VELO: 10/2008

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 17.09.2008 Úvodník: Lanceho návrat II. – válka pokračuje Ukázka z časopisu: Super Big Mac

Popis

NA STOPĚ PROBLÉMU, tak se jmenuje nový servisní seriál. Není věnovaný montáži či údržbě konkrétního komponentu, ale jde na věc z druhé strany. Společně pátráme po možnostech odstranění konkrétního problému. Díl první patří škrtání disku kotoučové brzdy o destičky. Jeho možných příčin jsme napočítali devět. A nebo ještě více?

VOLTY VS. 11 PASTORKŮ – PREMIÉROVÉ PRAKTICKÉ POROVNÁNÍ silničních novinek Shimana (elektronická sada Di2) a Campagnola (11 pastorků kazety).

DOKONALÉ BIKOVÉ DIVADLO – MTB FESTIVAL CRANKWORX 2008. Whistler. Co se vám vybaví při přečtení tohoto slova? Dokonalý biking? North shore? Freeride? Sjezd? Skvělé místo pro každého bikera? Nejen tyto, ale jistě ještě mnoho dalších synonym. Já navíc mohu přidat i spojení čerstvé vzpomínky. Parádní vzpomínky na účast na takřka kultovním festivalu Kokanee Crankworx, kde jsem nebyl jenom divákem, ale také oficiálním fotografem… (více o festivalu autor článku Jan Tekel v tištěném vydání)

BOJ O ZADKY aneb nevídané rošády v týmovém vybavení profipelotonu. Takový třesk v materiálním vybavení profipelotonu na sklonku sezony, jaký sledujeme právě teď, snad ještě nepamatujeme. Co se děje? Vysvětlení můžeme hledat ve shodě náhod, končících kontraktech, ale to jistě není vše. Nejsilnější hráči, ale i ti dosud stojící v ústraní, kteří se prostě chtějí zviditelnit, stále důrazněji vstupují do hry o velké hvězdy, kde se licituje v řádu milionů eur finanční podpory nemluvě o stovkách špičkových rámů, které musejí být týmům k dispozici. Rvačka o to, jíž slavné pozadí usedne na který stroj, vrcholí a největší váhu nemá technologická vyspělost, nýbrž pochopitelně peníze a marketingové záměry.

EUROBIKE 2008. Po jeho skončení jsme si nejprve řekli, že se na tomto veletrhu při představování novinek 2009 neodehrála žádná revoluce. Jenže! Campagnolo a 11 pastorků, Shimano a elektronické silniční řazení – sice už o nich víme déle, ale to nic nemění na to, že technické novinky pro příští rok jsou poměrně zásadní. To, že jsme mnoho novinek mohli odprezentovat s předstihem, nám dalo více prostoru pro další a další novinky. Reportáž na vás čeká na 11 stranách.

ROZHOVORY

 • KATEŘINA NASH-HANUŠOVÁ – Češka, která ovládla americké MTB XC. S Kateřinou jsme rozprávěli o životě, závodění, USA.
 • ČECH V HOLANDSKÝCH BARVÁCH. Zajímavý příběh píše Pavel Buráň, náš ještě donedávna velice úspěšný dráhař: byl jako trenér na olympiádě v Pekingu, jenže coby trenér holandské reprezentace!
 • BŘEMENO ATMOSFÉRY: dva trenéři našich olympijských XC nadějí (Jiří Lutovský, trenér Terezy Huříkové, a Viktor Zapletal, trenér Jaroslava Kulhavého) a dva rozhovory na téma nepříliš uspokojivých vystoupení dvou nadějí
 • FRANTIŠEK RABOŇ – NEŘEKLI MU ČEKEJ, TAK VYHRÁL! S Františkem jsme si povídali nejen o etapovém vítězství v závodě Kolem Irska.

PODZIM – NENÍ PROČ NEVYJÍŽDĚT! Pěkná podzimní vyjížďka se té letní přinejmenším vyrovná. Neodkládejme proto své stroje předčasně a vyrazme ven nasát vůni podzimu – kromě základní dávky odhodlání k tomu stačí velmi málo, potřebujeme pouze několik typicky podzimních doplňků oděvu.

OLYMPIÁDA PEKING 2008. Tak jsme si nakonec oddechli, olympiáda je za námi. Ano, v těchto slovech je skryta jistá úleva. To však jiným nebrání znovu naplno roztočit nový čtyřletý cyklus řízený diktátem pěti kruhů. A lidská práva, nebo snad Tibet? Vzpomene si na tato donedávna horká témata dnes ještě někdo?

OHLÉDNUTÍ ZA MTB XC POHÁREM – jaká byla sezona 2008?

TESTY

 • TŘI FULLY, DVA HARDTAILY, ROK 2009. Praktické nahlédnutí do příští sezony můžete absolvovat ve společnosti biků, jejichž pojítkem je nejen čerstvé datum narození, ale také sada Shimano SLX: Author Era 2.0 (FS), Gary Fisher Supercaliber (FS), Ghost RT Actinum 5700 LTD (FS), No Saint Angel SLX Disc (HT) a Trek Elite 9.7 (HT).
 • NEKOMPROMISNÍ ENDURO SOUBOJ: Trek Remedy vs. Specialized Pitch. Být neutrální s sebou paradoxně přináší buďto pozitivní anebo negativní vyznění situace, nic mezitím. Stejně jako může být takový politik neutrálním, bez názoru, tedy oním amorfním chameleonem, u pérování terénních kol je neutralita odpružení dobrá věc. Anebo není?
 • DŮSLEDNĚ PROTI SCHIZOFRENII – devětadvacítkový full Niner R.I.P. 9 coby Velo Star 2008.
 • PROVĚRKA BIKEROVA TRŮNU – dlouhodobý test sedmi MTB sedel (BBB, Bontrager, Fi´zi:k, Pell´s, Specialized, Velo a WTB)
 • MINITEST: dámský dres Etape Fortuna, přilba Haven Mignon, batoh Camelbak Uproar, zapletená silniční kola Remerx Rapid Profi Race

POHYB NA OSTŘÍ NOŽE – profesor Michal „Majkl” Matys vyučuje ve škole jízdy stabilitu, jízdu po úzké překážce, v úzké stopě, ve výšce a nebo třeba po kolejích.

DO TŘETICE REGENERACE. Velo trenér radí, jak naložit s koncem sezony a být dobře připraven na tu nastávající. Jde o poslední díl seriálu, v listopadovém Velu pak najdete první díl zcela nového seriálu věnovaného základní fyzické přípravě cyklistů.

NA CESTÁCH

 • VZHŮRU NA SLAPY – Domácí bikový revír láká k vodě.
 • KRÁLOVSTVÍM MUCH A DEFEKTŮ – přejezd Hanušovické vrchoviny.

Menu