Cykloturistika: 4/2008

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 09.04.2008 Ukázky z časopisu:

Popis

Ve 42 letech změnila Vlaďka Všetečková od základu svůj život. Jak sama říká, pomohlo jí k tomu osudové setkání se Slávkem Jandou, kapelníkem z Abraxasu a následně na to cykloturistou Martinem Hronem. Vlaďka Všetečková trpí nevyléčitelnou Bechtěrevovou chorobou, se kterou se velmi statečně pere a jíž chce udělat osvětu na cestě světem. Když už musí snášet těžký úděl této nemoci, chce aby to pomohlo někomu dalšímu. Rozhovor nejen o této chorobě.

S mapovými portály se u nás doslova roztrhl příslovečný pytel. Pro plánování cykloturistického výletu jsou tuzemské on-line mapy výbornou pomůckou, ale jedno jim dosud chybí – sdílení tras. Možná jste už přemýšleli, jak na svých webových stránkách zveřejnit mapu výletu a přitom neporušit autorská práva k mapě při přebírání mapového podkladu. Nebo naopak, našli jste nějaký zajímavý tip výlet a mapka k němu chyběla. Tak přesně na tohle je zaměřen mapový server www.bikemap.net.

Pokud jste se minulý rok nedostali na Celostátní cyklosraz do Prahy, anebo jste se zúčastnili a líbilo se vám sdílet nadšení z jízdy v sedle kola s jinými podobně „postiženými" lidmi, možná rádi přijmete pozvání na 14. celostátní sraz cykloturistů, který chystá Klub českých turistů do Hrádku nad Nisou od 18. do 22. června. Při společných jízdách poznáte nejzajímavější místa Trojzemí – kraje na hranicích České republiky, Německa a Polska, ale budete mít samozřejmě prostor i pro individuální výlety. Využijte toho, že je pro vás vše připraveno a zajištěno, využijte zázemí, které skýtá areál Kristýna, pojďte společně objevovat krásy netradičního regionu.

Bílé Karpaty tvoří hranici jihu Moravy se Slovenskem. A přesto, jako by tu nikdy vlastně žádné hranice nebyly. Lidé po obou stranách hor se tu vždy potkávali bez ohledu na dělicí čáru v mapě. Hory samy lákají turisty na daleké rozhledy a rázovitou krajinu, která nadchne každého ve všech ročních obdobích. Nejpříhodnější dobou pro výlet do těchto malebných vrchů je ale jistě pozdní jaro, kdy zdejší horské louky vykvetou jako velký pestrobarevný koberec.

Velodromy se staly živými centry tehdejší cyklistiky a závody na dráze zastiňovaly i ty silniční. Divákům se nabízela pestrá podívaná na řadu střídajících se disciplín různé délky a různého charakteru, od nejkratších sprintů až po jízdy vytrvalců za vodiči na sto kilometrů. Jejich atraktivitu ještě zvyšovala mezinárodní účast závodníků zvučných jmen. V devadesátých letech předminulého století nadšení z cyklistiky zasahovalo všechny sociální vrstvy bez výjimky. Souboje cyklistů na velodromech bývaly významnou společenskou událostí, slavnostní sešlostí obyvatel toho kterého města….

V loňském jarním dvojčísle jsme se podívali na zoubek dvojici kol, na nichž manželé Páleníčkovi absolvovali svou španělskou anabázi. Nyní přicházíme s dalším dějstvím, v němž odhalíme nitro kola, které se podívalo dokonce až za oceán. Tyto dva články nejsou předzvěstí žádného pravidelného seriálu, ale měly by, jako občasný pohled na výbavu téměř profesionálních cykloturistů, srozumitelným způsobem pomoci při řešení běžných technických problémů. Jaká hlediska preferovat při koupi kola? Jakým místům věnovat pozornost při údržbě? Které části nechat raději preventivně vyměnit před každou delší cestou? Odpověďmi na tyto otázky je Author Marie Maruškové doslova prošpikován. Jen je správně přečíst.

Honzu Tomšíčka BAM provázela celých čtyři tisíce kilometrů, tedy asi dva měsíce. Někdy mu poskytovala přístřeší, jindy mu usnadňovala život cesta na náspu vedle železnice, ta se ale k závěru také rapidně zhoršila, jeho další osudy, setkání, živý obrázek obyvatelstva, přírody, i ruské společnosti, to je druhé pokračování velké cesty do Vladivostoku.

Strakonice to je především řada cyklotras, vedoucích po pohodlných cestách, a samozřejmě s několika naučnými stezkami, přičemž v jednom případě šlo o stezku přímo čerstvě narozenou. Naučné stezky Chanovice, Kadovský viklan, Kněží hora, Klostermannova NS, Podskalí

Pro všechny cesty je dobrá příprava důležitá, nejenom tedy dobře prohlédnout a doladit kolo, ale i seznámit se s regionem, který chceme navštívit. Ušetříme si kufrování, které sice má své kouzlo, ale popravdě, většinou se kouzlo dostaví až po dojezdu. Proto jsou dobrou pomůckou cykloturistické knižní průvodce, s popisem tras a s mapkami, s popisem přírodních a architektonických a vlastně všech zajímavostí a ještě lépe, i s adresami, kde se dá slušně bydlet. Jaká na vás nabídka čeká v knihkupectvích na Slovensku, v Rakousku, Polsku a Německu? Uspořádali jsme pro čtenáře Cykloturistiky malý test. V tomto čísle poslední jmenovaná země. Konkrétně se náš osvícený redaktor Honza Haselhuhn vydal do Jevru, spolková země Dolní Sasko a do Marktredwitzu, spolková země Bavorsko.

 

Už to bude 113 let, co časopis Cyklista zveřejnil první propozice soutěže o ceny „za největší počet kilometrů ujetých na silnici v roce 1895". Česká Ústřední jednota velocipedistů (ČÚJV) tehdy sestavila třináctibodová pravidla obsahující způsob evidence jízd, potvrzování kilometrů, období plnění, minimální kilometráž, vklady a způsob hodnocení. Od té doby prošla populární „Výletovka" mnoha periodami, měla řadu podob a vyhodnocovaly ji různé organizace, ať už to byla ČÚJV, Česká obec sokolská, Svaz turistiky či KČT. Také hodnocení bývalo rozličné – buď se jen sčítaly kilometry, anebo se převáděly na bodové ohodnocení, základ Výletovky byl ale tentýž – jízda na kole, výlety, cykloturistické akce, putování… Současností je Přebor cykloturistické aktivity České republiky (PCA), jež vychází z výše uvedených specifik.

Přídomek Divoký západ byl pro dnešní oblast Slavkovského lesa v minulosti víc než zasloužený. Země bohatá na rudy vždy přitahovala zlatokopy, k tomu se přidaly národnostní nesváry a korunu všemu nasadilo jejich násilné řešení v poválečných letech, kdy celý kraj definitivně vydrancovali socialističtí hospodáři, ruku v ruce s armádou, stavějící mírovou hráz. Dominantou kraje je kamenná rozhledna na Krásenském vrchu...

 

 

 

 

 

Menu