VELO: 1/2002

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 30.11.-0001 Ukázka z časopisu: Na volné vlně

Popis

ZAMĚŘENO NA VOLNOU JÍZDU. Prvním číslem roku 2002 se kromě nové grafické linky prolíná téma Freeridu. Tomáš Taich se zamýšlí na fenoménem tohoto pojmu v celé šíři jeho významu. Především však navazuje na článek o problematice stavby umělých překážek, které pro svou potěchu vytvářejí freeridisté, a srovnává ji s počínáním hochů v kanadských hvozdech, odkud tento nový směr MTB vzešel. Neotálel a leštil kliky na úřadech, aby se pro případné zájemce dozvěděl, jak si lze takovou dráhu postavit legálně a neporušovat při tom zákony ani neničit přírodu. Součástí freeridového bloku je též jízdní test “freeridových” kol a praktická zkouška výstroje pro volnou jízdu.

BIKEŘI SOBĚ. Každý už někde zaslechl iniciály IMBA. Pro nadšence trošku vzdálená vize, v zámoří vážená organizace hájící zájmy všech horských cyklistů. Mapujeme vývoj Imby, její cíle a zamýšlíme se nad tím, co může případný vznik podobné instituce v našich podmínkách přinést českému bikerovi. Péče o bikové traily, stěžejní zaměření každé takové organizace, volně navazuje na téma Freeride, protože oběma se prolíná nejtíživější cyklistický úkol nového tisíciletí – zajistit cyklistům prostor, kde se mohou bez rizika pohybovat.

BUDOU KOLA LEVNĚJŠÍ? Možná se to může zdát být otázkou předčasnou, ale řada ekonomů, výrobců, dovozců, obchodníků a koneckonců i spotřebitelů se ptá, jak ovlivní cyklistický byznys vstup Česka do Evropské unie. I když se může jednat o akt v horizontu pěti, možná i deseti let, už dnes se možná rozhoduje o tom, jaká značka v celoevropském měřítku přežije, jak měnová unie ovlivní proces tvorby kola, co bude znamenat uvolnění finančních bariér dovozu zboží z Číny a samozřejmě to, co zajímá každého z nás – budou kola po vstupu do EU dražší nebo levnější? Vytváříme několik hypotéza posuzujeme jejich pravděpodobnost. V rubrice Dva na jedno téma se pak lidé z branže zamýšlejí nad důsledky vstupu do Unie.

PALBA OSTRÝMI! NÁBOJOVÉ MENU. Náboje kol, to je součástka, kterou většina cyklistů příliš neřeší, a dělají chybu! Kromě různých technických řešení nábojů nabízíme přehled více než padesáti modelů silničních i MTB. Dnešní paleta nabídky nábojů je široká a kromě tohoto základního rozlišení je třeba uvažovat o pojmech jako náby pro kotoučové brzdy, sjezdové náboje, speciální náby pro tandem a podobně. To vše najdete v našem vyčerpávajícím přehledu.

TESTUJEME. V jedné z nejžádanějších kategorií kol vyšší třídy, tedy v cross-countryových hardtailech v ceně 40 000 – 50 000 Kč, jsme předložili redakčnímu testovacímu komandu celkem osm kousků z modelové nabídky roku 2002. V rubrice Na kost testujeme dvě vidlice střední třídy, zástupce novinek od značek Marzocchci a Manitou. O snaze znovuzískat pozice kdysi velmi progresivní a inovátorské značky komponentů SR Suntour svědčí jejich nabídka pro nadcházející sezonu. Měli jsme možnost vyzkoušet v praxi kompletní řazení této málem zapomenuté japonské značky vyrábějící na Taiwanu, která není zdaleka jen producentem odpružených vidlic či nově kotoučových brzd. Suntour se snaží navázat na bohatou tradici, a to i u nás.

MYSTERIUM TITANIUM. Máme jedinečnou příležitost nahlédnout do tajů použití titanu při výrobě špičkových rámů. Domácí Morati patří k pěti nejvýznamnějším producentům titanových rámů na světě, její hlavní konstruktér Svatopluk Zatloukal odhaluje roušku tajemství v práci s tímto moderním, výjimečným materiálem.

ROZUMÍTE CYKLISTICKY? Pro volné chvíle vánočních svátků jsme pro vás připravili zábavně-vědomostní kvíz z cyklistické hantýrky. Výrazy jako šaltr, celopéro, plašan, kufr nebo hlavan nemohou být žádnému pravověrnému cyklistovi cizí. Prověřte i vy své znalosti kolečkářského slangu. Snad se při výběru správné odpovědi kromě poučení i pobavíte. Co myslíte, znamená slovo full plné rámové trubky u silničních kol pro jezdce s nadváhou, celoodpružené kolo, nebo označení pro totálního blbce?

ČESKÉ CYKLOTOULKY. Tak se jmenuje nový seriál, v němž mapujeme cyklisticky zajímavé domácí regiony, tedy tu oblast, kterou jsme v našich tipech na cesty dosud trochu opomíjeli. Autor seriálu David Walter ke své práci přistoupil zodpovědně a kromě prostudování všemožných průvodců může čerpat i z osaobní zkušenosti cykloturisty, který strávil v dané oblasti dostatek času, aby mohl své rady pro čtenáře zhutnit do formy kompaktního článku proloženého konkrétními tipy na trasy a všemi důležitými údaji včetně zcela výmluvných fotografií. Zahajujeme v Moravskoslezských Beskydech.

SVÁTKY ŽRAVOSTI. Znáte to – je těžké přes vánove a na Silvestra udržet své chuťové vjmey na uzdě. Málo pohybu a hodně jídla, které většinou nemá nic společného se zdravou výživou. Přitom zima je ideálním obdobím pro shazování nadváhy. Velo trenér Libor Matějka to dokumentuje na několika příkladech.

POSILOVNA NEMUSÍ BÝT CYKLISTOVOU NOČNÍ MŮROU. Úvod do nového seriálu o nápravě jednostranně zatíženého cyklistova těla vás má přesvědčit o tom, že rozumné a přesně cílené posilování je ku prospěchu zdraví a výkonnosti každého jezdce na kole.

PROKOP PRŮKOPNÍKEM. Už je to tady! To, co jsme avizovali již dlouho dopředu, se stalo skutečností – bikrosař a dualista Michal Prokop je prvním českým bikerem, který byl angažován do mezinárodního týmu a stal se novou akvizicí nizozemské formace Be One. Jeho přestup není jen historickým mezníkem ale má mnoho dalších konsekvencí, jimiž se zabýváme.

EXODUS POKRAČUJE. Špičkoví bikeři odcházejí k silničním profitýmům. Martinez, Evans, Rasmussen a Van Dooren možná odstartovali novou epochu. Jak jejich odchody ovlivní mountainbikovou scénu, potácející se v potížích?

A JAKO OBVYKLE. Pravidelné rubriky je to, co ve Velu najdete vždy. Pokaždé však přinášejí něco nového. V “Dílně” jsme se zaměřili tentokrát na bovdeny a lanka, Dr. Dlouhá odpovídá na vaše otázky ve výživové poradně “Pod pokličkou”, systematického tréninku chtiví čtenáři najdou obě tréninkové rubriky, tedy tu Matějkovu i pro víkendové jezdce (na období leden-únor).

Menu