Cykloturistika: 4/2017

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

velká cesta Barma Země laskavých a usměvavých lidí

S prosbou o článek byla Zuzana Indruchová, autorka tohoto článku, zastižena v mezifázi kojení a přebalování. Vybrala si Barmu, protože dáreček jménem Veronika si ve svém lůně přivezla právě z ní. Pár dní trvalo, než se dokázala přenést od promočených plínek, uslintaných bodýček a nalitých prsou skoro o rok zpátky, na kolo a do země, kterou poznali společně se svým partnerem Michalem Klímkem snad v té nejryzejší podobě. Barmská chunta zemi slušně zakonzervovala před většinou moderních, globálních a automatizačních vymožeností, takže poctivá lidská práce, pozitivní energie a čistota úmyslů a víry intenzivně vyzařovaly z lidí, jídla, silnic, buddhismu a zkrátka odevšad.

 

stručný průvodce převodovou džunglí Kolik koleček tam máš?

Pohony jízdních kol prošly v posledních letech bouřlivým vývojem, a tak se zájemce o nové kolo ocitá v nelehké situaci – za podobnou sumu peněz může mít kolo s převody 3×9, 1×10, 2×10, 3×10, 1×11, 2×11, 3×11, ale výrazně zlevnit má také nejmodernější systém 1×12. Už tedy neplatí, že více převodů je automaticky lepší volba. Naopak, každý přístup má svá pro a proti.

 

Na kole i s kolem (nejen po Alpách) Nejjižnější Dolomity a Fleimstalské Alpy, Jižní Tyrolsko a Trentino, Itálie Neznámé kouty slavného údolí Val di Fiemme

O slavném údolí Fiemme slyšel snad každý. Známé je hlavně díky zimní sezoně, kdy se tam sjíždějí jak sjezdaři, tak i běžkaři. Jenže sníh leccos skryje a ten opravdický kontrast mezi Fleimstalskými Alpami a Dolomity, dvěma naprosto rozdílnými pohořími kolem řeky Avisio, vynikne hlavně v létě. Cyklisty lákají jak strmá stoupání po silnicích, tak klasické trasy pro horská kola – všechno v překrásné kulise obou pohoří. Opět z pera naší stálé autorky Aleny Zárybnické.

 

z jiného pohledu RAGBRAI – 20 000 přátel na společné dovolené

Jedním z cyklistických fenoménů USA jsou jízdy napříč jednotlivými státy. Některé jsou organizované, jiné jen vyznačené. Můžete se tedy zúčastnit FANY ride ve státě New York, případně Bicycle Tour of Colorado, nebo také Cross Florida Ride. Mnoho amerických důchodců má na svém seznamu událostí, které chtějí ještě zažít, také jednu z těchto jízd. Anebo rovnou všechny. Ovšem jedna z nich je naprosto výjimečná. Je pramatkou všech ostatních, je největší a famózní, vede napříč státem Iowa a jmenuje se RAGBRAI. Její historie sahá do roku 1973 a dnes je počet jejích účastníků omezen na deset tisíc. Představte si to. Deset tisíc registrovaných lidí, kteří spolu týden jedou na kolech.

 

Ideální kolo a výbava Na delší rodinnou cykloexpedici

Jirka a Monika Vackovi už delší dobu patří mezi stálice české cykloturistické scény. V poslední době podnikají opravdu úctyhodné výpravy na druhou stranu kontinentu se svými dětmi (3 roky a 11 měsíců). Na loňskou a předloňskou tříměsíční výpravu na Nový Zéland a do Austrálie si poměrně dost „vytunili” svá kola i výbavu, o zkušenosti s tím, co vzít s sebou, aby nic nechybělo na tak dlouhou dobu pro sebe i ratolesti se s vámi podělí v této příležitostné rubrice.

 

Ženy a bicykly v zrcadle času Záhadná a tajemná Miss América

Počátky závodní cyklistiky je třeba hledat ve Francii na konci šedesátých let předminulého století, tedy v éře velocipedů typu Michaux. Oficiální prvenství se přiznává závodu na okruhu v parku v Saint-Cloud, tehdy ještě samostatném městečku na západním okraji Boulogneského lesíku, dnes již předměstí Paříže. Konaly se 31. května, o svatodušních svátcích roku 1868. Závody na velocipedech se začaly šířit po celé Francii a dlouho na sebe nedal čekat ani závod žen. Hned v témže roce, 1. listopadu 1868, se v Bordeaux uskutečnil také první závod žen, nebo jak se tehdy říkávalo – „závod dam” (les courses de dames).

 

domácí výšlap Velký Lopeník a pramen Olšavy

Že Bílé Karpaty nejsou žádné Alpy, ví každý, ale že se na zdejších silničkách leckdy zapotíte víc než třeba na proslulém Galibieru, to už si musíte vyzkoušet na vlastní kůži.

 

 

 

 

 

 

Příběh jízdního kola (183) O úskalích renovace starých bicyklů

Mezi těmi více než devíti stovkami ilustrací, doprovázejících „Příběh jízdního kola” od samého jeho počátku, je určitě hodně takových, které vznikly úsilím neznámých nebo nejmenovaných restaurátorů či renovátorů. Ať již profesionálů pracujících v muzeích, nebo nadšených amatérů, většinou sběratelů historických velocipedů. U jedněch i druhých se předpokládá respektovat v co největší možné míře původní vzhled a provedení originálu předmětného velocipedu a s tím související zachování co největšího množství jeho původních detailů. S cílem rozšiřovat tak mezi širší veřejností povědomí o historii těchto vozidel.

 

malý výlet s dětmi Do království kol

 

Tento výlet je zasazen do samotné severozápadní výspy Jihomoravského kraje v těsné blízkosti Vysočiny. Středobodem akce budiž město Jevišovice, nalézající se v okrese Znojmo, na řece Jevišovce. Město s asi tisíci obyvateli a jeho okolí skýtají množství turistických cílů. Nám poslouží jako výchozí a cílový bod k výpravě na vodní tvrz. Ve vodní tvrzi v Boskovštejně je totiž jedno ze tří největších muzeí kol na světě, pro nás milovníky kol velké lákadlo.

 

 

slovenské rozhledny Velký třesk vyhlídkových staveb

Česko a Slovensko tvořily dlouhá desetiletí jeden celek až bratrský, přesto zde bylo několik zajímavých odlišností. Například v četnosti rozhleden, kde náš východní soused značně zaostával. Ještě před pár roky se na Slovensku tyčilo jen několik vyhlídkových staveb, na prstech obou rukou spočitatelných. Současnost je zcela jiná, jako by nastal na Slovensku rozhlednový velký třesk. Kniha věnovaná slovenským rozhlednám z roku 2012 uváděla na 65 vyhlídkových staveb. Po teoretickém průzkumu z poloviny roku 2016 autor Jirka Juřík na Slovensku diagnostikoval necelých sto vyhlídkových věží různého druhu. Nedalo mu to a loňské (2016) léto se tam rozjel, aby se po Slovensku rozhlednově rozhlédnul.

 

rozhovor Téměř sólo cesta napříč kontinenty

Jak se říká, kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá výmluvy. Tomáš Švaříček rozhodně patří mezi ty jedince, kteří hledají způsoby. Nu, zkuste si to sami představit… Máte dobrou práci, skvělé přátele, zázemí rodiny a jste čerstvě ženatí. Napadla by vás myšlenka vyrazit sám na rok trvající cestu? Že ano? Alespoň je vidět, že cestování je silná droga, za kterou stojí bojovat. Ať už se člověk nachází v jakékoliv životní situaci. A o tom by mohl Tomáš vyprávět… co všechno na své cestě Evropou, Afrikou a Kanadou zažil.

 

Celý měsíc v městském provozu Brompton Šampion pro kombinaci jízdy a veřejné dopravy

Skládačka Brompton je vyráběna v Londýně od roku 1976 a údajně osmdesát procent dílů je vyrobeno ve Velké Británii. Výrobce se pyšní tradicí a minimálními změnami v designu kola.

 

 

 

 

Menu