Cykloturistika: 11/2008

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 22.10.2008 Úvodník: xxxx Ukázky z časopisu:

Popis

Tři autoři časopisu se jako cyklisté zamýšlejí na svým vztahem ke koním a nad tím, že někdy dochází ke střetu těchto světů, světů, které máme rádi, které jsou bohulibé, ušlechtilé, ve všech směrech pozitivní. Jaké mají zkušenosti se setkání s jezdci na koních. Jak se chovat, jaká dodržovat pravidla, když jezdce na koni potkáte atd.

Jan Kopka si postupně získává punc legendy českého extrémního mountainbikingu. Na stránkách Cykloturistiky se ale do této doby objevily pouze krátké zprávy o jeho přípravě a následném vítězství v závodě Iditarod Trail Invitational. I když jeho počínání má povětšinou závodní charakter, měli jsme pocit, že jeho myšlenky, zkušenosti a jeho filozofie života mohou být blízké všem. Navíc má Honza v hlavě spoustu plánů, vhodných představit celé cyklistické veřejnosti.

Rozhovor s ředitelem připravovaného cyklistického festivalu CYKLOFEST 2008, cyklocestovatelem a autorem šesti cestopisných knih Michalem Jonem, kterého pravidelní čtenáři Cykloturistiky velmi dobře znají už od roku 1995.

Že jste ještě neslyšeli o Horním Vsacku? Bezesporu vám však něco říká Valašsko. Horní Vsacko jako část Valašska leží na horním toku Vsetínské Bečvy na česko-slovenském pomezí. Pojeďte s námi na Valachy, do kraje tradic, lidové architektury a skvělé přírody. Na skok nahlédneme i k sousedům Slovákům.

Pokud byla devadesátá léta 19. stol. označena za skvělé časy pro bicykly, neplatí to tak docela pro naše země. Celá střední a východní Evropa, včetně Rakouska-Uherska a českých zemí jako jeho součásti, nadále silně zaostávala za západně ležícími cyklistickými velmocemi – Anglií, Francií a Německem, těžícími z rozvinutého průmyslu jízdních kol a z boomu, který tam zažívala závodní cyklistika. U nás v první polovině 90. let sice ještě přežívala nebo doznívala slavná éra Kohoutů z let osmdesátých, ale s blížícím se rokem 1900 zájem o cyklistiku upadal. Na úsvitu 20. století lze mluvit o krizi našeho cyklistického hnutí. Ta byla bohužel dlouhodobější, trvala nejméně do konce první světové války a o mnoho lepší časy nečekaly naši cyklistiku ani po celou první polovinu století.

Sovinecko, jinak tzv. Moravské Sudety, krajina jižně od Rýmařova, plná památek na starobylé německé osídlení, nabízí neopakovatelnou atmosféru zarůstajících úvozů, liduprázdných vesnic a chátrajících velkostatků. Bohatě zvrásněný profil a hluboké strže s romantickými vodopády lákají kromě pěších turistů také cyklisty, a zejména na sklonku sezony jsou zážitky z místních projížděk znásobeny bohatou paletou podzimních barev.
Na programu jsou také dva důležité milníky Šternberska – trať Ecce Homo, slavného, již 100 let starého automobilového závodu do vrchu, a hrad Sovinec, největší svého druhu v Jeseníkách.

Hned při prvním pohledu na mapu kraje mezi Lipnem a Českým Krumlovem vám padne do oka podivně prázdná a jednobarevná plocha, ostře kontrastující se sousední oblastí, která je naopak doslova prošpikována hustou sítí turistických tras. Poslední výběžek Šumavy kolem Lysé a Knížecího stolce si tu pro sebe celý zabrala armáda, zatímco vedlejší Kleť, nejvyšší hora Blanského lesa, je téměř výhradní doménou cyklistů. Po lepších i horších lesních cestách a silničkách tu můžete kroužit a kličkovat celé dny, od pondělka až do pátku, a o víkendu si jako nášup ještě přidat exkurzi do sousedního vojenského újezdu, jehož okrajové části byly nedávno zpřístupněny několika novými cyklotrasami.

Když si čtete o cestách a expedicích Karen Darke, tají se vám dech a nevěřícně musíte kroutit hlavou. V roce 1993 ve svých 22 letech spadla při lezení z deseti metrů na zem poté, co ji neudrželo jištění, a Karen zůstala na vozíčku. Pro většinu lidí by to znamenalo konec mnoha snů, konec tajných přání, konec spoustě plánů. Ale Karen od té doby přejela na handbiku Japonsko ze severu na jih, projela na tandemu centrální Asii, překonala na „lyžích" Grónsko, „vylezla" El Capitain a na tandemu přejela také Himálaje. Neuvěřitelné to děvče…

La Gomera, El Hierro a La Palma tvoří západní hranici kanárských ostrovů. Svými horami zachycují vlhký atlantický vzduch, a proto jsou v jejich vyšších polohách lesy se stále zelenou vegetací. Špička Gomery je mraky pokrytá téměř nepřetržitě, čímž se ostrov náležitě chlubí. Stejně tak se pyšní i svou centrální náhorní planinou pokrytou unikátním mlžným pralesem, který tvoří porosty vavřínů, stromových vřesovců a dalších stromů.

Být na Liptově a neobohatit sbírku cykloturistických trofejí o zážitek z nejznámější doliny Nízkých Tater, to by byl vážný hřích. O to víc, že Demänovskou dolinou vede doporučená cyklotrasa a kvalitní cesta až k samotnému úpatí vrchu Chopok, do střediska Jasné. Je to jasné, pojeďte do Jasné!

Druhá část cesty dvou žen po pirátském ostrově nás zavede do oblasti západního Madagaskaru, do oblasti, kde najdeme spoustu endemitských živočichů, které jim přivodí pár komických příhod, a do míst posvátných skalních vápencových věží tzv. Tsing. Součástí cesty byla také plavba na tradičních pirogách po řece Tsiribihině.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu