VELO: 2/2003

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 30.11.-0001 Ukázka z časopisu: Cyklistika v bedýnce

Popis

V PŘEHLEDU, V LABORATORNÍM TESTU I V TERÉNU! Zapletená kola se mnohdy pyšní teoriemi o skvělých vlastnostech – tuhost, nízká váha, atraktivní vzhled daný speciálním zapletením. Co je na tom pravdy? Jsou všechna stejná? Proč vůbec volit zapletené sety? V únorovém Velu na vás čeká přehled a laboratorní test zapletených MTB kol dostupných na českém trhu. V dalším čísle jej budou následovat kola silniční. Vše završí v průběhu jara postřehy z praktického dlouhodobého testu vybraných kousků.

OŽIVENÍ MRTVÉHO BODU. Zvládnutí správné techniky šlapání je základem pro co nejefektivnější využití síly vynaložené jezdcem. Překážkou jsou tzv. mrtvé body. Pokusů o jejich eliminaci speciální konstrukcí klik bylo více, ovšem až nyní se daří výrazněji prosadit systému Bike Drive. Převodníky uložené na klice na ložisku přes dvě pružiny – celek vypadá exoticky, ale funguje. Tvrdit to můžeme po dlouhodobějším testování tohoto systému.

DOBRODRUŽSTVÍ NEJEN S KOLEM. Kdo se chce na kole poměřit s ostatními, nebo jen sám se sebou, může vyrazit na čistě cyklistické akce v podobě maratonů nebo běžných závodů. Jsou však i dobrodružnější podniky složené z více disciplín, z nichž jedna se týká kola. Z některých jsou uměle marketingově vyrobeny adrenalinově těžké akce, v jiných jde opravdu do tuhého. Chcete více dobrodružství? Stačí si vybrat.

CYKLISTICKÁ VIĎÁNKA. Počasí už delší dobu neumožňuje vyjet do přírody, pocení na rotopedu není to pravé ořechové a kolo začíná chybět. Co dělat? Co takhle třeba cyklistické video? Několikadílný seriál z North Shore je zřejmě nejznámější, ale rozhodně ne jediný. Z čeho je tedy možné si u nás vybrat a co od konkrétní nahrávky čekat?

NEVIDITELNÁ ČERNÁ PRÁCE. Výkon žádného z profesionálních cyklistů se neobejde mimo jiné bez zázemí v podobě kvalitního mechanika. Přesto se v souvislosti se závody vždy hovoří jen o výkonu jezdce, mechanici zůstávají v pozadí. Přitom i oni mohou svou prací ovlivnit výsledek. Jak prožívají závody? Jaká je spotřeba materiálu při extrémním zatížení, co odchází nejčastěji? Jak se liší práce cyklokrosového, silničního nebo bikového mechanika? Odpovědi hledejte v novém Velu.

CHYBÍ JEN MOTOR. Z úst laiků při pohledu na současné kolo lze často slyšet klišé v podobě: “Vždyť to už je motorka”. Mohou za to široké hrubé pláště, odpružené vidlice i rámy, kotoučové brzdy. Je to opravdu tak? Podívali jsme se na celou věc jak z pohledu současnosti, tak i historie a technických řešení u obou disciplín. Podařilo se nám uvedené tvrzení vyvrátit?

LEDOVOU STOPOU. Svištět si to na biku po lesní pěšině, to je běžný zážitek všech bikerů. Stejně tak zimní jízda. Ale absolvovat cestu, kterou se v létě na lodi prohání jeden vodák za druhým, to je výzva. Ledové zrcadlo na Zlaté stezce v blízkém okolí Třeboně vyžaduje velké srdce a celého cyklistu. Odměňuje se neopakovatelnými zážitky. Za vše hovoří fakt, že tato cesta je sjízdná pouze v době, kdy teploty dlouhodoběji klesnou hluboko pod bod mrazu.

KYSELINA MLÉČNÁ VYZRADÍ VŠE! Měření hodnoty laktátu (kys. mléčné) v krvi je nejpřesnější metodou ke zjištění stavu fyzické zdatnosti, a tedy k nastavení výchozích hodnot pro efektivní trénink. Díky dostupnosti měřících přístrojků již není třeba vyhledávat speciální laboratoře, laktát si může změřit každý sám! A nejde o údaje vhodné jen pro ambiciózní závodníky.

VLAŠTOVKY NEBO ROVNÁ ŘÍDÍTKA? V tradiční rubrice 2 na 1 téma tentokrát netradičně – své názory zde prezentují dvě bikerské Amazonky. O to je jejich pohled volbu tvaru bikových “klandrů” zajímavější.

HARDTAIL & FREERIDE. Že rozhodně nehodláme testovat jen kola sice zajímavá, ale přece jen ve vyšších cenových hladinách, svědčí test dostupných hardtailů v tomto čísle v ceně tesně nad 20 000 korun. Výsledek jízdních zkoušek je jednoznačný – tyhle biky střední třídy nabízejí za míň peněz stále více muziky. Lahůdkou pro příznivce volné jízdy je důkladný test Na kost hned čtyř freeridových kol – Hot Chili, Kona, RB a Specialized. Hmmm.

KARTY ROZDÁNY. Soupisky 30 silničních profitýmů I. divize jsou známy. Komentujeme změny v Top 10 Clubu, všímáme si lídrů, posil a ztrát a k tomu nabízíme přehled materiálního vybavení. Vše je připraveno, opona se zvedá, nekonečné drama závodní cyklistiky o mnoha dějstvích může opět začít…

Menu