Nic není tak zlé, ani tak malé

28.2.2017

Lámu si hlavu nad tím, jestli se náš svět, myslím náš akční rádius, naše zóna, naše rejdiště zmenšuje nebo zvětšuje. Kolo samozřejmě náš svět zvětšuje, přibližuje jeho vzdálenější konce, zrychluje přesun. Internet nás propojuje s každičkým koutem na této planetě, aniž bychom tam museli putovat dlouhé týdny, zrychluje tok informací, naviguje. Země se najednou zdá být taková nějaká menší.
Já ale v poslední době pociťuji jeho zmenšení. Zmenšuje se území, které vnímám jako bezpečné a komfortní. Do zemí arabského světa bych dnes na dovolenou asi nejel, a to to bývaly jedny z nejoblíbenějších destinací pro letní dovolenou. Co zbývá? Chorvatsko, část Itálie, Španělsko (to už je relativně daleko). Když zapomenu na moře, je to snazší – samozřejmě jako číslo jedna Rakousko, severské země, možná Německo. Do některých zemí mě osobně nepustí, protože mám v pasu izraelské razítko, jinde mě zas nepustí do zajímavých míst, protože mám krátké kalhoty. Já vím, že je pořád ještě z čeho vybírat, ale říkám si, jestli to zároveň není skvělý podnět k tomu zůstat doma a o to pozorněji se tu porozhlédnout. Kolo i internet mi pomohou zmenšit naši republiku, nemusím opouštět její hranice, můžu zůstat tam, kde se cítím jistě. Islámským extrémistům, podpořeným bulvárními médii se povedlo jedno – začali jsme se trochu bát. Nepropadejme však tomu, obraťme to v pozitivum – poznejme dobře svou zemi. Poznejme její přírodní krásy i historii. Výročí sedmi set let od narození Karla IV. nám dává skvělou příležitost poznat alespoň malý úsek z našich národních kořenů. Pokud hledáte cíl, téma nebo myšlenku, je císařovo výročí skvělou příležitostí. Vydejme se po stopách našeho legendárního císaře na kole! A že on byl nějaký cestovatel! Možná budeme překvapeni, co vše Karel dokázal projezdit.
Vlastně se už těším, jak letos v létě budu doma (přestože mě doslova doma nejspíš nechytnete). Budu doma, v Čechách, tam i jinde. Je pořád tolik překrásných míst, kde jsem nebyl a dost i těch, o kterých vůbec nevím. Bude to krásná cykloturistická sezona. Cítím, že právě začíná.

Menu