VELO: 11/2007

89 

Koupit elektronickou verzi

Popis

OCHUTNÁVKA VELO 11/07 Ještě předtím, než se pustíte do čtení dalších řádek, které se vás budou snažit nalákat k přečtení dalšího vydání Vela, rád bych vás upozornil na něco zcela nového, nečekaného – vydavatelství V-Press pro vás připravilo pro nový rok hned dva nové cyklistické tituly! Předesílám jen, že ani jeden z nich neznamená, že by se cokoliv obsahově měnilo na stávajícím podobě Vela. To nadále zůstane takovým časopisem, jaký jej znáte – pestrým, rozmanitým, zahrnujícím vše, co se cyklistiky týká, ve většině jejích podob. Co je tedy nového? Předně je to časopis 53×11. Jak název napovídá, jde čistě o silniční magazín, který vzejde od Velo teamu a Markéty Navrátilové. Vyjde pětkrát za rok. Za druhé – speciál MTB FREERIDE. V premiérovém vydání najdete tipy na šest nejlepších českých lokalit, vhodných pro technické pojetí bikingu na všech dovednostních úrovních cyklistů, od rodiny po FR letce. Nedílnou součástí speciálu bude DVD. Mnohem více informací nejen o novinkách, ale i o předplatném na další rok najdete již záhy v listopadovém Velu, ale i zde na stránkách iVelo.cz.

Doufám, že naše novinky vás zaujmou. Rudolf Hronza

PŮVODNÍ REPORTÁŽ Z PEKINGU! Náš bývalý kolega Lukáš Brzák žije již delší dobu v Číně, srdce žurnalisty v něm ale tepe dále. Nemohl tak nevyužít šance vidět na vlastní oči „testovací” závod na olympijské bikové trati v Pekingu. Nejenže ale nastřádal hodně postřehů, potkal se zde i s GUNN-RITOU DAHLEOVOU, a protože se znají již delší čas, důkladně ji i jejího manžela vyzpovídal. Řekli byste, že pomýšlí nejen na Peking, ale i na OH v roce 2012?!

PROJEKT 669 STARTUJE! Co se skrývá za jeho jménem? Malá hrátky s číslicemi skrývá různé parametry kol – standardních 26″, velice mladých spolupracujících 26 a 29″ (projekt 69er koncernu Trek) a velmi progresivních 29″. Dvacet šest palců jsme u horského kola byli zvyklí vnímat jako jistotu. Tu značně nabouralo 29″, když po počátečním rozkoukávání lze nyní hovořit o silném trendu, pohlcující lavině. Aby guláš nebyl chudý na ingredience, přišel Trek s 29″ kolem vpředu a 26″ vzadu. Sotva jsme mohli začít přemýšlet, zda ta 29″ má opravdu co nabídnout, abychom přidali další námět. Velo přichází s nabídkou: pojďme hledat výhody a nevýhody společně! Připravili jsme pro vás dlouhodobý test tří kol, po jednom zástupci z každé skupiny. Tři kola, tři jezdci a dlouhodobá zkušenost, ve finále pak i krátkodobá zkušenost většího počtu jezdců v rámci Velo campu. Tři, dva, jedna – akce! Připraveny jsou tyto stroje: GT Marathon Pro (26″), Trek Top Fuel 69er (69er) a Specialized Stumpjumper FSR 29 (29″).

ROZHOVOR JAN KOPKA – ÚNIKY ZA SVOBODOU. Zaslechnete-li nebo uvidíte jméno Jan Kopka, podvědomě vám na mysli vytane Aljaška. Jeho poslední dobrodružství nemohlo nechat chladným žádného cyklistického fandu, zvláště pak, když si pro vítězství v tomto extrému musel dojet nadvakrát. Nejen vzhledem k tomu, že máme raději teplo, jsme však pro tentokrát, když jsme za Honzou vyráželi směrem na Jablonec nad Nisou pro rozhovor, měli předsevzetí, že se budeme snažit Aljašku odsunout trochu stranou a více se zajímat o Honzu samotného. Tato část Ameriky jím ale natolik prorostla, že úplně vyhnout se jí nejde.

S VELEM NA CESTÁCH. „Stejně dobré jako bajkování a příroda je zde skoro ve všech chatách fantastická kulajda a stejně dobré halušky, takže všechny vaše smysly budou uspokojeny.” Tolik autor reportáže z Moravskoslezských Beskyd v rámci seriálu Přejezdy pohoří. Tuto lokalitu označil za jedno z nejlepších míst pro biking v Čechách. Naláká i vás! Rubrika Domácí bikový revír se o to samé pokusí prostřednictvím okolí Rožmitálu pod Třemšínem, nejchladnějšího místa Brd. Čtěte dále v druhé ukázce připojené k tomuto číslu.

SILNIČNÍ MS – STUTTGART Být osobně kdekoliv, to je pro novináře vždy nabídka získat mnoho zajímavého materiálu a současně pobídka k napsání exkluzivního materiálu. Kamil Hofman ji bezezbytku vyslyšel a ze silničního mistrovství světa v německém Stuttgartu přivezl mimo původní reportáž také mnoho dalšího zajímavého čtení. Mimo jiné: KOLO JAKO SPOLEČNÉ ZAMĚSTNÁNÍ aneb pestré cyklistické páry na mistrovství světa. Stuttgartský šampionát nabídl poněkud odlišné řešení tradičního partnerského trojúhelníku on, ona a kolo, v němž se většinou ženy podřizují hobby svého partnera. Na mistrovství světa jsme oslovili hned tři páry provozující cyklistiku na té nevyšší úrovni. Jeden domácí, už bezmála legendární, a dva smíšené s exotickým nádechem – česko-australský a slovensko-jihoafrický!

POZNÁVÁME KOLO POD TAKTOVKOU PSYCHOLOGA. Jízda na kole přináší mnoho vjemů, které většinou ani nejsme schopni registrovat. Navíc každý z nás očekává od kola něco jiného a tedy upřednostňuje pouze některé vjemy. Přitom právě necelistvé, ale diferencované vnímání jízdy přináší poznání vlastností kola, které nás může v jízdních dovednostech posunout o pořádný kus dále. Alespoň to tvrdí psycholog. Dáte mu za pravdu?

NEVÍDANÝ CHAMELEON. Stejně svižně, jako utekly do minulosti prázdniny, je veta po sérii hvězdných představení Velo stars 2007. Po kompletně přepracovaném Specializedu Enduro uzavírá řadu testů Bionicon Edison téhož ražení hlubokých zdvihů pro cross-country, avšak zcela odlišného přístupu k problematice. Přitahuje zájem jak svou elegancí konstrukčních rysů a designového sladění, tak neokoukanou dvoukorunkovou vidlicí a při bližším zkoumání patrným propojením předního a zadního odpružení. A právě to je jádro tohoto německého pudla – nehledě na ostatní zajímavé prvky.

RUBRIKA NA KOST – ELLSWORTH EPIPHANY A SPECIALIZED STUMPJUMPER FSR. Více slov by možná nebylo třeba. Oba bicykly jsou nejen velmi, opravdu velmi zajímavé, ale jsou i takovými koly, která si jsou v některých ohledech dosti blízká, v jiných pak výrazně vzdálená. Již na první pohled je zřejmý rozdíl v použitém materiálu, kdy proti sobě stojí jemně tvarovaný karbon a hrubě opracovaný hliník. Více v novém Velu.

vyšší škola domácího mechanika: ZÁVĚREČNÁ ZKOUŠKA! Získejte originální diplom! Každá škola je ukončena závěrečnou zkouškou, která prověří, co vše studenti nezapomněli. Na závěr Vyšší školy domácího mechanika jsme proto připravili i my malou prověrku pro vás. Otázky jsme vybrali z témat, kterým jsme se v minulosti, v devíti dílech seriálu (semestrech, chcete-li), věnovali. Studijní materiály pro úspěšné zvládnutí zkoušky najdete v tomto ročníku Vela. POZOR – ÚSPĚŠNÍ ABSOLVENTI SI MOHOU STÁHNOUT DIPLOM PRÁVĚ ZDE!

TEST KOL: SOUBOJ ČTYŘ – MTB HARDTAILY 55 000 – 60 000 Kč. Snažit se vás zaujmout a přesvědčit jsou připraveny tyto biky: Author Master (premiéra karbonové novinky v českých testech!), Kona Kula Deluxe, MERIDA Matts HFS 4000-D a Superior Team Racing G7. Dva čeští zástupci vs. dvě světové značky. Jak to vše dopadne?

ZJIŠTĚNÍ POUZE PŘÍJEMNÁ. Naposledy v květnu jsme se v rámci tréninkového seriálu setkali s triem mladíků, každým zastupujícím jinou skupinu cyklistů, a snažili se na nich názorně ukázat optimální trénink nejen pro mladé jezdce, ale i pro hobby cyklisty. Dlouhodobý seriál jsme začali vstupním vyšetřením ve sportovní laboratoři a stanovením tréninku pro zimní a jarní období, následovalo květnové zhodnocení výkonnostního postupu a úprava systému přípravy. Zbývá už jen podtrhnout celý rok. POZOR – JIŽ BRZY! V lednovém vydání Vela (číslo 1/2008 vychází již před Vánoci!) se setkáte s Velo trenérem Liborem Matějkou v novém tréninkovém seriálu. Budeme vám jej přinášet pravidelně každý měsíc. Zaměřen bude na budování a udržení fyzičky, věnovat se bude především běžným cyklistům.

KDYŽ SE DUHA VZNÁŠÍ NÍŽE aneb profesní mistrovství světa čtyřikrát jinak. Mnoho z nás začínalo s cyklistikou díky svým velkým vzorům. Sledovali jsme na obrazovkách mistrovství světa, Tour de France, starší generace stály podél silnic a fandily našim reprezentantům na Závodu míru. V duchu jsme chtěli být hrdiny těchto utkání. Někteří se dostali na cestě za svým snem daleko, ale jen vyvolené dokázalo kolo uživit. Amatérský sportovec ale není navěky odsouzen ke křižování české země při objíždění hobby soutěží. Pokud si řízením osudu zvolil správné povolání, může se mistrem světa klidně ještě stát! Svá vlastní mistrovství světa, Evropy, republiky, ale i olympiády mají mnohé profese – hasiči, policisté, lékaři, messengeři, ale třeba i novináři. Více v první ukázce připojené k tomuto číslu.

VUELTA A DENIS MENČOV – CYKLISTIKA NENÍ PLAYSTATION. Denis Menčov si od stavitelů trati letošní Vuelty nemohl přát lepší dárek. V netradičním scénáři byly totiž prakticky všechny klíčové momenty závodu vměstnány do jeho první poloviny. A křehký ruský silničář, který mívá potíže v třetím týdnu velkých etapáků, to dokázal využít k tak přesvědčivému vystoupení, že vlastně už po desáté etapě bylo po závodě.

Menu