravu Jardy Kulhavého, s nímž závodil už od jeho žákovských let dokonce ve stejném klubovém dresu, mohl zaslechnout posměšky typu – ten trenér od jednonohých že má zachránit největší talent českého MTB v historii? A svým způsobem zachránil. Hlavně on se postaral o Kulhavého výkonnostní znovuvzkříšení a dnes má více či méně „na svědomí" tři mistry světa: Jiřího Ježka, Jaroslava Kulhavého a také Michala Prokopa, na jehož vytrvalostní přípravě začal nedávno usilovně pracovat.

PRVNÍ TEST HYDRAULICKÉHO MTB ŘAZENÍ. Značka Acros zveřejnila informaci o svém zcela novém pohledu na řazení u horského kola letos na jaře. Od té doby jsme s jejími zástupci byli v kontaktu a snažili se získat kolo do testu. Na sklonku léta jsme se konečně dočkali, první toužebně vyhlížené rande ale nakonec bylo poněkud rozpačité.

TECHNIKA 2012 – téměř dvě desítky stran se vším podstatným, co se týká příští sezony z pohledu techniky a vybavení, a to včetně úvodního článku podrobně ukazujícího na trendy a směry, jimiž se cyklistika ubírá dále ve všech svých odvětvích.

26" Z MTB HT JIŽ BRZY VYMIZÍ – a další pohledy lidí, kteří „vědí víc". Otázky pro konstruktéry předních světových i domácích značek přinesly v některých směrech překvapivé odpovědi. Nutno dodat, že odpovědi pocházejí z úst nejpovolanějších – vždyť jsou to právě konstruktéři, kdo už nyní ví (musí vědět) o novinkách pro přespříští sezonu. Jejich názory tak možná mají velmi reálný základ, nejsou jen čistě osobními prognózami.

 

ENDURO JE, KDYŽ… Zapomeňme nyní na škatulky, do nichž členíme kola. Enduro totiž znamená víc – je to disciplína, relativně mladá, která vychází z modelu automobilové rallye. A je to disciplína zajímavá i zábavná.

BULHARSKO, ZEMĚ DIVOKÁ. A tím jako stvořená pro pořádnou bikovou výpravu za pořádnými terény. Pohoří Stará Planina je pro MTB tak akorát vysoké, táhne se Bulharskem od Mrtvého moře až do Srbska, nechybí zde turistické značení, zázemí je solidní – proč váhat?

ZLATONOSNÁ DVOJKA PROKOP A KULHAVÝ. MS MTB ve švýcarském Champéry přineslo naší výpravě a českým cyklistům dvojí zlatou radost. Reportáž, hledání důvodů jednoznačné nadvlády Jaroslava Kulhavého nad světem, průběh jeho letošní sezony; dále rozhovor s Michalem Prokopem a pohled na jeho úspěšnou kariéru rok za rokem.

DANNY HART – ZJEVENÍ NA SJEZDOVÉ SCÉNĚ. Kdo viděl zlatou jízdu tohoto mladíka, žasl. Hranice možností MTB DH byly opět posunuty. Kde se vzal, co stojí za jeho schopnostmi?

BITVA O VTEŘINY. Španělská Vuelta letos opět nepostrádala napětí, rozhodovaly vteřiny, vítězili jezdci, kteří nepatřili mezi papírové favority.


NOVINKA – VELO V ELEKTRONICKÉ PODOBĚ! Pokud vám, příznivcům moderny, dosud chybělo Velo v elektronické podobě, máme pro vás skvělou zprávu – odteď již nebude! Na www.alza.cz můžete Velo v elektronické podobě zakoupit, číst, archivovat atd. Jedno číslo je zde i zdarma k prolistování. To samé platí i o dalších dvou časopisech našeho vydavatelství, titulech 53×11 a Cykloturistika.
S počítačem či s časopisem, vždy s Velem!


TESTY, TESTY, TESTY…

– SHIMANO ULTEGRA Di2 – postřehy z první jízdy na novince, která nenechá chladným žádného silničáře. Elektronická Ultegra stojí polovinu toho, co její předloha Dura-Ace, ve funkci příliš neztrácí.

– EDNURO FULLY – cena okolo 70 000 Kč svedla dohromady biky Cube Fritzz Pro a Merida One-Five-O 3000-D

– TRAIL BIKY – popularita trail biků rychle roste, stejně tak i nabídka. Tentokrát jsme vyzvali k porovnání Giant Trance X 3 a Pell´s Tarpan X9, kola v ceně 50 000-60 000 Kč

– POCTIVÉ HARDTAILY HLINÍKOVÉ a česká dvojice 4Ever Zetta a Galaxy Proteus XT (cena okolo 40 000 Kč)

– DOSTUPNÉ SILNIČKY S TERÉNNÍMI GENY – cena 30 000 Kč a Ghost Race 5000C, Kellys URC 4.9, Kona Zing Deluxe a RB RR Base

– rubrika Minitest: kotoučové brzdy Hayes Prime Expert a lehká bunda Endura Pakajak

 

DOMÁCÍ DÍLNA – ROVNÁNÍ PŘEVODNÍKŮ. Ohnuté placky i zuby jdou narovnat a jízda může pokračovat.

VŠECHNO SE DÁ PŘEJET. Škola jízdy pokračuje návodem na zdolání větší terénní překážky – vyjetím na ni a následným sjetím, vše v pomalé rychlosti.

POD DOHLEDEM DUKOVAN. V dalším dílu seriálu Domácí bikový revír nás čtenář Ruda zavede do povodí Oslavy.

ODPOČINEK NENÍ HYBERNACE. Tréninkový seriál přináší návod na co nejefektivnější náplň měsíců říjen a listopad. Ano, můžete se těšit na volno, důležité je však umět jej zařadit.

Menu