Cykloturistika: 7/2012

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

zahraniční region, Wildalpen, Rakousko
Údolí Salzy, řeky „učitelky"

Přírodní park Niederösterreichische Eisenwurzen leží v samém srdci Rakouska. Možná vám tento krásně složitý název nic neřekne, ale určitě mnozí z vás slyšeli o údolí řeky Salzy, která je častým cílem českých vodáků díky své dostupnosti z republiky, nepříliš velké obtížnosti, délce splavnosti, ale především díky průzračnosti a tyrkysové barvě řeky i přírodním krásám kolem ní. My jsme spojili cyklistické i vodácké vjemy v jeden celek a rádi bychom vám tuto oblast doporučili jako skvělý cíl pro obě aktivity.

 

zahraniční cyklotrasa
Dva tisíce kilometrů pro válečného hrdinu

Tím, kdo hodil bombu na auto zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, byl Jan Kubiš, rodák z Dolních Vilémovic na Vysočině. Spolu s dalšími parašutisty, kteří se podíleli na atentátu, zahynul po velkém boji s jednotkami SS v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze 18. června 1942. Téměř přesně o sedmdesát let později, 16. června 2012, vyrazil symbolicky Milan Krčmář z Vilémovic na svou cykloanabázi, kterou chtěl upozornit na sbírku určenou pro opravu rodného Kubišova domu, v němž později vznikne i muzeum věnované tomuto hrdinovi. Cílem byla londýnská Porchester Gate, kde český velvyslanec Žantovský nedávno odhalil pamětní desku připomínající, že právě zde naplánovala československá exilová vláda a vojenská tajná služba likvidaci Reinharda Heydricha.

Malý výlet s dětmi
Nekonečnou cyklostezkou podél Labe

Řeka Labe je přírodní dominantou nejen naší republiky, ale i střední Evropy. Široká údolí a nížiny kolem jejího toku jsou ideálním terénem pro rodinnou cykloturistiku. Malebné České středohoří se svými pozůstatky sopečné činnosti v podobě nezaměnitelných kuželovitých kopců, spolu s pomalým, ale mocným proudem řeky Labe dodávají okolní krajině daleko více, než je typické pro rovinaté výlety na kolech. Děti navíc určitě ocení netradiční zpestření v podobě říčního přívozu, a to vše v místě známém jako Porta Bohemica.

Kolem Borůvkovan
Město Borovany využilo toho, že v okolních borových lesích roste velké množství borůvek a připravilo pro své návštěvníky a především jejich děti borůvkový cyklistický okruh s úkoly. Na ten se můžete vydat, i když jste už sezonu těchto chutných plodů propásli.

rozhovor
Tam, kam se s hokejem nedostanu…

I ti, kteří celý život hrají tenis, fotbal nebo hokej, prostě tajně touží po tom, aby mohli někdy sbalit pět švestek, hodit je do brašny a šlápnout do pedálů.
O tom, jak může být cestování s pěti švestkami osvěžující, nebo také pěkně namáhavé, jsme si povídali s hokejovým mágem, Dominikem Haškem. Chtěli jsme hlavně vědět, jaké to je vyměnit na čas brusle a chrániče za kolo a cyklistickou helmu.

Energie krajiny
Jsou situace, které neumíme vysvětlit, a přece se dějí. S energií je to stejné. Setkáváme se s ní denně, a přece je nám mnohá z jejích podob neznámá. Nejspíš i proto jsou mnohá energeticky silná místa také tak trochu tajemná. Vybrali jsme deset z nich, které vám blíže přiblížíme. Oslovili jsme v rozhovoru také Pavla Kozáka, badatele v oblasti energie krajiny a autora několika knih na toto téma a celkově se o této problematice dozvíte něco více v obsáhlejším článku.

 

Světové dědictví UNESCO
Chráněné tradice Chorvatů

Rytířské hry, náboženská procesí, lidové slavnosti a karnevaly, místní zvláštnosti hudebního a tanečního umění, vybrané tradiční řemeslné zručnosti, ruční práce a příklady lidové tvořivosti, to vše zahrnuje tzv. Seznam nemateriálního světového dědictví UNESCO. Chorvatsko patří se svými dvanácti zápisy mezi světové velmoci.

Výletní cíle
Zvířecí výletník

Když jsme sledovali zvířata v místopise, byli jsme překvapeni. Věřili byste třeba, že existuje obec Hlemýžďov? Že kráva suverénně porazí vola? Nebo kolik máme u nás čehokoli Kozího, i penzion Kozí chlívek! Ale co je to proti Zaječímu; to dokonce předhonilo i Jelení. Na vlka ovšem nemá žádný z nich: má hory, rokle, jeskyně i jezera, a dokonce i vlastní památník na Vysočině. Naprosto překvapivě se však na čelo dostal i nenápadný rak; co ten má potoků a údolí. Kdyby ho kozel neporazil v hospodách…
V našem výběru najdete toto:
Vlčí jezero pod Velbloudem, Labské pískovce, Děčínsko; Kočičím žlebem k Veverce, Podkomorské lesy, Brněnsko; Studený inkubátor mravenců, Velký Kosíř, Prostějovsko;
Sloní kameny, Lužické hory, Liberecko; Z Kohouta Sokolem, Soběnovská vrchovina, Kaplicko; Čapí hnízdo v Kačerově Lhotě, Přírodní park Džbány-Žebrák, Benešovsko;
Psí kostel, Hradčanské stěny, Mimoňsko

z jiného pohledu
O 450 000 kilometrech a 143 zemích v Brně

Podobných lidí asi bude více, ale dvě největší ikony světové cykloturistiky jsou pravděpodobně Heinz Stücke a Tilmann Waldthaler. Oba už mají našlapáno několik set tisíc kilometrů, oba už mají na svém kontě přes sto navštívených zemí. Zatímco Heinz je založením spíše tichý jedinec, o kterém se jen těžko něco někde dočtete, Tilmann je prostě vidět. Na světových veletrzích, na festivalech, v časopisech i na internetu. A protože se chystá poprvé přednášet o svých cestách v České republice, je vhodný čas s ním udělat rozhovor.

Craft 1000 Miles Adventure by Jan Kopka
Historicky první ženy v cíli

Při druhém ročníku dorazily do cíle nejtěžšího závodu evropského kontinentu hned dvě ženy.
Musely přitom zdolat přes 1700 kilometrů z nejzápadnějšího bodu Česka do nejvýchodnější vesnice Slovenska. Nejtěžším možným terénem, za jakéhokoliv počasí, bez doprovodu nebo zajištění, jen vlastními silami. Nejzajímavější okamžiky z příprav i průběhu závodu shrnula děvčata v rozhovoru.

Televizní toulání
Horní Planá

Horní Planá je mezi lipenskými letovisky možná tak trochu zapomenutá, což má rozhodně své výhody. Navíc leží zhruba uprostřed lipenského pobřeží, takže je všude blízko.

Albrechtice v Jizerských horách
Tenhle výlet vedl pod Tanvaldský Špičák. Právě tam najdete Albrechtice v Jizerských horách, docela malou vesničku jen s třemi sty obyvateli, která si ještě zachovala původní horský ráz.

 

 

Menu