VELO: 7-8/2000

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 30.11.-0001 Ukázka z časopisu: NA DOSAH

Popis

OSOBNOSTI. Když čtení na volné chvíle dovolených, tak hodně o lidech. Prázdninové dvoučíslo je povídáním o zajímavých lidech protknuto celé. Využili jsme blízkosti dolomitských etap Giro d’Italia a Světového poháru sjezdařů v Cortině d’Ampezzo k velké reportáži a setkání se známými jmény. Kde začít jinde, než u historického úspěchu Jana Hrušky v italských etapách. Měli jsme možnost s ním hovořit během volného dne a nahlédnout do myšlenek závodníka, který prožívá dosud nepoznané. Dozvíte se vše podstatné o průběhu letošního Gira, připomeneme si deset největších okamžiků závodu, odhalujeme, proč Casagrande ztratil už vyhraný závod a že ‘Pirátek’ Garzelli není šampionem nahodilým. Nahlédneme pod pokličku vztahu dvou kolegů, kamarádů a Pavlů – Padrnose a Savoldelliho, kteří jsou nerozlučnými dvojčaty ve chvílích úspěšných i méně úspěšných, a odkryjeme tajemství exotického týmu Linda McCartney. Ve sjezdovém Tissot Cupu jsme měli možnost pohovořit s geniálním konstruktérem Olivierem Bossardem, mužem, který stál za technickým pokrokem stáje Sunn a tvoří stroje pro Nicolase Vouilloze. Původní rozhovor s historicky nejúspěšnějším světovým slalomářem Brianem Lopesem vás přesvědčí o tom, že kolo je pro tohohle Kaliforňana především prostředkem zábavy. Michal Maroši se ve své pravidelné rubrice zamýšlí nad pozadím svých neúspěchů ve Světovém poháru a nad skutečností, že se stal prvním držitelem červené karty v historii dualového SP…

PROCHÁZKA DEPEM. Akce takového kalibru jako Giro nebo Tissot Cup samozřejmě přímo svádějí ke špionáži uvnitř mechanických dep. Na Giru jsme si ověřili, že hliník jednoznačně vévodí mezi materiály rámů špičkových značek, v downhillovém svěťáku zase, že vývoj se nezastavil ani po zavedení kratších a prudších tratí.

TÉMA. Prázdninových témat jsme tentokrát vybrali požehnaně. Mapujeme možnosti při přepravě kola na železnici a přinášíme spoustu rad zkušených cestovatelů. Na cesty se vám určitě bude hodit i článek o situaci na domácím vydavatelském trhu cyklomap a průvodců i tipy, jak se v horkých letních dnech chránit proti otravnému hmyzu. Léto, to je také móda a nejen ta cyklistická. Vybrali jsme pár modelů civilního oblečení cyklistických značek. Nechte se inspirovat. Kdo by nechtěl vylepšit své kolo a ještě přitom naplnit svůj osobitý styl a držet se módních trendů. To vše zahrnuje oblast zvaná Bike Tuning, dolaďování kola. Nabízíme pár příkladů, to ostatní už je na vás.

KRÁL V PLNÉ ZBROJI. Je první, největší a nejoblíbenější. Úvodní závod Velo Marathon MTB série – Českého poháru v bikemaratonu – Author Král Šumavy opět nezklamal. Mohl se pochlubit v MTB historii rekordní účastí – co biker, to jiný názor. Dali jsme proto opět slovo několika z nich, abychom mozaiku letošního ročníku poskládali co nejvěrněji.

ALPENTOUR OPĚT DELŠÍ. Před dvěmi lety jsme poprvé navštívili nově vybudovanou bikestezku v rakouském Štýrsku. Leto jsme tuto možnost po pozvání opět rádi využili a přesvědčili se, že trasa je již bezmála třikrát delší. Přitom je Alpentour tak blízko…

VŠECHNY CESTY VEDOU DO SYDNEY. Olympiáda u protinožců se kvapem blíží. Využijte čas dovolených a zatipujte si na vítěze nejsledovanějších cyklistických disciplín, podrobný program soutěží rovněž uvádíme. Austrálie však není jen vrcholný sportovní svátek, řada skvělých závodníků a světových podniků minulosti. Je to především nádherný kus země. Projděte se s námi po pátém světadílu a nasajte alespoň nadálku blížící se olympijsakou atmosféru.

NA KOST VIDLÍM. Dlouhodobý praktický test odpružených vidlic jsme zkombinovali s laboratorním měřením a výsledek sedmi XC modelů je tedy maximálně exaktní, věrohodný a objektivní, proto tedy s vidlicemi tentokrát v rubrice Na kost. Nad dalším žhavým technickým tématem současnosti – kotoučovými brzdami – polemizují v rubrice Dva na jedno téma blízcí spolupracovníci redakce Tomášové Lébr a Taich.

NECHTE NA HLAVĚ. Záležet jsme si dali na testování přileb. Čtrnáct modelů renomovaných značek prošlo rukama (respektive po hlavách) několika testerů, výsledkem pak jsou plusy a mínusy každého z nich. Potvrdil se jeden základní předpoklad: podobně jako u treter sedí každému jiná přilba a každá ze značek je něčím specifická, především ve tvaru, designu a způsobu odvětrání.

U ČECHŮ. Po loňské kladné odezvě na test českých silničních rámů jsme si tentokrát vybírali v domácích dílnách mountainbikových stavitelů specializujících se na XC. Duratec, RB, Fort, Sfinx a Štěrba se prezentovali povětšinou tím nejlepším a nemají se za co stydět. Při výběru kol pro rubriku Představujeme jsme zamířili víc na jih, do Itálie, mekky silniční rámařské klasiky. Úhly, geometrie, materiály, technologie, a to vše krát Basso, Bianchi, Carrera, Pinarello. Slavná jména, bohatá minulost a neméně kreativní přítomnost.

TAK TROCHU BRZO. Netradičně červnový boj o světové medaile MTB, překvapení v podobě sněhových závějí, comeback Severoameričanů a pokračující boom v pořadatelské zemi – to jsou hlavní poznatky z letošního brzkého MS horských kol ve španělské Sierra Nevada. V aktuální reportáži s autentickými záběry se však dozvíte mnohem víc.

Menu