Cykloturistika: 7/2013

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 17.10.2013 Úvodník: Léto? Šlo to. Ukázky z časopisu:

Popis

ozvěny veletrhu
Eurobike pohledem cykloturisty

Veletrh ve Friedrichshafenu má co nabídnout snad každému, kdo se zajímá o cyklistiku jako takovou, případně jen o některé z jejích sebemenších odvětví či zákoutí. Čtrnáct hal poskytuje dostatek prostoru pro všechny běžné velké cyklistické značky stejně jako pro malinké výrobce, kteří se snaží vyrábět produkt, jenž bude zajímat jen zlomek lidí, ale který pro ně bude důležitou součástí výbavy. Jako obvykle, i letos se Eurobike konal na konci srpna.

 

příběh jízdního kola (158)
Téměř zapomenuté komponenty Walter

Skřípající těžkopádné plánování našeho národního hospodářství a jeho převážné zaměření na hutní výrobu a těžké strojírenství vedlo v předlistopadových časech k stále narůstajícímu nedostatku v oblasti spotřebního zboží. Šířící se nespokojenost obyvatelstva s tímto stavem bylo třeba nějak řešit a situaci zlepšit. Tak vzniklo vládní usnesení číslo 151/82 z roku 1982, které ukládalo průmyslovým podnikům vyrábět nedostatkové zboží ve výši jednoho procenta jejich hrubé výroby. S kritickým nedostatkem se dlouhodobě potýkala také jízdní kola a jejich součásti, zvláště ty kvalitnější. A jak se jich dotkla zmiňovaná vyhláška? Kromě odpovědi na tuto otázku podává tento článek také svědectví o době před třiceti lety.

 

malý výlet s dětmi
Přes Brdy do pohádkové země

Brdy, tedy správně Hřebeny, jsou obecně synonymem pro táhlé výjezdy či drsné terénní sjezdy. Jsou místem konání náročných závodů jako Tour de Brdy, Giro Pičín, Brdmanův pařez či Dobříšský Tvrďák. Pokud ale trošku pohledáme v mapě, najdeme i zde trasy vhodné pro děti. Například na jihozápad od Dobříše, kde se brdských kopců jen zlehka dotkneme a kde už ztrácejí na své prudkosti. Brdy jsou také opředeny celou řádkou pověstí a pohádek, sídlí v nich různí skřítci, víly i strašidla. A proto není divu, že vás v polovině tohoto výletu čeká v Pičíně opravdová nefalšovaná Pohádková země.

 

Kde se léčí i čaruje
Babička zadívala se na Švejka soustrastně: „Tamhle, vojáčku, v tom lesečku počkají, já jim vod nás přinesu brambůrku, vona vás zahřeje. Přes tu naši vesnici Vráž nemůžou jít, tam jsou četníci jako vostříži. Dají se potom z lesejčka na Malčín. Vodtamtuď se vyhnou, vojáčku, Čížovej. Tam jsou četníci rasi a chytají desertýry…" Jaroslav Hašek se snaží ve svém Dobrém vojákovi Švejka od návštěvy vesničky Vráž odradit. My se však této vsi rozhodně vyhýbat nebudeme, naopak zde tentokrát putování začneme. Četníci už tu dávno nejsou, a navíc je tu skvělý areál pro děti, dospělé i seniory. Na jižním okraji Vráže se totiž nacházejí lázně, restaurace a také malebný anglický park a cyklisté jsou tu rozhodně vítáni.

 

naučné stezky Žatec a Kounov
Kraj zeleného zlata a megalitů

Je to zvláštní kraj, známý též jako přírodní park Džbán. Hluboké lesy se střídají s chmelnicemi a zvlněnými lány polí, mezi tím řada vesniček, ale také hradních zřícenin, zaniklých hradišť, a dokonce pravěkých, záhadných megalitických památek. Právě tímto územím vedou tři naučné stezky (NS), které lze spojit do jednodenního výletu s možným prodloužením na celý víkend, to když si zajedete do Žatce a kousek za něj. NS Kamenné řady u Kounova, NS U Petra a Pavla, NS Holedeč u Žatce a NS v Březně a okolí.

 

Kde vás dobře nakrmí?
Restaurace U Štěpána, jeden z nejpopulárnějších podniků na Šumavě
Restauraci U Štěpána, kterou světu přiblížil pořad „Ano, šéfe!", jsme chtěli navštívit už dlouho. I když nám to vyšlo až čtyři roky po pořadu, popularita a kvalita za tu dobu nepoklesly.

 

rozhovor
Deset let Auto*Matu

Iniciativa Auto*Mat vznikla v roce 2003 jako neformální platforma, která se v roce 2007 transformovala do občanského sdružení. Auto*Mat letos tedy oslavil své desáté narozeniny a je za ním vidět hromada práce a velký kus ušlé cesty. O tom, které projekty se podařilo realizovat, které to naopak čeká a s jakými problémy se při jejich prosazování jeho členové potýkají, jsme si povídali s mluvčím Auto*Matu Vítem Masare.

 

Světové dědictví UNESCO švýcarské pohoří Jura
Časy se mění, tradice zůstávají

Propojená jezera Murterské, Bielské a Neuchâtelské na úpatí pohoří, podél jejich břehů se na jižních svazích pěstuje vinná réva. Kraj, kde místní s hrdostí a pýchou udržují staré zvyklosti, vyrábějí tradiční sýry, proslulý absint a na několika místech stále ještě chovají speciální plemeno švýcarských koní. Místa, kde se zrodil jedinečný švýcarský hodinářský průmysl a odkud pocházejí světově proslulé značky Patek Philippe, Jaeger-LeCoultre, Breguet, Blancpain, Longines, Omega. Takový je region pohoří Jury v západní části Švýcarska při francouzských hranicích, jehož nejvyšší vrcholy dosahují výšky našich Krkonoš. Čas zde plyne pomaleji.

 

velká cesta Bhútán
Himálajským královstvím

Na přelomu zimy a jara vyrazili Radim Jebavý, David Novotný a hokejová legenda Dominik Hašek na cestu do Himálaje, kam se vydali zdolávat naplánovanou trasu na horských kolech. Ta vedla z hlavního města Bhútánu přes indické Západní Bengálsko do nepálského Káthmándú. Její úvod vedl málo navštěvovanou zemí, Bhútánským královstvím, a stal se pro cestovatele z celého himálajského úseku tím nejzajímavějším.

 

výletní cíle
svět v zrnku písku

Hrajeme si v něm, cestujeme za ním, přesýpá nám čas. Krev gladiátorů se do něj vsakovala se stejnou vášní, jako jím byly vystavěny pyramidy. Vyhřívá se na slunci i spí v kamenech věků. Jen bosé nohy znají onu rozkoš… Cestujeme za ním, on putuje jako my; s větrem i s vlnami. Vždy tu byl a bez něj by nebylo mnohé. My jsme vybrali pro vaše cíle na kole tyto zajímavosti: Plošina Pecopala, Polomené hory; Písečný kosatec, Bohutice; Sochy z písku
Vranovsko; Moravská Sahara, Strážnické Pomoraví; Sopka v písku, Mostecko; Pískovna u Dračice, Františkov; Přesyp na návsi, Semín.

 

z jiného pohledu
Tam, kde se svět točí kolem kol

Ve světle nedávného náhlého zrušení veletrhu Bike Brno, který býval jedničkou na českém cyklistickém písečku, se rozhovor o největším světovém veletrhu a jeho „problémech" s čekací listinou vystavovatelů, zdá být jako z jiného světa. Ale ve Friedrichshafenu opravdu vědí, co dělají a kam chtějí dále jít, a pravděpodobně k tomu napomáhá i fakt, že jak samotné město je cyklistické, tak i ředitel veletrhu je zapáleným cyklistou.

 

zahraniční cesta Rakousko, Německo, Švýcarsko, Lichtenštejnsko
Mladičký Vaduz Bike Team

Stejně jako mušketýři, čuníci nebo králové jsou tři: Jirka, Honza a Jindra. Tři kamarádi, které nespojuje jen záliba v cykloturistice, ale zejména dlouholeté pevné přátelství. Potkali se ve dvanácti letech, když jim, malým primánům, své brány otevřelo gymnázium v Rychnově nad Kněžnou. Brzy objevili společný zájem a začali podnikat menší cyklistické vyjížďky v podhůří Orlických hor. Jak stárli a sílili, táhlo je to pořád dál, až jednou nad sklenkou vína padl návrh na uspořádání bike tripu do zahraničí. Na otázku „A kam?" znenadání Honza vyhrkl: „Do Vaduzu."

Menu