Pevně v rukou

28.2.2017
<p>rubrika SOUBOJ ČTYŘ</p> <p>TEST ENDURO FULLŮ * ZDVIHY 140 - 160 MM * CENA 65 000 - 85 000</p> <p>Zapnout přilbu, stáhnout rukavice okolo zápěstí, nasadit brýle, pevně sevřít řídítka a vyrazit vstříc fantastickým zážitkům ze zdolávání těch nejlepších z technicky náročných pasáží v blízkém i vzdálenějším okolí. K tomu by ale jen stěží postačily běžné XC biky. Tentokrát je potřeba sáhnout po těžším kalibru. Úvahy při výběru kol té správné kategorie se tak poměrně rychle stáčí na skupinu enduro biků. Ale co to? Ona se nám od minulého roku opět trochu rozpadla na další podkategorie!</p>

Tak tedy znovu od začátku – co vlastně od kol pro tuto výpravu do náročného terénu vyžadujeme? Předně nás zajímají zdvihy, které se ustálily přibližně okolo 150 až 160 mm. Tato porce milimetrů dokáže výrazným způsobem zvýšit prostupnost terénem, což se hodí obzvláště v těch nejvíce rozbitých sekcích, kterých máme na programu dne nemalý počet. Stejně tak zde bude důležitá i přesnost a jistota řízení, jíž dokáže velkou měrou pomoci tuhost pevné osy vetknutá do středu předního kola (v některých případech i zadního). Její rychloupínací varianta by přišla vhod, ale smířit se dokážeme i s klasickou verzí, k jejíž demontáži je potřeba použít nářadí (jeden až dva imbusové klíče). Vysokou pevností by se ale kromě vidlice měl pochlubit i rám, aby vydržel všechny ty výskoky, seskoky a jiné radovánky, kterými hodláme náš den z větší části vyplnit.

Zároveň ale počítáme i s tím, že před dosažením vytoužených sjezdů bude potřeba se pěkně za své přemístit nejprve z kraje města do lesa, z vesnice přes louku a poté se také vyškrábat na všechny ty vrcholky, z kterých vedou ony vysněné traily. Je tedy třeba, aby naše kola byla použitelná nejen pro cestu dolů z kopce, ale vyvezla nás bez větších omezení i na jeho vrchol.

Při našem hledání vhodné kategorie právě proto přeskakujeme klasické XC stroje, míjíme i relativně nově definovanou skupinu trail biků a zastavujeme se přibližně na pomezí široké definice cross-country a filozofií značně odlišného freeridingu. Význam slova enduro se za léta výskytu ve světě MTB zjevně dost proměnil, ostatně tak jako mnoho jiných věcí v této oblasti lidského konání.

Nezvykle jsme zařadili do ukázek z aktuálního čísla také úvodní text k hlavnímu testu kol. Jeho prostřednictvím i videi, která jsme pořídili během jednoho z testovacích dnů, bychom vás rádi na tento test navnadili.     

Tři krátká videa z testování:

Výše uvedená videa najdete také v sekci Stahuj ve formátu AVI a MOV.

Štěpán Hájíček Foto: Robyn Trnka

Menu