VELO: 12/2002

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 30.11.-0001 Ukázka z časopisu: Pérovací názvosloví

Popis

MÁTE TO NA DOŽIVOTÍ! Také vás u některých kol lákala záruka označená jako doživotní? Pak se připravte na kruté probuzení. Vše daleko lépe vystihuje krkolomný pojem “doživotnostní”, který na věc vrhá zcela jiné světlo. Do kolotoče vstupuje i novela zákona, která právně stanovuje dvouletou garanci. Na záruky a vše co se točí okolo reklamací jsme si proto důkladně posvítili.

MEGATEST ZIMNÍCH BUND. To tu ještě nebylo, chtělo by se skoro říci. Přehledy napoví, ale muka výběru jen prohloubí. Jedním z nejdůležitějších prvků zimního šatníku je bunda. Tělo jezdce se na kole jen veze a v nečinnosti musí odolávat náporu mrazivého počasí. Proto s tímto číslem přichází vyčerpávající praktický test 27 modelů zimních bund, které si mezi sebou prostřídalo deset jezdců a podrobilo je nekompromisnímu hodnocení. Co říci více!

KDO NEVYDRŽÍ, BALÍ KUFRY. Vstup do italského ráje cyklistiky s vidinou možného získání profesionálního angažmá se pro mnohé našince stal nepříjemnou zkušeností. Po průkopnících Milanu Jurčovi a Jiřím Škodovi (odcházeli 1987) se pokouší o štěstí zástupy dalších, a to z celého světa. Čeká na ně tvrdý chleba.

KLAPKA, JEDEM! A rovnou do laboratoře. Výrobci odpružených vidlic vrhli do příští sezony nové, nebo alespoň inovované, modely. Porovnání jejich praktického výkonu nešlo odolat. Jak pracují Skareb, Pilot, Sherman, Marathon S Coil a další? Nepřipravenému štěstí nepřeje, říká se, proto úvodem budiž terminologie systémů odpružených vidlic.

SRDEČNÍ RIZIKA. Cyklistika je jako každý sport spojena se zvýšeným namáháním srdečního svalu. Za určitých okolností může dojít až k přímému ohrožení zdraví nebo dokonce života. Není třeba se třást strachy, jde o výjimečné situace. Ale je dobré je znát a vědět, jak jim předcházet.

PRYČ SE STARÝM KABÁTEM. Individualita není ničím neznámým ani ve sportu. Jednou z cest k odlišení může být design. Moderní lakování nabízí téměř neomezené možnosti a rozhodně se netýká jen rámů, stejně tak se lze zaměřit na vidlice i jiné komponenty. Všechny možnosti moderních postupů a jejich průběh od A do Z jsme sledovali pod dohledem odborníka. Víte, že existuje továrna, která se zabývá výhradně produkcí cyklistických barev? Že lak může představovat i více než 50% z ceny rámu?

NEDEJTE ZIMĚ ŠANCI! MONITORING. Vše jednou končí, ani životnost cyklistické techniky není věčná. Pravidelná kontrola kola může předejít vážným následkům. Jsou místa, jejichž selhání může jezdce přímo ohrozit na životě, jiná jej umí alespoň řádně potrápit. Vyplatí se proto kolo pravidelně kontrolovat a včas odhalit chybu v podobě praskliny, uvolněného komponentu a podobně.

XTR – OŘÍŠEK PRO VŠECHNY. Ještě stále neutuchá vlna vášnivých diskuzí nad zásadně inovovanou nejvyšší sadou Shimana. Polínkem do ohně může být i test čtyř hardtailů z nejvyšších kvalitativních pater, od nichž se přítomnost této sady dá čekat. A ejhle – domácí výrobci nezaváhali, zatímco cizina raději prozatím sáhla po stávající klasice. Kdo udělal dobře a kdo ne?

KOLO, PIVO, PARAGRAF. Ruku na srdce, kdo by se při pěkné vyjížďce nezastavil na jedno orosené? Alkohol v sedle není vzácný, nese však s sebou možná nečekaná rizika. Zákon totiž cyklistu přesně definuje jako řidiče. Policista tak má právo na provedení dechové zkoušky, na uložení pokuty. Alkohol může ovlivnit plnění pojistky. Konec sezony navíc přináší i drobné prohřešky v přípravě. Ale žádné strachy, lenošení ani gurmánské hostiny zase až tak neškodí.

TŘETÍ KOLO. Na jedné straně silnička na úzkých gumách, na straně druhé stejně úzce vyhraněný bike, oba případy s omezenými možnostmi. A co dál? Konec? Mám bike a chci se svézt i na silnici, musím si koupit silničku? A naopak? Ne, tak to nekončí. Na světě je článek, který ukáže jak opravdu třetí kolo do rodiny, tak i možnosti obojživelných strojů nebo dokonce strojů “tři v jednom”.

OČI DO TMY. Halogen, krypton, xenon nebo LED diody. Laikům tyto názvy nic neřeknou, přesto je na nás chrlí obaly moderních svítilen o sto šest. Každá z nich má své teoretické předpoklady o svítivosti, spotřebě a podobně. Jak to však vypadá pod dohledem speciálního měřícího přístroje v testu? Že jde o zajímavé téma je jasné, kvalita osvětlení má přímou spojitost s naším zdravím.

VE VÍRU HAZARDU. Las Vegas patří k nejvýznamnějším světovým výstavám kol. Pro nás o to exotičtější, že zde své výrobky prezentují i značky, které v Evropě, nebo aspoň v Čechách, nemáme šanci vídat. O co přicházíme? Napoví obrazová reportáž a stejně tak tři pohledy českých účastníků z odborných řad.

TEP ZA TEPEM, METR ZA METREM. Špičkové sporttestery jsou sice drahé, ale o to zajímavější a plné funkcí. Ve spojení s počítačem umí nemožné. Zdá se, že špičkoví výrobci se rodí jen ve Finsku, odkud pochází i testované modely Polaru a Suunto.

BIKROSOVÁ LÍHEŇ. To, že BMX je ideální průpravou pro všechny podoby závodní cyklistiky, je mezi zasvěcenými známým faktem. Ovšem už tolik se neví, kolik současných hvězd prošlo touto školou. Řekli byste to třeba do cyklokrosaře Nijse, dráhaře Staffa nebo bikera Meirhaegheho?

Menu