VELO: 5/2007

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 27.04.2007 Úvodník: DĚKUJI VÁM Fejeton: NEBOJ VLKA NIC! Ukázky z časopisu:

Popis

Spolu s vpravdě letním počasím přichází květnové Velo – na 228 stranách! Rádi bychom vás upozornili, že v sekci Stahuj na těchto stránkách najdete videa k některým článkům (Amerika, test enduro fullů) a také více informací (trénink Libora Matějky).

MILOSRDNÁ ALJAŠKA – JAN KOPKA TO DOKÁZAL! Exkluzivní reportáž a vyprávění Honzy o svém dobrodružství!

exkluzivní rozhovor pro Velo SJEZDAŘI, TŘESTE SE, E.T. SE VRACÍ! Při vyslovení jeho jména se vyznavači rychlého sjíždění kopců na horském kole uctivě klaní. Nicolas Vouilloz je bezpochyby největší legendou světového downhillu na horských kolech. Závodník, který svými výsledky udivoval soupeře, sponzory, žurnalisty i fanoušky a vysloužil si za to přezdívku E.T. Mimozemšťan. Při tréninku na začátku dubna na známé sjezdové trati v San Remu v Itálii se s Nikem potkal český sjezdař Kamil Tatarkovič. Jednatřicetiletý Vouilloz proháněl svůj sjezdový speciál francouzské značky Lapierre a nezdálo se, že čtyři roky v klasickém sjezdu nezávodil. Kamil jej podrobně vyzpovídal pouze pro vás, čtenáře Vela.

AMERIKA – MATKA BIKINGU A JEJÍ SOUČASNOST Představy o tom, jak vypadá současné bikování v USA, se různí. Někteří již měli možnost okusit svatý grál světových trailů, většina z nás ale čerpá své představy z mountainbikových videí, která nám servírují obraz akčních hrdinů vrhajících se ze skal na celoodpružených létajících strojích. Takže – je právě tohle ona realita? Na tuto otázku odpovídá úvodní článek, za ním následuje několik dalších reportáží doplněných zajímavostmi, rozhovory, tipy na nejlepší oblasti, slovníčkem atd.

 • UTAH – MOAB – Slickrock, Porcupine Rim, Amasa Back a další pověstné traily
 • UTAH – VELKÉ SOLNÉ JEZERO a bikování mezi bizony ve volné přírodě
 • COLORADO – BOULDER – pekelná jízda bikerským rájem
 • KALIFORNIE, NEVADA – LAKE TAHOE – bikování na hranici dvou států
 • ALJAŠKA – DENALI HIGHWAY – na Aljašku za mnohem lákavějšími podmínkami, než jaké vyhledává Jan Kopka
 • BIKOVÉ NADACE – lokální pomoc bikerům jako nezbytnost anebo IMBA není všemocná

NEJMLADŠÍ Z DYNASTIE KRÁLEM! Když v Olomouci mezi cyklisty zmíníte jméno Kaňkovský, hned počítejte s dotazem – a kterého z nich myslíte? Na přezdívku “Kaňour” tu slyší hned pět mužů, kteří všichni spojili svůj život s kolem. Čtyři bratři a dnes už si s cyklistikou začíná tykat i zástupců druhé generace dynastie. Kaňkovští mají na kontě na čtyři desítky mistrovských titulů v mnoha cyklistických odvětvích od sprintu na dráze přes horská kola až po časovku družstev, několik zlatých kovů z evropského šampionátu a nyní také ten nejcennější – z nedávného mistrovství světa v Palma de Mallorca díky benjamínkovi rodu Aloisovi z premiéry dráhařského omnia.

FENOMÉN ENDURO

 • CO JE TO ENDURO? Muška jenom marketingová? Nebo snad opravdu jediná budoucnost bikerské techniky i pro běžné ježdění krajinou, celodenní výlety nevyjímaje, jak se může zdát z tvrzení výrobců i výsledků mnohých testů kol? Pravda podpořená zkušenostmi s největší pravděpodobností leží někde mezi těmito krajnostmi.
 • TEST ENDURO FULLŮ, ZDVIHY 140 – 160 MM, účastníci: Mongoose Teocali Super, RB Monster EN, Scott Ransom 40 a Specialized Enduro Comp. Úvodní text k tomuto testu testu najdete ve třetí ukázce na těchto stránkách, na stejném místě i odkaz na VIDEA Z TESTOVÁNÍ.
 • NA TRHU, VERSUS

OSCAR FREIRE – KOČKA S DEVÍTI ŽIVOTY. Mezi současnými profesionálními silničáři působí jako zvláštní přírodní úkaz. Ne nadarmo je svými soupeři považován za zjevně největší talent dnešní doby, který, k jejich úlevě, své dispozice využívá jen občas. Pokud mu to zdraví dovolí.

OBŘÍ PORCE SILNIČNÍCH POCHUTIN

 • jízdní test nové silniční sady SRAM RIVAL!
 • jízdní test silniční sady CAMPAGNOLO CHORUS 07
 • PŘÍMÁ KONFRONTACE DOSTUPNÝCH SAD VŠECH TŘÍ VÝROBCŮ – Campagnolo Veloce vs. Shimano 105 vs. Sram Rival
 • test silničních kol Merida Road FLX 908 Com a Wheeler Route 51
 • VELO STARS 07 – LEMOND TRIOMPHE MIN/MAX
 • 2x silniční VERSUS

VOLNOST NENÍ VŠE! (test 11 volných kraťasů v ceně 1000 – 2000 Kč) Už vás také dostihla módní vlna volných kraťasů? Nebo o nich zatím jen přemýšlíte? Máme pro vás připraveno jedenáct nových podnětů. Ale pozor – předesíláme, že si rozhodně nemyslíme, že módní znamená praktický. Tyto dva pojmy k sobě mnohdy mají i velmi daleko. A byť jsou volné kraťasy po právu oblíbené a člověk je rád svobodný, ne vždy je volnost vše.

VYŠŠÍ ŠKOLA DOMÁCÍHO MECHANIKA – výměna ložisek zadní stavby celoodpruženého kola.

OČISTA DOČISTA – praní funkčního spodního prádla nemá k alchymii daleko. Opatrně sice lze použít běžné prostředky, speciální přípravky ale mohou nabídnout více. Dodržení základního postupu pak zachrání funkčnost vašeho oblečení. V SEKCI STAHUJ NAJDETE VYSVĚTLIVKY KE VŠEM SYMBOLŮM PRANÍ, S NIMIŽ SE MŮŽETE SETKAT.

NA KOST – SOUBOJ TITÁNŮ. V přímém testovacím duelu se utkaly dva našlápnuté sportovní stroje: GT iDrive Carbon Team a Specialized Epic Expert.

TIP NA ZAHRANIČNÍ DOVOLENOU S KOLEM – FRANCIE, oblast Portes du Soleil.

NA CESTÁCH – přejezdu pohoří naší redakcí podlehla v tomto vydání Vela Hornosvratecká vrchovina, za Domácím bikovým revírem jsme vyrazili do Lužických hor.

KDYŽ SE KOLO JENOM VEZE – typologický test různých druhů nosičů kol na auta a do auta. Úvodní článek najdete v ukázce z aktuálního čísla.

TEST MTB HARDTAILŮ, cenová kategorie 20 000 – 25 000 Kč. Testem prošly následující biky: Author Versus, Galaxy Orion Hydraulic, Leader Fox Outline, Schwinn Moab Disc a Wheeler Pro 59.

VELO ŠÉFKUCHAŘ VAŘÍ pro silový výkon. Po prvním dílu v dubnovém Velu přinášíme rady, jak se nejlépe stravovat, pokud se chystáte na silový výkon či trénink. Nechybí ani vzorový jídelníček a další tipy.

UBRAT A PŘIDAT! Libor Matějka se opět zaměřil na trénink hobby jezdců prezentovaný na trojici modelů, každém z jiné disciplíny (silnice, MTB XC a MTB DH). Trio má za sebou další laboratorní vyšetření, jeho porovnání s plánem a určení dalšího tréninkového postupu. V SEKCI STAHUJ NAJDETE DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE K ČLÁNKU.

DEVADESÁTÝ ROČNÍK GIRO D’ITALIA – FESTA DI MAGGIO. Cyklistický květen by byl bez Giro d’Italia jako konec roku bez Vánoc. Letos se toto pravidlo naplní už po devadesáté. Růžový závod nabízí podobně nepřeberné množství příběhů jako jeho o šest let starší francouzská sestra.

STUEY, SPRAVEDLNOST EXISTUJE! Prach v jeho tváři se smísil se slzami dojetí. Vteřiny štěstí vykoupené hodinami, měsíci a roky bolesti a utrpení prosyceného nemocničním pachem. Stuey, ten pihovatý chasník, drsná australská nátura s irskými kořeny, ten nezničitelný a neúnavný O’Grady, se rozbrečel. Konečně mu bylo přáno. Desítky pádů, zlomených kostí a hektolitry potu jsou zapomenuty dík jedinému vítězství. To kolečko slávy na velodromu v Roubaix je nejvíc, čeho může závodník jeho naturelu, tedy specialista na jednorázovky, dosáhnout. V cyklistice nebývá nic za zásluhy, ale kdo jiný by si to zasloužil víc než on? NEJEN O NĚM, ALE I O JARNÍCH KLASIKÁCH SE DOČTETE V KVĚTNOVÉM VELU.

Menu