VELO: 11/2000

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 30.11.-0001 Ukázka z časopisu: Rychlejší a chytřejší

Popis

JEN DOČASNÝ SMÍR? Jestliže koncem prázdnin a v září to na českých silnicích připomínalo otevřeně vyhlášenou válku mezi cyklisty a policisty, kteří zaměřili svoji pozornost na povinnou výbavu kol, pak smír může být pouze dočasný. Zjišťovali jsme podrobnosti o pozadí “policejních razií”, zda a kdy se budou opakovat, ale hlavně jsme se pokusili odhalit podstatu problému – jak lze ovlivnit již nevyhovující zákonnou normu, která v současné podobě ukládá cyklistům vybavit bicykl vším možným i nemožným. Dozvíte se, co by mělo kolo mít podle zákona a co podle názoru redakce Vela. Citujeme pasáže z nového zákona o pozemních komunikacích, který sice parlament konečně schválil, ovšem již po uzávěrce tohoto čísla přišla vláda s myšlenkou jeho platnost ještě o rok oddálit… Poradíme Vám, jak postihu za nesplnění podmínky o povinné výbavě uniknout, jak získat závodní licenci a pokusíme se naznačit, co podle zákona znamená formulace “sportovec s cyklistickou licencí”. Můžete se také zúčastnit BIKEREFERENDA na téma povinné výbavy kola.

DOWN UNDER. Úžasné obrázky Markéty Navrátilové jsou hlavním tahákem fotoreportáže z letošního ročníku extrémního mountainbikového maratonu Crocodile Trophy. Naznačují, jak tohle australské dobrodružství dokáže být krásné i nesmlouvavé zároveň, kolik lidských osudů a příběhů se v něm odehrává a jak v něm hned při premiéře obstál český biker Jan Kopka. Stačí přivřít oči a člověk se při prohlížení fotografií na chvíli ocitne uprostřed nekonečné pustiny australského vnitrozemí…

OLYMPIÁDA Z RYCHLÍKU. Ještě jednou Austrálie, tentokrát v podobě největšího sportovního svátku, posledního v tomto tisíciletí. Olympijské hry v Sydney nadchly svou atmosférou, maraton desítek disciplín a stovek výkonů šlo však v průběhu dvou týdnů jen těžko strávit. Za tím nejpodstatnějším z cyklistických soutěží se můžete ohlédnout spolu s námi, připomenout si životní příběh největší cyklistické osobnosti Her – Leontien Van Moorselové-Zijlaardové, nebo se zamyslet nad úspěšností silničářů ve vražedné kombinaci OH-MS. Aktuální reportáž ze světového šampionátu silničářů v Plouay včetně vizitky nového mistra světa profesionálů Romanse Vajnštejnse jsme zařadili vlastně už po uzávěrce tohoto čísla.

JDEME DO FINÁLE. Maratonská Velosérie vyvrcholila poněkud nepovedeným MTB závodem Beskyd Tour. Nevracíme se však v reportáži pouze k tomuto podniku, ale ohlížíme se za celým ročníkem Českého poháru v bikemarathonech, vybíráme nej, hodnotíme jednotlivá dějství seriálu a představujeme kandidáty na příští ročník. Vytrvalecký boom prostě stále trvá. Zamyslel se však někdo nad tím, proč mají cyklistické maratony takovou oblibu? Hledáme na tuto zásadní otázku jednoznačnou odpověď. A víte jaký je rozdíl mezi silničním a bikovým cyklomaratoncem? Přečtěte si náš názor.

JEŠTĚ JEDEN VELETRH A OZVĚNY. Tradiční Ifma uzavřela seriál evropských podzimních výstav cyklistického materiálu. Pozastavujeme se nad její specifikou a místem v obchodním světě, kde je její doména, ačkoli žádné převratné novinky, které by se už někde předtím neobjevily, nepřináší. Ohlížíme se také za celým veletržním podzimem a nabízíme dvoustranu technických lahůdek, na něž se dosud nenašlo v časopise místo a které byly nezařaditelné do přesne vymezitelných vývojových trendů. Přesto jsme nechtěli, aby skončily v redakčním šuplíku.

ROAD LIGHT & NEW FULLIES. Ne že bychom podporovali lovce gramů, ovšem kdo by nechtěl vlastnit lehké silniční kolo. Podívali jsme se na nabídku sériových kol a zjistili, že kolem hmotnosti osmi kilogramů, což už je známka vysoké kvality s odpovídající cenou, je celkem z čeho vybírat a možná ještě cílenou dietou z váhy ukrajovat. V rubrice Představujeme najdete devět zajímavých kousků od renomovaných výrobců, tím devátým je navíc jako bonus jízdní test. Jedná se o domácí premiéru stroje Merida Maglight na hořčíkovém rámu. Sami jsme byli napnutí, jak se poslední výstřel materiálové alchymie ve skutečnosti chová. Nechte se překvapit i vy. Druhou lahůdkou byl dvětstětisícový Strike od Scotta v testu nových systémů celoodpružených kol, rovněž česká premiéra zázračného desetikilového karbonového děla na hydraulických kotoučovkách. Svůj původní záměr jsme museli vzhledem k zatím omezené nabídce nových kol modelového roku 2001 trochu pozměnit, přesto bylo co posuzovat.

DIAMANTOVÝ PÁREK. Dát za odpruženou vidlici přes dvacet tisíc korun, to už chce opravdu velkou porci technického fandovství nebo skutečně vysoké nároky na jízdní vlastnosti. Zda je tento obnos vynaložený na koupi nových skvostů značek RockShox (Psylo) a Marzocchi (…), tedy dvou zavíratelných vidlic, zjišťuje v rubrice Na kost Tomáš Taich.

MUKA VÝBĚRU. Zimní tématiku zastupuje v listopadovém Velu typologie zimních cyklistických bund a jejich přehled. Vybrat si tu správnou, to je trochu věda. Poradíme vám, jak volit pro různé povětrnostní podmínky, intenzitu jízdy na kole, na co se při výběru soustředit apod. Vybrat si pak můžete s tuctu vzorků na našem trhu nabízených zimních bund, tedy vyloženě těch teplých.

PREVENCE, ZDRAVÍ, KONDICE. Do těchto tří slůvek lze shrnout témata dalších několika článků odrážejících nastupující období. Nabízíme zdravotní tipy na zimu, jak nemoci předcházet a jak se po jejím prodělání znovu vrátit ke svému hobby, aniž by to ohrozilo zdraví. Dva odborníci budou v rubrice Dva na jedno téma polemizovat, zda postačí přísun vitaminů v běžné stravě nebo je třeba je doplňovat v podobě multivitaminových suplementů. Poradíme také těm, kteří chtějí na kole zhubnout. S tím souvisí i využití pulsmetrů. Měřiče tepu jsme rozdělili do několika uživatelských skupin, každý by měl vědět, co od sporttesteru očekávat a v čem mu může být nápomocen. Tréninkový miniseriál uzavíráme několika tipy rychlostní přípravy, rádcem z těch nejpovolanějších bude jeden z nejrychlejších světových silničních sprinterů Ján Svorada.

JSME DOPINGOVÁ VELMOC? Na pozitivní dopingový nález Jana Hrušky měl snad každý, kdo se o cyklistiku či sport vůbec zajímá, svůj vlastní názor. Již delší čas se můžete k tomuto případu vyjádřit v našem webovském BIKEREFERENDU, v časopise tištěném nabízíme osobní názory čtyř redaktorů Vela, každý z trochu jiného úhlu. Nejde nám jen o jednoho závodníka a stopy jedné konkrétní zakázané látky, zamýšlíme se nad hlubšími kořeny podvádění ve sportu. Dnes, tedy po uzávěrce listopadového vydání, už víme, že Hruška byl potrestán nejnižší možnou sazbou – půlročním zákazem startu -, což je vzhledem ke všem okolnostem zřejmě odpovídají verdikt. Nic to však nemění na faktu, že za posledních sedm let mělo hned devět špičkových českých cyklistů co dočinění s dopingovými komisaři…

Menu