Když se duha vznáší níže

28.2.2017

Zástupci některých profesí pořádají dobře zajištěné mezinárodní závody – svá mistrovství světa. Vítězové jednotlivých kategorií získávají právo nosit mistrovský dres, i když s malým upřesňujícím nápisem, který váhu duhy trochu sráží. Ale ono být nejlepším cyklistou svého cechu také není k zahození.
Když se člověk do systému mistrovských závodů pokusí vstoupit, začne rychle ztrácet půdu pod nohama. Mnohá povolání mají své republikové šampionáty, zástupci některých se mohou účastnit mistrovství Evropy, pro jiná jsou dokonce vypsána mistrovství světa nebo po vzoru Olympiády pořádány významnější soutěže pro více sportovních odvětví. Všechny tyto závody jsou zpravidla zaštítěny různými asociacemi nebo i jednotlivci a informace o nich se mohou šířit nesystematicky, takže ke svým příjemcům a ani k nám nemusí vůbec dojít. Často mistrovský závod proběhne jenom několikrát, ale žádná tradice nevznikne. Proto nemusí být náš článek úplně vyčerpávající. Ale úspěchy našich hasičů, lékařů a akademiků v poslední době nejdou přehlédnout. My jsme se nedávno sami vypravili na mistrovství světa novinářů.

Svět a pak už jen Olympiáda, řečeno sportovní mluvou. Podíváte-li se ale o jedno dvě patra v hierarchii závodů níže, zjistíte, že oborových klání je opravdu mnoho. Z republikových šampionátů je zajímavé například MTB Mistrovství České republiky IT pracovníků, které se jelo letos poprvé, a to jako součást Galaxy Soběslavského maratonu. Osmdesát závodníků na startu prvního ročníku je poměrně slušný úspěch – IT technologie v rukou odborníků si se včasným šířením informací zřejmě poradí. Naopak na tradici může spoléhat Mistrovství České republiky železničářů, které se pořádá každým rokem (jenom letos se výjimečně nejelo). Jednou za čtyři roky pořádají železničáři také mistrovství světa. To se mělo letos konat v Itálii, ale z organizačních důvodů se uskuteční až v roce 2008 v Rusku. Letošní sezona tak nebyla pro závodící zaměstnance drah zrovna nejnabitější, ale doufejme, že si spraví chuť příští rok. Mezi naše želízka v ohni bude patřit například Karel Ptáček nebo Jan Frnka, který získal dva tituly na železničářském mistrovství Evropy v roce 2004.
Policisté své mistrovství světa nemají, ale u nás mohou startovat spolu s hasiči na Mistrovství České republiky integrovaného záchranného systému. Na světové úrovni pak mají svojí „Olympiádu". Velmi precizně je organizováno Mistrovství světa armád. To podle některých účastníků chvílemi připomíná spartakiádní manévry, ale jeho sportovní úroveň je poměrně vysoká. Tradičně se závodí na silnici a na dráze, výjimkou není měření sil cyklokrosařů.
Akademický sport je specifický svou profesionální špičkou. Mnoho profesionálních sportovců je zapsáno na vysokých školách a má uzpůsobeno studijní programy tak, aby se mohli naplno věnovat tréninku. Soutěží se však účastní i ryzí amatéři. Patrné je to ale spíše na cyklistických mistrovstvích republiky, která se konají téměř ve všech disciplínách. Na mistrovství světa, které probíhá jednou za dva roky (stejně jako Universiáda, ale pouze v sudých letech), je konkurence o mnoho větší. Na startu běžně potkáte závodníky týmů třetí divize UCI. Přesto dokázal například náš Lukáš Petr přivézt loni z belgického Herentals páté místo z časovky.

Karel Kuchler
Foto: archiv

Co v tištěné podobě najdete navíc? Původní reportáž z MS novinářů, reportáže z MS lékařů, hasičů a messengerů.

Menu