Cykloturistika: 4/2016

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

NA KOLO S DĚTMI ‒ SPECIÁL

velká cesta z Těchonína do Benátek a zpět
Zuby nehty držet se cyklostezek

Na nápad dojet s dětmi na kole do Itálie přišel synek Markéty a Luďka Zigáčkových. Prý by se chtěl podívat do Benátek. Do města, které je vystavěno přímo na moři, kde nejsou ulice, ale kanály s vodou, a kde se místo auty jezdí na loďkách. Absolutně netušili, kde to vzal. Ovšem myšlenka zkusit přejet Alpy a dojet k moři je nadchla. Vloni s dětmi putovali pohodově podél řek Loira a Dunaj, na letošek dostali chuť na něco náročnějšího. Bylo jasné, že s dětmi starými šest a osm let se musí stále ještě zuby nehty držet cyklostezek, ale věděli, že nějaké kopce by zvládnout mohli. Cesta k italskému moři a zpět se jevila jako ideální cíl…Jak to dopadlo, a jestli dojeli i zpět do Těchonína se dočtete v opravdu inspirativním cestopise.

 

zahraniční cesta Nový Zéland
Nesvobodně a s mnoha překážkami
ale v rodinném kruhu

Další inspirativní cestu vám zprostředkují známí cestovatelé Jirka a Monika Vackovi. Ti vůbec nezačali nějak „skromně" a rovnou se vydali s dětmi ve vozíku na druhou stranou zeměkoule. Když jsme pak přečetli jejich text, smekli jsme…
Svoje rozhodnutí vyrazit k protinožcům s dětmi komentují takto: „Kdyby mi někdo na začátku roku 2015 řekl, že na konci téhož roku budeme s koly a s našimi dvěma dětmi sedět v letadle směr Nový Zéland, asi bych se mu vysmála. Touha poznávat svět ze sedla kola z nás ani po doplnění rodinného týmu nevymizela, ale Péťa, naše druhé dítko, přišel na svět teprve koncem ledna 2015 a jeho příchod nebyl z těch bezproblémových. Moje rekonvalescence zabrala spoustu času a sebrala mi mnoho sil a stále není u konce. O velké společné cestě k protinožcům jsme vzhledem k okolnostem a věku dětí, Barunka 3 roky, Péťa 11 měsíců, původně uvažovali až o rok později. Na podzim se mě Jirka opatrně zeptal, co jet na Nový Zéland už na nový rok. Kladnou odpověď nečekal. Já otázku uvítala. Potřebovala jsem nutně přepnout do jiného módu, a jak děti rostly a sílily, neměla jsem v ten moment obavy, že to nezvládnou…"

 

S dětmi – vozíky, cyklosedačky ad.
Vezeme se

Dětské přívěsy za kolo už dávno nejsou něčím netradičním, za čím by se lidé otáčeli. Už dávno je ta tam diskuse o jejich legálnosti na českých silnicích a aktivní rodiče dnes mohou s klidem vyrazit nejen na cyklostezky, ale i na silnice. A záleží jen na nich, jak se rozhodnou – zda budou jezdit jen právě po cyklostezkách, nebo vyrazí na klidné či rušnější silnice. Ovšem jak ve světě vozíků, tak běžně používaných cyklosedaček jsou zajímavé méně známé produkty a zároveň i mnoho dalších alternativních způsobů, jak přepravovat své ratolesti při cyklistických výpravách. Zaměřili jsme se tedy právě na ty méně obvyklé.

 

 

Dětské fashion

Požádali jsme kolegu grafika, jakožto otce dvou dcer, jestli by nemohl zařídit focení dětských cyklooblečků. Tohoto úkolu se ujal rád. Co všechno však musel vyřešit, když přibral do týmu sedm dětských modelů a modelek… K tomu přidal pár rad o vhodném vybavení dětí na kolo a jako další bonus pak tip na pěknou cyklotrasu kolem Čelákovic. Dohromady se můžete inspirovat padesáti kousky v podobě dresů, kraťasů, brýlí, helem, batohů, ponožek ad.

 

s dětmi – test kol
Dětský fatbike vs. Klasika Author King Kong 24 VS. Author Sonic 26
Zábava, nebo lehkost?

Fatbiky proběhly v posledních letech cyklistikou jako silná trendová vlna, kterou však bylo pro rozumného Středoevropana českého typu o poznání snazší zavrhnout než přijmout. Proč vůbec takové kolo v našich podmínkách, na co a pro koho?! U dětského provedení ale najdeme důvody, proč by případná animozita měla jít stranou. Po následujícím testu si troufneme tvrdit, že široké pláště ve spojení s dětskou radostí dávají smysl, byť drobné „ale" ani tomuto vztahu nechybí.

 

malý výlet s dětmi
Krásnou Litomyšlí a jejím okolím


Říká se, že na dětech člověk nejlépe pozná, jak ten čas letí. Našemu stálému autorovi tohoto seriálu se to potvrdilo plně při jedné naší jarní spanilé jízdě, na niž vyrazili pro indispozici dámské rodinné poloviny jen otec se synem. V nádherném českém městě Litomyšli najednou z úst desetiletého hocha slyšel obdivné a velmi trefné poznámky o úžasné architektuře a překvapivě i o architektonických stylech. Nestačil se divit a celou projížďku si o to víc vychutnal.

 

rozhovor
Moravský drak se skládacími křídly

U nás Čechů není tak neobvyklé, že vyrážíme na cesty kolem světa nebo na cyklistická dobrodružství do odlehlých či exotických částí planety. Jsme už takoví. Máme dobrodružství v krvi. Mirek Šlegl je jedním z takových dobrodruhů. Chtěl poznat svět ze sedla kola, tak se sbalil a vyrazil. Ale u Mirka je originální v první řadě to, že jede na svou velkou cestu na skládačce, a dále ještě i to, že jede pro charitu. Zatímco jedni o svých dobrodružstvích vyprávějí kamarádům či vnoučatům, druzí o tom píší knihy nebo pořádají přednášková turné či fotovýstavy, Mirek inspiroval známé fotbalisty-dárce, kteří dají charitě pětikorunu za každý jeho ujetý kilometr.

 

 

MTBO pro všechny bez rozdílu věku
Nebojte se orienťácké mapy


MTBO, to je zkratka odvozená z anglického mountain bike orienteering a volně se překládá jako orientační závody na horských kolech. Sport, kde se na rozdíl od tradičních cyklistických závodů můžete sami rozhodovat, kudy přesně pojedete. Když někdo dokáže vybrat podle mapy lepší trasu a neztratí se na ní, může vítězit i nad fyzicky silnějšími soupeři. MTBO je sportem pro všechny – nejen pro ambiciózní závodníky, ale i pro cyklisty, kteří jezdí na závody spíše kvůli kontaktu s kamarády nebo poznávat nové terény. Kategorii odpovídající své výkonnosti, zkušenostem a věku si tu najde každý, včetně veteránů a dětí v žákovském věku. A díky čím dál tím častěji organizovaným doplňkovým závodům pro menší děti při akcích Českého poháru a dětským školkám pro ty úplně nejmenší je MTBO i sportem pro celé rodiny.

 

 

z jiného pohledu
Rekordní přejezd

Už jména startovního a koncového bodu znějí magicky. John O’Groats a Lands End. Stejně tak celá Velká Británie je opředena spoustou legend. A legendární je i trasa mezi jejím nejjižnějším a nejsevernějším bodem. Zvláště mezi cyklisty. Dom Irvine a Charlie Mitchell minulý rok překonali rychlostní světový rekord na tandemu. A to po neuvěřitelných 49 letech! Domu Irvine byl hlavním strůjcem tří pokusů a projekt tandemového rekordu na této trase mu zabral pět let života. Každou ze tří jízd jel s jiným parťákem, a až s Charliem se mu to povedlo.

 

 

výletní cíle
Čas pro vodu

Jestli je na světě kouzlo, pak je obsaženo ve vodě. Voda je jako čas. Můžete tahat plná vědra, vypít je, vylít nebo udělat cokoli jiného, a stejně bude mít hladinu vysokou jako předtím. Obzvláště dobře strávený čas jako voda uteče. Proto na nic nečekejte a spěchejte k jezerům, rybníkům a loužím. Ráno u vody je totiž všechno hezké, protože den ještě nevzešel a my jsme si ho nestačili otrávit. Připravili jsme: Z Knoflíku na Kypuš, Lanškrounské rybníky, Lanškrounsko; Smetanová zeleň, Přírodní park Jabkenicko, Mladoboleslavsko; Ze Švihůvku do Strkova, Železné hory, Nasavrcko; Pikrit U Oka, Straník, Podbeskydsko; Písek v Brýlích, Kokořínsko, Českolipsko; Lekníny v Bedlně, Přírodní park Jesenicko, Rakovnicko; Od Bochníku k Holubníku, Česká Kanada, Novobystřicko;

 

Cyklotoulky

Nejzápadnější výběžek naší republiky nepatřil dlouho mezi cyklisty zrovna k nejvyhledávanějším destinacím, ale to se začíná pomalu měnit. A po právu. Cyklotoulky v okolí Aše vám představí velice zajímavou krajinu, kterou modelovala nedávná historie, a navíc poopraví nejeden léty zavedený mýtus.

 

 

Cyklotoulky

Klíny

Zveme vás do míst, kde se vydovádíte bohatě v době, kdy na zemi leží metrové závěje, i ve třicetistupňových vedrech. Nejsou tu sice žádné léčivé prameny či zázračné rašeliny a slatiny, ale je tu krásná příroda, čerstvé povětří, ničím nerušený klídek a pohoda a nečekaně mnoho zajímavých objektů k objevování.

 

 

Příběh jízdního kola (176)

Horská kola míří na OH do Atlanty

Jestliže se ještě v polovině osmdesátých let pokládal mountain biking za „americký" sport a Evropané v něm hráli druhé housle, tak s příchodem let devadesátých se začal poměr sil vyrovnávat. Dokonce rychleji, než by se dalo očekávat. Zásluhu na tom má Grundig Cup, který přerostl ve světový pohár, a také světové šampionáty MTB, které získaly statut oficiálních MS a od roku 1990 se střídavě pořádají na severoamerické půdě a v Evropě, v roce 1996 dokonce v Austrálii. To vyrovnání Evropanů jejich zámořským soupeřům neprobíhalo rovnoměrně ve všech kategoriích a disciplínách. U mužů rychleji než u žen a v cross country rychleji než ve sjezdu.

Komiks a cyklisté (5)

V ČESKÝCH CYKLISTICKÝCH ČASOPISECH

 

V našich cyklistických časopisech nemá komiks žádnou tradici. Nebýt toho, že se na přelomu století objevil ve stejnou dobu ve dvou časopisech, v Pelotonu (1998-2000) a v Cykloturistice (1999), dalo by se říci, že český cyklistický komiks neexistuje. Po roce 2000 se již nevyskytl vůbec, ale výrazný úbytek komiksů nastal na začátku 21. století i v zahraničních cyklistických časopisech. I v nich došlo ke značnému poklesu kreslených příběhů ve stylu comics, přestože všeobecný komiksový boom stále trval a ještě trvá. Poměrně značný prostor je věnován komiksu Rychlé džípy z měsíčníku Peloton, protože je prvním a dosud jediným (čímž asi ještě dlouho zůstane) českým klasickým kresleným seriálem uveřejňovaným v cyklistickém časopise. I se všemi výhradami, které je možné k němu mít. Ten druhý český seriál, Staré pověsti české z časopisu Cykloturistika, je komiksem příliš atypickým.

 

Menu