Cykloturistika: 01/2009

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 29.12.2008 Úvodník: xxxxx Ukázky z časopisu:

Popis

Pro rok 2009 jsme pro vás ve spolupráci s pražským radním Petrem Štěpánkem (rozhovor s ním jsme přinesli v Cykloturistice č. 10/2008) připravili novinku v podobě testování jízdních kol určených primárně k cestování na kratší vzdálenosti – k dojíždění za prací nebo do školy, k pohodovým projížďkám po městě, kola vhodná ke kombinované dopravě městskou hromadnou dopravou nebo která se vejdou do kufru auta. Jsou to jak různá atypická kola, skládačky, kola opatřená blatníky, nosiči, stojanem, často s dvacetipalcovými koly a obutím odolným proti propíchnutí, tak kola krosová a možná dokonce i nějaké to elektrokolo.
V některých českých regionech, například na Hradecku a Pardubicku nebo třeba na Břeclavsku či na Hané je kolo od svého vzniku dopravním prostředkem. V posledních dvou desetiletích se kolo znovu začalo užívat k dojíždění do práce v mnoha evropských i amerických velkoměstech a tento trend se pomalu dostává i do větších českých měst, Prahu nevyjímaje. Mezi městská kola patří i skládačky s dvacetipalcovými koly, kde hlavními vlastnostmi jsou rychlé složení a kompaktní složený bicykl, který se vejde do vlaku, autobusu nebo třeba pod stůl v kavárně či do šatny nebo skříně v garsonce a v kanceláři. V koutku duše doufáme, že rubrikou inspirujeme některé z vás, aby to jednou zkusili do práce na kole…

 

Do Íránu se nejezdí za turistikou až zas tak často a jízda na kole to je skoro sci-fi. Pro většinu lidí západní civilizace je tato země symbolem rozpínavého islámu, teroristických útoků a hrozby jaderného programu. Sami Íránci však o sobě tvrdí, že nejsou Arabové a hned vzápětí, že nejsou teroristé… Jaká je realita, je pravda, čím nás masírují stále média? Alena Šimčíková si toto všechno prožila již několikrát na vlastní kůži a čas strávený na místě jí umožnil alespoň částečně odpovědět na tyto otázky.

 

Z jedné strany střeží centrální Brdy radar protivzdušné obrany na Pískách, na opačném konci hor se zdá být už hotovou záležitostí sídlo jeho amerického bratříčka. Přijeďte si projet na kole nekonečné plochy armádou zabraných lesů po stezkách, jež byly jako malý úplatek rozhořčenému národu slavnostně otevřeny letos v červnu.

 

Pokusíme se zrekonstruovat, alespoň přibližně, místopis počátků českých cyklistických klubů a analyzovat jejich topografické rozložení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Výchozím materiálem k této studii je soupis českých cyklistických klubů, tak jak postupně vznikaly v jednotlivých kalendářních letech sledovaného období, od prvního v roce 1880 až do roku 1896.

 

Lucie s Michalem mají za sebou náročný přejezd And ze Santiaga do Mendozy a šlapání vyprahlou krajinou západní Argentiny podél And do Patagonie. Symbolicky přejeli 1. ledna Andy zpět do Chile. A co je tu čeká? Především Carretera Austral, těší se na „kozí" stezku, která je dovede zpět do Argentiny pod majestátný Fitz Roy v NP Los Glaciares.

 

V šestém pokrčování seriálu Známé neznámé Kanáry se podíváme na je ostrov s největším stoupáním, na La Palmu.

 

Po podrobném dvanáctidílném poznání Pyrenejí se v seriálu Jak se jezdí do nebe v dalších pokračováních vrátíme do Alp. Začínáme hned pěkně zostra. Vyjedeme si totiž do výšky nad 3000 metrů! A to terénními cestami na Colle Sommeiller 3009 m n. m.

 

Agatha Jabłońská trpí spinální muskulární atrofií, takže nemá dostatek síly, aby sama jela na kole. S Piotrem Rozniakovem ale rádi ukazují lidem, že fyzické postižení není až tak velkou překážkou, jak by se mohlo na první pohled zdát. Společně se vydali na trasu Vratislav – Vídeň – Vratislav na celokarbonové ležaté tříkolce polské firmy Velokraft, která se specializuje na výrobu superlehkých silničních lehokol.

 

Pomyslnou virtuální vstupní branou do cizích zemí mohou být weby národních turistických centrál. V Německu je to Deutsche Zentrale für Tourismus, známé pod zkratkou DZT. Její web v české jazykové mutaci naleznete na velmi snadno zapamatovatelné adrese www.nemecko.travel. Velmi obsažný web poskytuje přehledně uspořádané a dobře vzájemně provázané informace nejen pro turisty všech zaměření, ale též o zájemce o zlepšení povědomí o současných německých reáliích vůbec.

 

Menu