Cykloturistika: 2-3/2011

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

filmová místa NOVÝ SERIÁL Krajinou Slovácka sa nesúdí Sdílíme prostředí, které jsme viděli ve filmu, a chodíme po stejné zemi jako herci, které obdivujeme. Mnohdy nám v tom místě naskočí i nějaká ta filmová hláška, na kterou bychom si normálně nevzpomněli. Jsou však i takové filmy, které zůstaly zapomenuty. A s nimi i jejich místa. Tento seriál bude o neznámých místech známých filmů, známých režisérech a jejich zapomenutých filmech i o potenciálních filmových místech, známých i neznámých. Tentokrát v kraji, kde se natáčel nejen seriál Slovácko sa nesúdí.

příměstské upravované stopy Vyjít z domu a nazout běžky Je jasné, že naše hraniční hřebeny jsou pro běžkaře učiněným rájem, jenže co dělat, když se zkrátka na tu zimní dovolenou nedostaneme a máme čas jen třeba odpoledne anebo v lepším případě o víkendu? V přehledu najdete soupis měst, která upravují ve svém okolí běžecké stopy a která zároveň leží mimo obvyklé běžkařské destinace.

rozhovor Spokojený posluchač nevolá S hlasatelem rozhlasové stanice Vltava, Vojtěchem Babkou, vedl rozhovor Lubomír Severin.

příběh jízdního kola Od „manesmanek” k zeslabovaným trubkám Kvalita, a především hmotnost rámů kol byly přímo závislé na pokrocích v technologii výroby ocelových trubek. Po trubkách se svarovým švem byly již od roku 1900 k dispozici výrobcům kol trubky bezešvé, ale trvalo ještě několik desetiletí, než vývoj v hutnictví dospěl k výrobě válcovaných trubek s proměnnou tloušťkou stěny velmi vhodných pro rámy kol. Vžilo se pro ně sice nepřesné, ale výstižné označení „zeslabované trubky”.

domácí cyklotrasa Pátrání po pravěkých mohylách na Jičínsku Objevitelský výlet do kraje kolem Jičína, Nového Bydžova a Jičíněvse a méně známé zajímavosti na trase jako vrch Veliš, barokní Loreta a Češovské valy.

Pod Tatrami Za nadzemnou i podzemnou krásou Gemera Jedinečné krásy a bohatá historie mnohotvarého Gemera a zlomek z pokladu zdobícího povrch a ukrytého v podzemí tohoto kraje.

malý výlet s dětmi Podél Tiché Orlice do Letohradu V České republice není mnoho řek, jejichž tok by z velké části kopírovala kvalitní a zajímavá cyklostezka a které by navíc byly vhodné pro výlety s dětmi na kole. Tichá Orlice je zcela určitě jednou z nich. V jednom z podzimních čísel jsme vám, v návaznosti na Jana Amose Komenského, představili část mezi Chocní a Ústí nad Orlicí. V tomto budeme pokračovat dále proti proudu, tentokrát až do Letohradu.

malý výlet s dětmi Jednou nahoře, jednou (v) dole Ostrava na první pohled nepůsobí jako ideální tip na výlet s dětmi. Ale pozor, je to mylné zdání! Stačí jen mít oči otevřené, a narazíte na spoustu velmi zajímavých míst a celou síť kvalitních cyklostezek. Cyklovýlet vás zavede na místo, které v sobě spojuje historii pravěkého osidlování s nedávnou chloubou tohoto regionu – těžbou uhlí.

z jiného pohledu Legendární cyklobloger Mikael Colville-Andersen. Jen těžko mohl tušit, že necelé tři roky od chvíle, kdy v Kodani zezadu vyfotil krásně oblečenou ženu na kole, bude uznávaným odborníkem na městskou dopravu a že bude zván na konference po celém světě. Jeho fotografie a videa lidí na kolech, které jsou publikovány na webech Copenhagenize.com a Copenhagencyclechic.com, jsou naprosto úžasné a inspirující a jeho názory jsou někdy možná kontroverzní, ale budí velký ohlas…

zahraniční zkušenost Londýn podporuje cyklisty Londýn, sedmimiliónová metropole Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, podporuje cyklisty a jízdu na kole obecně v několika vzájemně souvisejících oblastech. Tou první je doslova viditelná snaha umožnit cyklistům větší bezpečnost a rychlost jízdy. Druhou je zajímavý systém půjčování jízdních kol ve městě. A za třetí možností naučit se jízdu na kole pod odborným vedením cyklistického instruktora, s nímž jsme připravili rozhovor. První dvě oblasti jsou spojené s celosvětově známou finanční skupinou Barclays, která působí především v bankovnictví, dále společností Transport for London a v neposlední řadě osobou londýnského starosty pana Borise Johnsona.

Jak se jezdí do nebe Jiný než ostatní Určitě mnozí z vás znáte z vlastní návštěvy francouzský Briançon, se svými 1300 metry údajně nejvyšší město v Evropě. Anebo vám něco říká aspoň jeho nejbližší okolí – průsmyky Col de Montgenevre, Lautaret, Galibier, Izoard, Vars. Všechny jsme již dávno v tomto seriálu projeli. Col du Granon (2413 m) však autor seriálu, Michal Třetina, stále odkládal. Proč, to se dozvíte v textu. Stejně tak ho odkládají, nebo chcete-li, vynechávají silniční cyklisté, kteří mají rádi okruhy. Přes Granon totiž žádný neudělají…

Kde vás dobře nakrmí? Kolem Okoře do restaurace V Polích Kousek za Prahou, nedaleko hradu Okoř, leží Malé Číčovice, které se staly výchozím bodem gurmánského výletu. Restaurace V Polích se v nedávném hodnocení nejlepších českých restaurací Grand restaurant 2011 umístila na obdivuhodném šestém místě, a bylo co obdivovat a ochutnávat….

každý měsíc v městském provozu Kettler Twin Síla přímo v pedálech Kettler je sportující veřejnosti znám spíše jako výrobce rotopedů a jiných zařízení pro trápení těla doma nebo ve fitku. I on naskočil na současnou vlnu elektrifikace jízdních kol a veřejnosti přinesl model Twin, elektrokolo označené v jeho materiálech jako dámské, nicméně nabízené ve velikostech od 18 do 22 palců, tedy dost velké i pro velké muže. V testech Cykloturistiky jsme v minulosti představili elektrokola s pohonem na předním i zadním kole a popsali jejich výhody a nevýhody. Teď tu máme další verzi pohonu – motor je umístěn ve středu kola a přímo pohání řetěz. Typově se tedy jedná rovněž o pohon zadního kola, ale pro nás nový a netypický.

Světové dědictví UNESCO Velká cesta z Pekingu na sever Indie 2. část Autorka projektu Poznej světové dědictví UNESCO, Milena Blažková představí nejen památky UNESCO, ale i život a zvyklosti obyvatel Nepálu a severní Indie.

Menu