Cykloturistika: 2/2016

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

 

české hrady a zámky

Stojí tu po staletí

speciální příloha
Stojí tu po staletí

Stojí tu už po staletí, v jejich zdech se odehrávaly příběhy tak napínavé, že i ty nejdramatičtější dojezdy na Tour de France jsou oproti nim slabým odvárkem. Spoluvytvářely naši kulturu a historii a jména některých jejich majitelů patří k těm nejznámějším Čechům. Formují jedinečnost české krajiny a jsou nám společníky při našich cestách. Ano řeč je o hradech a zámcích. Je na čase porozhlédnout se po nich trošku detailněji, společně s portálem www.cyklotoulky.cz jsme připravili jarní přílohu, která nám desítku z nich, společně s jejich kastelány a majiteli, blíže představí. Pokusili jsme se na hrady a zámky podívat trošku jinak, než jsou obecně vnímány.

 

Cyklotoulky za zdravím Lázně
Harrachov

 

Jednou z našich zastávek v tomto cyklu je možná na první pohled trošku překvapivě Harrachov. Ale překvapení je namístě jen na první pohled. O tom, že Harrachov má s lázeňstvím společného víc, než si většina čtenářů uvědomuje, vás určitě přesvědčí naše reportáž.

 

 

 

Cyklotoulky za zdravím Lázně
Karlovy Vary

 

Jedno z nejkrásnějších lázeňským měst nejen v ČR bylo založeno Karlem IV. údajně hned poté, kdy se uskutečnila první historicky dochovaná lázeňská léčba u nás, a sice koupání panovníkových nemocných nohou v minerální vodě jednoho z karlovarských pramenů. Většina památek ve městě je ovšem o něco mladší, pochází z 18. a 19. století, kdy lázně prožívaly skvělou dobu a touto belle epoque město dýchá i dnes, kdy k tomu navíc přidává i spoustu jiných vjemů. Pojďte se přesvědčit.

 

 

 

Cyklotoulky za zdravím Lázně
Mariánské Lázně

V těchto lázních, které kromě tradičních procedur nabízejí tolik rozmanitých aktivit a zajímavostí, vám víkend na jejich poznání stačit nebude. Nevěříte? Tak se pojďte uvolnit, zasportovat si či si jen tak zalenošit a přitom poznat jedno z nejzajímavějších měst u nás, přijměte pozvání na návštěvu Mariánských Lázní.

 

 

 

Příběh jízdního kola (174)
Butch Gaudy a evropské začátky MTB

S původním předsevzetím věnovat se v těch několika málo dílech Příběhu kola, vyhrazených MTB, především méně známým epizodám z historie horského kola a horské cyklistiky, dobře koresponduje právě tento. Pojednání o historii mountainbikingu směřovala téměř vždy do jeho kolébky, do Kalifornie, k jeho dnes již legendárním průkopníkům – Fisherovi, Breezemu, Kellymu… A dění v Evropě zůstávalo víceméně stranou pozornosti.

 

 

 

jízda ve městě
Kolochodci aneb Chvála pomalé jízdy

Často slyšíme, že si lidé stěžují na nepřiměřenou rychlost i agresivní chování cyklistů v městském provozu. Právě cyklista – posel zdravého životního stylu, přístupu ke globálním změnám klimatu i etickým standardům – se tu stává nepředvídatelným i agresivním prvkem, na který žehrají jak řidiči, tak chodci. Takový cyklista je určitě k vzteku, ale opravdu za to může jen on sám? Ve volném terénu bezesporu. Ve městě ovšem je způsob, jakým lidé jezdí na kole, do značné míry produktem prostředí, v němž se pohybují. Ono je těžké být v pohodě, pokud se sám cítím omezen či ohrožen.

 

 

Komiks a cyklisté (3)
Fenomén Foglar a jeho rychlé šípy


Od dětských časopisů je poměrně malý krůček k těm pro dospělejší mládež, v nichž se setkáváme s kreslenými příběhy Rychlých šípů Jaroslava Foglara. Nejznámějším a nejúspěšnějším českým komiksem vůbec, který přežil několik generací čtenářů. Na mimořádné popularitě RŠ měl velkou zásluhu také kreslíř Jan Fischer a po jeho smrti (1960) přebral tuto úlohu a zdárně se jí zhostil Marko Čermák. S příběhy pěti chlapců vyhledávajících romantiku se čtenáři nejdříve setkali v předválečném Mladém hlasateli (1938‒1941) a po zákazu jeho vydávání nacisty až po skončení války v časopisech Junák (1946) a Vpřed (1946‒1948), zakázaných po únoru 1948. Po krátkém uvolnění v roce 1968 se snažil navázat na tradici kreslených příběhů RŠ časopis Skaut-Junák (1968‒1970), ale v normalizačních 70. letech Foglar opět upadl v nemilost.

 

 

malý výlet s dětmi
Kolem řeky a lagun za mamutem

Přerovsko se rozkládá na jihovýchodě regionu Střední Morava a sousedí s Olomouckem, Kroměřížskem, Lipnickem a Hranickem s přirozeným centrem městem Přerovem. Autoři měli o přátel měli informace, že samotné město je velice „bikefriendly", kdy po revoluci se podařilo ve městě vybudovat množství cyklostezek, které jsou vzájemně propojeny a tvoří ucelenou propojenou síť. Po jejich rodinné poradě nastal čas k ověření tohoto doporučení.

 

 

 

malý výlet s dětmi
Od tvrze k letadlům

Zcela na začátek musíme předeslat, že výlet, o němž bude dále řeč, byl patrně tím, který se ze všech cyklovýletů loňské sezony líbil autorovým dětem nejvíce. Proč tomu tak bylo, to se dočtete v dalším díle Malého výletu s dětmi?

 

 

 

rozhovor
Cesta kolem světa – srdeční záležitost

Jaroslav Král, řečený Šnek, dostál plně své přezdívce a vyrazil na cestu, na které si několik let nesl svůj šnečí domek s sebou, kamkoliv se hnul. Jen to nebylo na hřbetě, nýbrž na rámu svého kola, vytuněného tak, aby zvládl terény všeho druhu – od ukrajinských rovin až po himálajské velehorské stezky. Cyklocestování je pro mnohé srdeční záležitostí a Šnek není výjimkou, protože raritou a značkou tohoto cestovatele je, že právě jeho srdce je vytuněno podobně jako jeho kolo.

 

 

 

Celý měsíc v městském provozu ELECTRA Loft 7D Teal Ladies’
Městem lehce a volně kamkoliv

Jedním z nejznámějších výrobců stylových jízdních kol je americká Electra. Výjimečnost těchto kol je především v pohodlné poloze jezdce za řídítky a v předsazení šlapacího středu, což dohromady činí velmi příjemnou jízdu. Ani dámské kolo Electra Loft 7D Teal Ladies’ není výjimkou.

 

 

 

velká cesta
Cestou necestou zemí nezemí

Na východním pobřeží Černého moře leží nenápadná malá země, která má obrovský potenciál stát se turistickým magnetem. Teplé moře, čistá jezera, dravé řeky, vodopády a hluboké jeskyně ve vysokých horách, subtropické podnebí, v kterém se daří exotickému ovoci, pestrá kuchyně, dobré víno a čaj – všechno na území jen o málo větším než například Plzeňský kraj. Její obyvatelé si před 23 lety vybojovali nezávislost v těžkých bojích, při kterých však byla zničená veškerá infrastruktura a dodnes je v žalostném stavu. Svět ji zná jako Abcházii, téměř žádný stát však její samostatnost neuznává, tedy kromě Ruska, pro které se stala jakýmsi nepřiznaným protektorátem. Do této země se podíval se svými přáteli Jirka Sázavský. Pobyt v této zemi líčí opět svým neotřelým pohledem a se skvělým humorem.

 

Hostince ‒ výletní cíle
Útulek dobré pohody

Historická úloha hospody v české společnosti je nezastupitelnou. Napříč dějinami nacházíme stopy o tom, že nejde jen o spláchnutí potu z celodenní dřiny. Byť je psychická hygiena důležitým aspektem pobytu, hostince, krčmy, knajpy, výčepy, nálevny, pivnice i šenky jsou též alternativní názorovou arénou, univerzálním místem sociální integrace. Kdesi jsem dokonce četla, že hospoda je státotvorná. I o tom historie referuje; od obrození přes undeground po sametovou revoluci. Jisté je, že význam hospody jako instituce společenského a komunitního života nelze zlehčovat. Někam se chodíme najíst, jinam napít. Do hospody chodíme proto, aby nám bylo dobře. Propadnout jejímu kouzlu je snadné. Obzvláště, pokud si před tím dáme pěkně do těla.
Vybrali jsme pro vás: Hamerská krčma, Vysočina, Hlinsko; Vesnická hospoda, Skanzen Doubrava, Chebsko; Výletní restaurant, Rezervace Peklo, Náchodsko; Valašská koliba, Beskydy, Vsetínsko; Slovácká knajpa, Podluží, Břeclavsko; Zájezdní hostinec, Máchův kraj, Českolipsko; Vorařská pivnice, Pošumaví, Rejštejnsko

 

z jiného pohledu
Šest let na Tchaj-wanu


Tchaj-wan je v cyklistice znám jako místo, kde vznikají tisíce, desetitisíce, statisíce, či vlastně miliony jízdních kol, na kterých se pak prohánějí lidé všech různých národností, státních příslušností, náboženství či rasy. Na Tchaj-wanu je prostě jedno, kam smontované kolo putuje, stejně jako je jedno, jestli na něm bude jezdit mladý či starý, bohatý či chudý, zkušený nebo nezkušený. Tchaj-wan a jeho cyklistický průmysl nabízejí své vyspělé technologie všem bez rozdílu. Ovšem co se téměř vůbec neví, Tchaj-wan je i krásnou cyklistickou destinací, která má co nabídnout všem, kteří hledají krásnou přírodu a rozvinutou cyklistickou infrastrukturu. Proto jsme vyzpovídali Čecha Martina Hájka, který na Tchaj-wanu žije už více než šest let.

 

 

Menu