VELO: 1/2001

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 30.11.-0001 Ukázka z časopisu: Internetový trenér

Popis

MIL(LENIUM)NÍKY. Našli byste jich určitě víc, některé byste možná raději povalili, ale ignorovat je nemůžete. Mezníky, zlomové body, které se vryly do cyklistických dějin a dovedly bicykl do třetího století jeho existence. Zalovte s námi v análech a dozvíte se, jak to všechno začalo a kam až to dospělo.

SESTAVTE IDEÁLNÍ KOLO. Kdo by si nechtěl zatipovat, kdo nemá názor na to, co je ideální kolo, ta nej součástka ve své kategorii? Podílejte se i vy na tvorbě jednostopého oře s přídomkem The Best of Y2K. Kromě této produktové ankety nabízíme také možnost vyjádřit se ke skladbě časopisu Velo a ovlivnit jeho příští podobu. Každý názor rádi uvítáme.

PERZONY. Skutečné osobnosti se prolínají celým tímto číslem a dodávají mu punc světovosti. Cyklistické celebrity jsme vypátrali doslova po celém světě. Technického inovátora a vizionáře, krajana Boba Stichu, jsme vytáhli z jeho nového domova ve Šýcarsku na jihočeskou Hlubokou. Využili jsme vymožeností internetu a oslovili za “velkou louží” mountainbikového guru Neda Overenda. A na stejném místě, také po pavučinkách v éteru, jsme zpovídali osobního trenéra Lance Armstronga, odborníka, který právě dík webu může trénovat i vás. Nevěříte? Nebyli byste první z Česka, kdo naslouchá radám Chrise Carmichaela …

SUSPENSION SPECIAL. Hlavním tématem čísla jedna v roce jedna je fenomén příštího tisíciletí – bikové odpružení. Probíráme jej ze všech stran, historicky, typologií jednotlivých řešení zadního odpružení, naznačením zákonitostí zvláštního systému přepákování fullů, speciální “odpruženou” rubrikou Na trhu, nastolením pořádku v mnohdy nepřehledné terminologii olejového tlumení vidlic, nahlédnutím do problematiky kompatibility jednotlivých prvků odpružení a jejich vzájemné záměny, testem dražších freeridů z modelového roku 2001, dlouhodobým testem působení vibrací na lidské tělo a jejich odbourávání pružícími segmenty kol, nebo třeba řešeními, která se nechytla – prostě fúllety.

PEVNÝ FREERIDE? Zdá se vám tohle slovní spojení nesmyslné? Tomáš Taich vás ve své tradiční rubrice Na kost svými dvěma testovanými kousky vyvede z omylu. Nemusí všechno houpat co je free.

LUXUSNÍ TŘINÁCTKA. Míry, úhly, gramy, zeslabování. Dali jsme si tu práci a nejen vybrali třináct špičkových hardtailových rámů v hodnotě kolem 15 000 Kč, ale na tisíciny milimetru změřili jejich geometrii, zvážili je za rovných podmínek, popsali zpracování a pak ještě graficky srovnali, jak se jejich stavba odchyluje od získaného průměru. Fakt bonbónek pro bikové fajnšmekry.

ŽIVOT NA LANKU. Takové nicotné součástky a tolik komplikací dokáží způsobit. Přetržené lanko řazení nebo nefunkční bovden dokáže udělat z vyjížďky peklo. Sesbírali jsme ty nejpoužívanější a vyrazili do naší tradiční testovací laboratoře – kladenského Metrotestu, abychom zjistili, jak jsou na tom s odolností, respektive, kde jsou jejich slabá místa. Teď už vás nemůže nic překvapit.

NEZNALOST NEOMLOUVÁ ANEB POZDĚ BYCHA HONIT. Těch situací, příběhů a trablů mohou být desítky. Každý z nás se někdy ocitl v pozici, kdy si posléze spílal: kdybych já se tehdy na to pojištění (zákon) nevykašlal… Vybrali jsme několik modelových případů, zahráli si na potenciální klienty pojišťoven s dotěrnými dotazy a oslovili právníky, abychom se dopátrali toho, jak se co nejúčinněji bránit a předcházet komplikacím, o něž nikdo z nás nestojí. Problematika kola a práva je přitom tak široká…

KAM, KDY, JAK A ZA KOLIK. Najíždění kilometrů v teple již dnes není pouze výsadou profesionálů. Proto jsme také sestavili manuál, který poskytne základní informace o nejnavštěvovanějších lokalitách cyklistické přípravy v zimním období od Mallorky až po jižní Slovensko s přehledem teplot v období od ledna do dubna a s upozorněním na místní specifika, o nichž by měl každý cyklista vědět dřív než vyrazí.

INVAZE! Čeští silničáři konečně vyrazili za chlebíčkem do světa v hojnějším počtu. Napočítali jsme, že v nadcházející sezoně bude v evropských profitýmech první až třetí divize působit celkem jedenáct našich závodníků, a to od jedničky na žebříčku Mapei až po lokální portugalský celek Barbot-Torrie. Poprvé také český silničář okusí britské či belgické prostředí. Zamýšlíme se nad ambicemi našich profíků a tipujeme, jak se mohou uplatnit.

JE CROSS-COUNTRY MRTVÁ DISCIPLÍNA? Nad závažným prohlášením souvisejícím s odchodem ze závodní XC scény jedno z předních týmů Author-Expandia si otevřeně povídáme s majitelem společnosti Universe Agency, dodavatele kol Author, ing. Martinem Havlenou.

KONEC PO PRVNÍ RVAČCE? To se přece nedělá! Opravdu netradičně jsme pojali reportáž z výstavy Bike Vysočina, která se svým významem stále znatelněji vymaňuje z regionálních mantinelů a je také příležitostí pro neformální setkání všech lidí z branže na konci roku. Však tu také vznikla většina obrazového materiálu pro naše redakční a velmi osobní péefko. Takže:

Všechno nejlepší v příštím roce, století, tisíciletí!

P. S. A ještě omluva:
Už tradičně (bohužel), se první číslo Vela nedostane kvůli výrobním komplikacím do všech koutů republiky ještě před Vánoci, jak jsme měli v úmyslu a pár nocí kvůli tomu nespali. Přelom roku je pro naši distribuci asi zakletý…

Menu