Cyklistika v bedýnce

28.2.2017
Na Vánoce, dlouhý noce, jsou tam velký fujavice... Tak nějak se to zpívá v jedné horalské koledě. Možná, že drsný biker nemusí propadat kouzelné atmosféře svátku na přelomu roku, nicméně zimní čas cyklistice přeci jen přeje nejméně ze všech ročních období. Častěji než v sedle tak dřepíme v sofa s knihou a sklenkou whisky, či ovladačem v ruce. A to byste nevěřili, jak lze zůstat cyklisticky naladěn a přitom nevytáhnout paty za zasněžený práh.

No, ono to se sněhem není právě vždy tak slavné. A to je vlastně ten důvod, proč psát o lenošení, když bychom jinak horovali i pro sebebláznivější cyklistickou aktivitu. Jenže když se všude válí mokrá břečka anebo z nebe visí dešťové provazy či spíše námořní lana, musejí i největší otrlíci pověsit helmu na hřebíček. Občas se prostě jet nedá. A i když je jistě doma co kutit a najdou se resty k dokončení, není od věci zpříjemnit si alespoň část dne, který jinak pravidelně trávíte s partičkou v tempu, cyklistickou náladovkou. Vždyť od čeho je tu video?

Pro každého něco
Televize není jen noční můrou rodičů, strachujících se o vývoj svého potomka pod vlivem hektolitrů z ní vytékající krve, má i své světlé stránky. Jednou z nejvýraznějších je přitom právě schopnost reprodukovat sport. Ve spojení s videem pak je ještě lépe. Prakticky ke každému tématu lidského počínání dnes již existuje videotéka, cyklistiku nevyjímaje. A i když se může zdát, že na pásku bývají zachyceny jen extrémní výkony abnormálně disponovaných jedinců, není tomu tak. Sami se budete divit, jak široká je paleta nabídky. Dostupnost titulů není, pravda, vždy stejná, sehnat, třeba přes internet, však lze leccos. Takže – PLAY!

Adrenalin sem, adrenalin tam
Nebudeme však bojovat proti větrným mlýnům a nalhávat si, že většina videoprodukce nejsou akční snímky. Cyklistika se tu zařadila po bok výrazně mladicky orientovaných sportů, jako je snowboarding, skateboarding, ale také motokros a dalších. Mluvíme teď především o horských kolech a ještě spíše o jejich downhillové, freeridové, dirtové či trialové podobě. Dnes již existují celé řady takovýchto pásek, většina z nich již má n-té pokračování. V hlavních rolích vystupují hvězdy sjezdařského nebe, stejně jako nově etablované třídy freeridistů. Videa točí jak výrobci kol (Ellsworth, Kona), tak i zkušení producenti jako Fox či NSX, leckdy se na distribuci podílejí také časopisy. Ve většině bikeshopů je alespoň jeden titul k mání.

I když holdujete zcela jinému pojetí terénní jízdy, věřte, mít takovou kazetu doma stojí za to. Nejeden biker si ji pouští ráno ke snídani před švihem, aby nabral ten správný dech, aspirující northshoristé pečlivě sledují techniku jízdy. My ostatní si jen vychutnáváme symfonii technické bravury, nádherných přírodních scenerií a když se povede, tak i něco muziky ze soundtracku. Je neskutečné, co tihle báječní muži a ženy na létajících strojích zvládnou. Pokud hned při další vyjížďce necítíte trapnost svého počínání, ale naopak snažíte se čistě naskočit na obrubník, kazeta splnila svou funkci.

Silniční cyklistika současnosti i léta zašlé slávy
Silniční forma cyklistiky je o něčem jiném než biky, a proto je jiná i její podoba na videokazetách. Je také obtížnější tyto pásky sehnat. Většinou se jedná o dokumenty pojednávající o jednotlivých ročnících velkých závodů, jako je Tour, Giro, Vuelta či jarní klasiky. Sehnat lze také záznam triatlonových závodů, Ironmana. Narozdíl od předchozí skupiny možná nejde až tak o dynamickou a akční záležitost, rozhodně je však nejen pro pravověrného silničáře proč se dívat. Navíc je možné počítat s profesionálně zvládnutým řemeslem zkušených dokumentaristů. Tyhle biáky bývají víc o novinářské práci filmových žurnalistů než o akčních záběrech mnohdy pořízených na amatérské bázi s nevalnou úrovní práce kamery i střihu a prakticky bez čteného komentáře jako nedílného nositele informace spolu s obrazem.

Pokud divák zapomene na dopingové skandály, nechá se lehce strhnout atmosférou bojů při horských etapách či závěrečných finiších. Vidět tak Lancův první triumf či třeba na internetu prezentované tažení Eddyho Merckxe za hattrickem – vítězství na Tour, Giru i mistrovství světa v roce 1974, má své kouzlo a nejedno oko nezůstane suché. Jak již ale bylo předesláno, dostupnost titulů zde není valná, řešením je většinou brouzdání po internetu a kreditní karta.

Cyklisté na stříbrném plátně
Na vlnách internetu a možná i v dobře zásobených videoprodejnách můžete narazit také na hrané celovečerní filmy o cyklistice. Jen namátkou zmiňujeme trochu naivní American Flyer s Kevinem Costnerem, jenž běžel před časem i v České televizi, a Breaking Away, který získal v roce 1979 Oscara za scénář. Ti trpělivější se možná dopátrají záznamu televizního seriálu italské provenience o osudech slavného campionissima Fausta Coppiho.

Jak na to i ono
Televize a video však nemají jen dokumentační či zábavnou funkci – stejně tak je možné přinést na obrazovce nejrůznější formy výuky, a to velmi názorné. Ned Overend například čerstvě vydal vlastní tréninkovou videokazetu, stejně tak před ním učinil nejeden známý závodník či trenér. Prodávají se instruktáže spinningu, Hans Rey, Pepa Dressler a další mistři vyučují techniku jízdy. Výhodou videa oproti knize je přitom mnohem větší názornost.

Pokud vlastníte kameru, není následně nic lepšího, než nechat se natočit a sledovat vlastní úspěchy a chyby. Moderní technika vám pomůže jak k vyššímu bunny hopu, tak dokonalejší motorice šlapání.

Jiná sorta videokazet zase dává šanci přiučit se tajům servisování bicyklu – od komplexních instruktáží domácích kutilů, po konkrétně zaměřené fígle, jako je třeba údržba kotoučových brzd.

Dokumentace vlastní, stejně jako oficiální
Zapomenout nesmíme ani na dokumenty. Silniční jsme vlastně již vzpomněli, věděli jste však, že hodně pořadatelů bikemaratonů nabízí kazety se vzpomínkovou stopáží? Sklouzněte se po vlnách internetu do přístavu organizátorů jednotlivých akcí… Stejně tak, když se poštěstí, je možno narazit i na tuzemských pultech na historické záznamy bikových závodů – až k prvním sjezdům kamikaze z hory Mammoth či premiérovému MS v Durangu 1990. To byly časy, panečku…

Spousta z nás si ale točí i vlastní dokumentaci. Není nad to uvařit si v deštivém dni dobrou kávu a přenést se díky kazetě v čase zpět, zavzpomínat. Jeden skoro cítí, jaké tady bylo horko, jinde se vrátí pocit souznění se starou partou, staré jizvy zasvědí při pohledu na všechny ty pády…

Ještěže mizerné počasí netrvá 365 dní v roce. Video jistě má moc zprostředkovat něco z ducha našeho vyvoleného sportu, nenahradí však osobní prožitek. Takže teď přepněte na zprávy o počasí, jestli již zítra přeci jen nebude lépe.


Tomáš Taich
Foto:Velo

Menu