Cykloturistika: 4/2015

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 17.06.2015 Úvodník: Viděno z protějšího břehu Ukázky z časopisu:

Popis

 

Prázdninová soutěž o ceny

Vyleťte si nad oblaka II

Už dlouho jsme v Cykloturistice nevyhlásili žádnou soutěž, a protože letos slavíme dvacet let, protože se blíží léto, a my vás chceme inspirovat k navštívení zajímavých míst, a protože tato soutěž, kterou jsme poprvé vyhlásili v roce 2007, byla podle vašich reakcí velmi atraktivní a úspěšná, rozhodli jsme se ji znovu zařadit na stránky Cykloturistiky.

Vyhrajte let ultralehkým letadlem s vicemistrem světa v ultralehkém létání Janem Lorencem a ceny za 14 000 Kč od MOJEKOLO.
Pohled shora, z ptačí perspektivy. Všechna místa, která najdete na šesti stranách (dvacet leteckých fotografií), mohou být záměrem vašeho cyklistického výletu. Některá poznáte na první pohled, jiná se vám budou zdát povědomá, jiná si budete muset najít a snad některá vás inspirují k tomu, abyste je navštívili. Úkolem celé soutěže je poznat pamětihodnosti, řeky, přírodní zajímavosti, které vidíte na fotografiích a jež jsou pořízené z některých částí České republiky.

 

Netradiční brašny na kolo
Kam s tím?

Téměř nerudovská otázka, kterou si musí tu a tam položit každý cyklista, když se vyskytne v nestandardní situaci nebo pokud drží v ruce předmět neobvyklého tvaru, který potřebuje přibalit na kolo. Obyčejných brašen na kolo jsou plné obchody a také cyklostezky. Každý je známe. Řídítkovka, brašna do rámu, podsedlovka, trojbrašna na zadní nosič, přední brašny. Některé vodotěsné, jiné ne. My jsme ale připravili přehled cyklotašek poněkud jiného charakteru. Brašny, které jsou svým způsobem unikátní a přinášejí výhody, které by balení věcí na kolo mohly udělat rychlejší, efektivnější, zábavnější, krásnější, nebo třeba bezpečnější.

 

Cesta všemi kontinenty
Deset let poté

Nejen Cykloturistika oslavila letos výročí, ale i cestovatelé Lucie a Michal, dnes už oba Jonovi, si připomenuli deset let od svého příjezdu z tříleté cesty kolem světa. Prvního května 2005 ujeli svůj poslední kilometr v oboře Hvězda. Zeptali jsme se, jak výročí oslavili a co se změnilo od dob, kdy tenkrát vyráželi.

 

 

Cestovatelé vaří Irena Páleníčková
Selamat makan dari Bali (Dobrou chuť z Bali)

Manželé Páleníčkovi v Indonésii po různých levnějších ubytováních postupně prožili a projedli dva roky. Při poslední návštěvě si dovolili trochu pohodlí a na Bali ve městě Ubud si pronajali střešní apartmánek s kuchyňkou na otevřené, před deštěm kryté terase. Ranní trh s potravinami byl pěšky pět minut a oni si v reálu balijském vyzkoušeli to, co pak hodlali vařit v reálu českém.

 

Strategie a taktika dlouhých orienťáků
Jak vyřešit kombinační rébus

Dlouhé bodovací orienťáky dvojic na kolech nejsou úplně novou sportovní disciplínou, ale v posledních letech se takových akcí koná více a více. Na rozdíl od většiny jiných cyklistických závodů si závodníci určují svoji trasu a její délku sami, jsou omezeni jen časovým limitem. Důležité na těchto podnicích je, že při nich poznají různé kouty naší země, dostanou se do míst, která by je ani nenapadlo navštívit. A to je na tom to nejkrásnější.
Jeden ze závodníků umísťující se dlouhodobě na předních místech ‒ Martin Sajal ‒ se s našimi čtenáři podělí o svoje zkušenosti z těchto závodů.

 

 

Příběh jízdního kola (169)
Pochybné výškové rekordy s otazníky

V osmdesátých letech přibývalo cyklistů, které lákaly velehory s jejich velkými nadmořskými výškami. Evropa již byla málo atraktivní, Alpy a Pyreneje jim nestačily, a tak stále častěji mířili na jiné světadíly, do pětitisícových a větších výšek. Jak se při tomto vývoji dalo předpokládat, nedaly na sebe dlouho čekat ani „cyklistické výškové rekordy", byť neoficiální, tedy uvádění nadmořských výšek dosažených s kolem. Byly to však rekordy velmi problematické, protože se postupně zvrhly na vynášení kol na rameni či na zádech v terénech nezpůsobilých k jízdě na kole. V lepším případě bylo kolo využito k jízdě, obvykle až při sestupu, na velmi krátkém úseku, jehož délka byla pouze zanedbatelným zlomkem z trasy absolvované k dosažení „výškového rekordu" a k pořízení vrcholové fotografie.

 

 

rozhovor
Jelo nás pět, čtyři, dva…

Jako čistý vítr do cyklocestovatelských plachet působí pětice mladíků z kralupského gymnázia, kteří se rozhodli po maturitě vyrazit ze svého bydliště k moři. Původně z trošku recesistického nápadu byla ne jedna, ale nyní to bude už čtvrtá cesta za dobrodružstvími na kole. Nakonec na výpravách do Chorvatska, Dánska a Portugalska celkem našlapali 6927 km a na trase strávili šedesát osm dní. V nejbližších dnech je čeká další – k norskému Nordkappu.

 

 

Celý měsíc v městském provozu
Retro je cool Amulet Retrocool

Dámské kolo Amulet Retrocool opravdu dostál svého jména. Je to parádní městské kolo, které si lidé vždy, když jsem ho někde opřela, zvědavě prohlíželi a dalo se zaslechnout: „Čí je to kolo? To je pěkný kousek! To chci taky!" atp. Opravdu ‒ zaujme na první pohled, má svůj styl a při jízdě na něm si budete připadat jako Magda Vášáryová ve slavné scéně z Postřižin.

 

Výlety za žlutým trikotem Tour de France 2015 102. ročník
V mnohém jiná než předchozí

Nejslavnější cyklistický závod se letos koná 4. až 26. července. Startuje opět v cizině. Po loňské bombě v podobě nevídaného diváckého ohlasu při úvodních etapách na britských ostrovech bude letos začátek na kontinentě, konkrétně v Nizozemsku a v Belgii. Až v závěru čtvrté etapy vjedou cyklisté do Francie. Následující etapy se po dlouhé době pojedou na severu, tedy v Normandii a v Bretani. Nejen tím se letošní Tour liší. Závod je jiný také v tom, že je na své poměry dost kopcovitý a má málo časovek. Ale to na zajímavosti neubere, ba právě naopak. Pár tipů na výlety kolem těchto etap vám nabídne náš nejznámější průsmykář Michal Třetina.

 

 

UNESCO logo projektu
Za unikáty středního Chorvatska

Necelý milion Čechů spěchá pravidelně každým rokem do Chorvatska na dalmatské pobřeží nebo na některý z jadranských ostrovů, aby byli co nejdříve u moře, které jim tolik chybí. Pokud se rozhodnou zpomalit a zastaví na pár dní ve středním Chorvatsku, jsou mile překvapeni. V malebném kraji mezi hlavním městem země Záhřebem a barokním Varaždínem objeví spoustu zajímavostí, z nichž si některé vysloužily dokonce světovou ochranu UNESCO.

 

 

z jiného pohledu
Na gauči Kanadou

V roce 2002 podnikli Kanaďan Brent a jeho norský kamarád Eivind poměrně krátkou, zato však hodně zvláštní a zábavnou výpravu na východním pobřeží Kanady. Jejich dopravním prostředkem byl tzv. couchbike, tedy kombinace kola a dvoumístného gauče. Že by to byla budoucnost pohodlného dálkového cestování na kolech?

 

zahraniční cyklotrasa
Turecko
Brána Orientu dokořán

Malá Asie je bránou z Evropy do Orientu. Od nepaměti je důležitou křižovatkou civilizací, které zde zanechaly své stopy. V Anatolii se dodnes prolínají různé kultury, náboženství a mocenské vlivy, a je proto více než jen pouhým geografickým mostem mezi Evropou a Asií. Dnešní Turecko je přívětivá a osobitá země plná nesčetných historických i přírodních skvostů, za kterými jsme se vydali na kole. Při našem měsíčním putování východním Středomořím jsme procestovali mnoho míst, která jsme dosud znali jen z učebnic dějepisu, zeměpisu a literatury.

 

Výletní cíle
Šlapeme v rytmu

Hudba je fascinující. Nejenom sama o sobě, ale i ve světle souvislostí. Nestabilní chvění vzduchu, bušící do ušního bubínku, provází všechny kultury na Zemi už nejméně 37 000 let. Přesto dodnes nevíme, jak přesně zvuková rytmizace na člověka působí. Pro její vnímání totiž mozek nemá žádné „centrum". Hudba je nejspíše – a nechme stranou ptáky – výlučně lidský fenomén, který významně ovlivňuje naše chování; u některých jedinců hraničící až s posedlostí. A za tento extrémní cit a vášeň pro hudbu jim musíme jenom děkovat. Tipy na výlety k: Josef Suk (1874-1935), Rodný dům, Neveklovsko; Antonín Dvořák (1841-1904), Památník, Slánsko; Bedřich Smetana (1824-1884), Pracovna, Mladoboleslavsko; František Škroup (1801-1862), Autor hymny, Královéhradecko; Gustav Mahler (1860-1911), Rozárium, Humpolecko; Leoš Janáček (1854-1928), Chodníček, Příborsko; Orchestrion, Veselíčko, Žďársko;

 

kolem vlasti
Střecha Moravy a pramen Tiché Orlice

Historické hranice Čech, Moravy a Kladska se protínaly na vrcholu Králického Sněžníku; dodnes to tu připomíná Trojmezný kámen a jen kousek od něj a o pár metrů níž počíná své putování nejdelší moravská řeka.

 

 

malý výlet s dětmi
Kola místo mašinek

Přijmete-li pozvání k projetí trasy jako stvořené pro malé cyklisty a zavítáte na Kyjovsko, kraje jinak vyhlášeného především folklorem a vínem, nebudete rozhodně litovat. Cyklostezka Mutěnka i další atrakce v regionu uspokojí jak děti, tak rodiče.

 

 

malý výlet s dětmi
Haná, to není jen rovina a lány polí

Na oblast v okolí středomoravského města Olomouc – na Hanou – měl autor spadeno již dlouho. Ale nikdy to pohříchu neklaplo. Konečně mohl porovnat na vlastní oči otřepaná klišé o úrodné rovinaté Hané se skutečností. A jako vždy zjistil, že je vůbec nejlepší udělat si svůj úsudek skrze osobní vnímání a zážitky.

 

 

Počasí na cestách – 10. díl (4/15)
Východní Evropa

Kdo má srdce, tedy spíš „kolo dobrodruha", dospěje občas k šílenému plánu: vyrazit někam, kde má cestování na kole ještě nějaký další rozměr. Přijdou-li nám na mysl bývalé sovětské republiky, chce to ale zřejmě ještě něco navíc. Pro Bělorusko sílu nenechat si pokazit dovolenou stínem diktátora, pro Ukrajinu schopnost přizpůsobit se aktuální politické situaci. A nahoře v Pobaltí? Tam nás snad žádná politika válcovat nebude…a Jaké zde bývá počasí? To vám zodpoví v pravidelném seriálu Alena Zárybnická.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu