VELO: 6/2005

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 25.05.2005 Ukázka z časopisu: Jízda v balíku V MALÍKU!

Popis

OCHUTNÁVKA Z VELA 6/05:

Červnové Velo si počtem stránek s květnovým tlouštíkem (244 stran) příliš nezadá. 224 stran je opět plných zajímavých témat, bez dlouhých průtahů tedy vzhůru k nim! Snad jen jednu malou poznámku na úvod – redakce Vela se od tohoto čísla rozrostla o nového člena, především pod testy budete nyní nově vídat jméno Štěpán Hájíček (25).

JIHOAFRICKÉ DOBRODRUŽSTVÍ. Etapový MTB závod dvojic nebyl v Čechách známým pojmem. Letos však do Afriky na druhý ročník podniku, který se pyšní přívlastkem nejdelší plně zajištěný etapový závod MTB, vyrazilo i trio českých bikerů. Poutavé vyprávění jednoho z nich, Martina Horáka, najdete v reportáži okořeněné nádhernými fotografiemi. Na dalších stránkách následuje portrét dalšího z Čechů, Petra Cirkla. Jeho jméno je překvapivě známější za hranicemi než u nás.

KOUZLO VELKÉ VODY, aneb tři plus jeden rozměr návštěvy BIKERSKÉHO RÁJE v Dolomitech. Když se řekne LAGO DI GARDA, srdce bikera zabuší rychlejším tempem a ústa opustí spojení bikerský ráj. Navštívit tuto oblast v italských Dolomitech je bezesporu snem většiny z nás, kteří podlehli silným plášťům. Nádherné přírodní scenérie v okolí jezera dlouhého přes 50 kilometrů, skvělé podmínky pro bikování, významný bike festival, jehož součástí je i vyhlášený bikemaraton. Ten byl letos poprvé zařazen do seriálu světového poháru. Prodloužit si o den, dva víkendový pobyt v termínu konání festivalu znamená užít si biku plnými doušky. Přesně to jsme na přelomu dubna a května udělali i my.

SLOŽITOSTI NĚŽNÉ VOLBY. Na současném trhu se objevuje více modelů kol se specifickou geometrií i výbavou uzpůsobenou ženám. Najdete je například v produkci značek Trek, Author, Gary Fisher, Scott a několika málo dalších. Je však nálepka Lady jednoznačnou zárukou spokojenosti budoucí majitelky? Téma kola pro ženy nejen postihuje konkrétní doplňky a místa, která jsou něžnému pohlaví uzpůsobena, ale navíc je doplněno o praktické poznatky našich dvorních testerek – ty ve dvou případech osedlaly pánskou a dámskou verzi téhož modelu a porovnávaly výhody i nevýhody. Ne vždy a pro každou byl dámský střih kola výhodou. V souvisejícím tématu najdete zkušenosti pěti cyklistek s nákupy a úrovní odbornosti v českých obchodech.

KOLA SE V TESTECH TOČÍ! Zvažujete koupi nového horského kola a láká vás sáhnout po některé české značce, či vás zajímá, co jak si domácí značky stojí? Pak právě vám je určen TEST PEVNÝCH MTB MODELŮ s výstižným podtitulkem Patrioti! Jeho zadání proti sobě postavilo sedm modelů STŘEDNÍ TŘÍDY (36 000-45 000 Kč), opět s celostránkovými jízdními fotkami! Druhá testovaná skupina se zaměřila na SILNIČNÍ KOLA – tři s výbavou Shimano 105 a tři s Campagnolem Veloce. Jelikož komponentové osazení bylo jediným vstupním parametrem pro test, souboj svedla kola za 30 000 Kč i s dvojnásobně drahými. O to zajímavější jsou výsledky. Vyplatí se investovat do o mnohem dražšího modelu, když výbava je stejná? Jak velké jsou rozdíly? Odpovědi hledejte v červnovém Velu!

ZAMĚŘENO NA DECELERACI. A pro úplnost dodáváme, že na tu pomocí hydraulických kotoučových brzd. Úvodní článek vás uvede do problému tohoto způsobu brzdění, hned za ním však následuje TEST KOTOUČOVÝCH BRZD – v něm najdete sedm vybraných modelů ze stájí značek Hayes, Shimano, Magura, Avid, Formula a XSIV.

ŘETĚZENÍ ŘETĚZCŮ. Zamysleli jste se někdy na tím, jak se zásadním způsobem změnil způsob nabytí kola za posledních, dejme tomu, patnáct let? Před listopadem 1989 jsme byli zvyklí uspokojit, či spíše neuspokojit, svou vášeň v prodejnách označených Kola-Šicí stroje a možná v několika málo sportech. Jestliže po revoluci byl vzhledem k poptávce boom specializovaných cykloprodejen pochopitelný a žádoucí, na scénu vstoupil silný hráč s ostrými lokty – obchodní řetězce, nákupní centra a v nich všesportovní prodejny. A tam už narazíte na značky i kategorie kol dříve vyhrazené pouze speciálkám. Jaká je kvalita jejich prodeje? Zahráli jsme si na tajné agenty a investigativně pátrali inkognito na vlastní kůži.

POD PALBOU BAKTERIÍ. Hygiena je nedílnou součástí života moderního člověka. Měla by se jí věnovat pozornost zvláště pokud sportujeme a pohybujeme se v prostředí s vysokou koncentrací prachu či bláta. A do této skupiny cyklisté rozhodně patří. Jak se postarat nejen o sebe, ale také o oblečení, abych zůstal zdravý a nepřivodil si problémy?

EDDY MERCKX – šest křížků legendy. Cyklistický svět by se měl v pátek 17. června hluboce poklonit. Jeho nejslavnější vyslanec oslaví šedesáté narozeniny. Edouard Louis Joseph Merckx, prostě Eddy. Velký Eddy. Legenda, fenomén, nepřekonatelný šampion. Klaníme se i my krátkým profilem.

HONIČKA HNED NA ÚVOD. Pokud něco letošnímu Světovému poháru horských kol nebude chybět, pak je to závodní vyžití jeho nejpilnějších aktérů spojené s růstem počtu jednotlivých závodů. Zvláště jezdci brázdící závodně napříč krajinou měli hned zkraje naspěch, tím spíš, že ti nejdrsnější z nich stíhali nejen dvě úvodní dějství v cross-country, ale ještě si mezi ně střihli další pokračování Světové série v bikemaratonu v Riva del Garda. Jak vypadaly první závody SP XC?

OREL Z PYRENEJÍ. Smíšek a klaun mezi elitními jezdci XC. Takovou má pověst španělský cyklista José Antonio Hermida, kterého mimochodem trénuje stejný člověk jako tenistu Carlose Moyu. Přesto dokáže hovořit i velmi vážně a rozumně – nejenom o problémech s UCI. Možná za to může fakt, že je od předloňska ženatý a plánuje dítě. Prý aby ho vidělo ještě závodit na kole. I když jeho volnomyšlenkářská povaha při našem posezení u hotelové večeře dost často probleskovala. Že by to bylo díky jeho skateové minulosti či jeho nadšení pro free disciplíny, o kterém se také rozpovídal?

SLUHOVÉ BEZ RUKÁVŮ. Červnové číslo vám předloží test cyklistických vest – praktického to doplňku cyklistova šatníku, který je využitelný nejen v létě, ale celoročně.
Hned 17 modelů svedl praktický jízdní test k porovnání!

INOVACE VERSUS PREMIÉRA. V rubrice Na kost najdete výsledky testu dvou MTB enduro modelů – inovovaný Trek Liquid se zdvihy 125/130 mm a na našem trhu znovu oživený Corratec s modelem X-Force XP (zdvihy 140/130 mm). A věřte, že biky byly otestovány poplatně názvu této rubriky!

Každý cyklista, který nejezdí celý život osamoceně či se navíc účastní hromadných akcí, jako jsou například populární maratony, by měl ovládat alespoň základní pravidla pohybu ve skupině, minimálně kvůli ohleduplnosti vůči ostatním jezdcům, ale i třeba pro úsporu sil. Nauku o pohybu v cyklistickém balíku přináší článek JÍZDNÍ CHOREOGRAFIE (viz ukázka z tohoto čísla).

SLET HIGHLANDERŮ NA JEDNIČKU, Velo camp 2005 slovem i obrazem – reportáž z letošního nadmíru vydařeného ročníku na Vysočině.

CESTU DO POHÁDKY jsme zažili během putování z kopců až do Polabské nížiny podél Doubravy, abychom jsme se nedlouho poté vydali PAŠERÁCKÝM REVÍREM po okruhu v Šumavských hvozdech. Kdo raději zahraniční traily, ať otočí o několik stránek dále. Článek POHODA NA TROJMEZÍ popisuje možnosti bikingu v rakouské oblasti Lungau, cyklistům velmi zaslíbené.

PONOŽKY ROKU 2005 – poté, co vás soutěž Velo design léta nechala volit designově nejpovedenější dres, přilbu a brýle, zaměřili jsme letos pozornost na ponožky. MŮŽETE nejen hlasovat, ale rovnou i tři páry VYHRÁT! Pozor, letos tuto šanci nabízí pouze červnové vydání Vela!

KAMIL TATARKOVIČ. Dostat v devatenácti letech takovou šanci, o tom se našim bikerům mohlo dosud jenom zdát. Vyznavači technických disciplín jsou na tom v mezinárodním měřítku v současnosti mnohem lépe než jejich XC kolegové, a tak mohou občas vyrazit do světa. Naposledy se tímto směrem vydal Kamil Tatarkovič, s kterým jsme hovořili krátce po jeho návratu z první velké akce v novém dresu formace Kona-Les Gets – v zámořském velkoklání Sea Otter Classic. Ale nebylo to zdaleka jediné téma našeho povídání.

Menu