VELO: 4/2001

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 30.11.-0001 Ukázka z časopisu: Individuálně pospolu

Popis

MÍT SVŮJ STYL. V dubnovém vydání našeho časopisu najdete hned několik článků vážících se k tematice designu, vlastního stylu, touhy odlišit se. Tetování je již dnes uznávanou uměleckou kategorií, nikoliv nepovedenými výjevy na tělech hospodských týpků. Promyšlené vpichy jehlou do kůže dnes patří stejně k bikingu jako třeba štítek na přilbě. Vkus je velmi proměnlivá a zcela individuání záležitost, svědčí o tom zkušenosti odborníků z tetovacích studií. Bikeři patří k jejich častým zákazníkům a my jsme se zajímali, jaké motivy jsou nejžádanější. Sledujte, co se na kůži nosí. Vyjádřit svůj vkus a názor můžete také v už tradiční soutěži Design sezony (tedy nikoliv jako dosud pouze léta, proto začínáme již brzy na jaře). Vracíme k osvědčené nabídce výhradně modelů cyklistických dresů. Jsme sami zvědavi, zda se i v tomto směru vkus mění, nebo i nadále vévodí kostlivci, plazi či jiné příšerky. Když budete mít štěstí, můžete ten “svůj” dres i vyhrát a ještě předtím si ho v reálu prohlédnout na akcích Vela, tedy Velo Campu, BikeFestu, maratonech v rámci Velo série apod.

VŠUDE DOBŘE, DOMA NEJLÍP. Po výběru Top 12 cykloturistických oblastí Evropy a tuctu nejexotičtějších míst naší planety jsme tentokrát zůstali doma a dobře jsme udělali. Vždyť i u nás je spousta krásných míst pro cyklisty všeho ražení, jen dostat ten správný tip, a o to nám právě jde. Domácí Nej jsme rozdělili do několika skupin, takže si najdou to své vyznavači přemísťování na bicyklu po městě, silničáři, rodinní pohodáři, cross-countrysti, freeridisti i trialisti. Prostě: pro každého něco a doma na talíři.

VŠICHNI MU SPÍLAJÍ, VŠICHNI HO POTŘEBUJÍ. Komu? Koho? No přece Sport Prague. Tolikrát proklínaný, zatracovaný a přesto opět hojně navštívený. Nabízíme pestrou mozaiku novinek, názorů i střípků ze zákulisí největšího domácího veletrhu. Ti, kteří jste hektickou atmosféru na pražském Výstavišti v Praze Holešovicích zažili sami, můžete své poznatky konfrontovat s pohledem redakčním i ohlasy jiných přítomných, vy ostatní si učiňte svůj obrázek sami. Jednoduše – Sport Prague je prostě stále nepostradatelný, ať už je jaký chce a už jenom proto, aby se o něm mohla diskutovat.

NA SNĚHU I V SOLNÉM PRACHU. V únoru si český biker číslo jedna Michal Maroši skutečně užil svoje. Nejdříve v největším hlubinném solném dole na světě v německém Sonderhausenu závodil se světovou dualovou špičkou do středu Země kilometr pod povrchem v nánosech solného prachu a prakticky ve tmě, aby poté o pár týdnů později dominoval v bikercrossové Snowmanii na uměle osvětlené sjezdovce v Peci pod Sněžkou. Zdálo by se, že “Marošáka” už nemůže nic překvapit, ale opak je pravdou. A autentické obrázky, ty fakt stojí za to!

BIKY PRO NELIDSKÉ ZACHÁZENÍ & STOLETÁ KLASIKA. Tak jsme v redakci překřtili kola, která bývají souhrně, ačkoli ne zcela přesně, označována jako dirt biky. Robustní stroje povětšinou pouze s jedním převodníkem, hardtailem, downhillovými či dualovými prvky, vybavené vidlicemi pevnými s vyšším zdvihem, už mají něco vydržet. Vyzkoušeli jsme je v redakčním testu. Stejně jako lahůdky pro bikové tradicionalisty, nebo, chcete-li, materiálové fajnšmekry. Rámy z ušlechtilé oceli – chrommolybdenu – aby dnes jeden hledal v MTB světě málem s lupou v ruce. I tradiční výrobci používající donedávna tento stejně tradiční materiál podlehli vlně hliníku. V testu naznačujeme nejen výhody ocelových rámů, ale také srovnáváme konkrétní stroje postavené na CrMo základě. Jestliže ještě nedávno se bikeři chtěli odlišit vlastnictvím hliníkových rámů, dnes tuto funkci výjimečnosti splňuje ocel, přitom se s ní v kolečkářské branži pracuje více než století…

LABYRINT PRYŽOVÝCH OBRUČÍ. Jestliže už biker nic neřeší, pak správné obutí kol bude vždy věčným tématem. Dlouho jsme k tomuhle kroku hledali dostatek odhodlání, ale nakonec je to tu! Megapřehled XC, freeridových a částečně i DH plášťů zaujímá v dubnovém čísle deset stran. Změřili a zjistili jsme pro vás nejen hmotnost, cenu a konstrukci plášťů, ale také tloušťku boku a běhounu či jejich vzorku! Lepší a vyčerpávající orientaci v gumovém bludišti nikde jinde nezískáte. Navíc příště navážeme přehledem semislickových pneuatik a hitem (či propadem?) poslední doby – bezdušovými plášti. V čísle červnovém vše vyvrcholí výsledky dlouhodobého jízdního testu již nyní označených modelů. Co chcete víc?

THE BEST OF Y2K. Zase jste nás jednou překvapili a záplava příspěvků do ankety o Nejlepší produkty roku 2000 si vyžádala delší čas na zpracování. V tak velkém množství bezmála osmi set respondentů se pochopitelně očekává rozmanitost názorů, na prvních příčkách se však až na výjimky usadili očekávání favorité.

PRAVIDLA “BALÍKU”. Pohyb v cyklistické skupině má svá specifika, nepsané zákonitosti, které by měl každý dodržovat, pokud se chce v této zvláštní komunitě udržet a zajistit si její přijetí. V době pokračujícího rozkvětu maratonů znalost těchto pravidel nabývá na významu. A kdo si myslí, že se to týká jen silničářů, je na omylu. Pokračuje také samozřejmě minule započatý tréninkový seriál Jiřího Mikšíka a Libora Matějky se zaměřením na budování vytrvalosti.

MAGICKÉ JEHLY. Akupunkruta je dnes uznávanou medicínskou disciplínou, málokdo však ví, jak její účinky dokáží pomáhat sportovcům, potažmo cyklistům. Představíme vám člověka, který pomohl nejednomu z nich a naznačíme, kde všude nachází akupunkruta uplatnění.

TRAGÉDIE NEKONČÍ. Jsou témata, o nichž se nepíše příliš snadno. Na silnicích po celém světě uhasíná stále více a více životů mladých lidí, kteří propadli kouzlu kola. Tragické případy úmrtí závodníků, o nichž píšeme, jsou jen špičkou ledovce, ale vypovídají dostatečně naléhavě, že na silnivích není pro cyklisty bezpečno. Při závodech je to součást profesionálního rizika, stále častěji však silničáři doplácejí na svoji zranitelnost a bezbrannost i na obyčejných vyjížďkách, při tréninku. Riziko je všudypřítomné a možnosti ochrany tak mizivé.

Menu