Cykloturistika: 6/2007

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 23.05.2007 Úvodník: *** Ukázky z časopisu:

Popis

Jaké to je žít tak extrémní kolařský život? Co to přináší? A co to bere? Na tyto otázky odpoví Tilmann Waldthaler, Jihotyrolák, světoobčan, cestovatel, který projel 136 zemí na kole a v nich natočil přes 430 000 kilometrů. Jeho mnohaleté zážitky zprostředkoval autor kolovin Jan Haselhuhn.

Lidé mohou mít mnoho vad. Snad nejčastějšími vadami, společnými nám všem, bez rozdílu čehokoliv, jsou vady zraku. Jaké jsou tedy moderní způsoby korekce očních vad a jak se s nimi vypořádat ve spojení s jízdou na kole a obecně ve sportu vůbec?

Zatímco ve středu Evropy se ještě žilo v chatrčích z vepřovic a o moc se tu dělily kmenové svazy, na území dnešního Řecka se právě začínaly psát dějiny prvních vyspělých civilizací. Mocné vládce mykénského období posléze vystřídaly významné městské státy a vznikaly první starověké demokracie. Na zašlou slávu starověkých měst zde dodnes zůstaly četné památky, které jezdí objevovat turisté z celého světa. Přidali se k nim redaktoři Cykloturistiky. Jen pohodlí klimatizovaného autokaru vyměnili za sedlo kola.

Chcete-li se vydat na „objevitelské trasy“– do neznámého terénu – nechte se inspirovat. Ten, kdo má rád neporušenou přírodu s původní vegetací, si na Nepomucku opravdu přijde na své. Jižní cíp Brd (oblast kolem Třemšína) a několik přírodních parků (Plánický hřeben, Buková Hora, Pod Štědrým) s rozsáhlými lesy a cestami vhodnými pro cyklistování potěší zejména přírodymilovné cyklisty. Ne nadarmo toto místo mnozí poeticky nazývají „pata Šumavy.“

Při mózování na byciklu vokolo Brniska se nejen protáhnete ve fajnové krajině, ale třeba pochytíte i něco z brněnského hantecu. Pokud jste snad nerozuměli, vězte, že se jedná o ježdění na kole v okolí Brna a místní hantýrku.
Přijměte tedy pozvání k projetí okolí města Brna s několika zajímavými zastaveními a lehounkým exkurzem do tajů brněnského hantecu (hantýrky). Trasa nás provede především dvěma kouzelnými přírodními parky Podkomorské lesy a U Bílého potoka.

Lucie s Michalem projeli úchvatný NP Yosemite, přejeli strmé pohoří Sierra Nevada, viděli tufové skvosty na jezeře Mono a dojeli k odbočce do pekla, kde na vteřinu zaváhali, zda přece jen nepokračovat rovně. Avšak nakonec samozřejmě zvítězil argument, že nejsou žádná másla. V Údolí smrti je to žhavé letní slunce zcela jistě neroztaví. Přežili horké chvilky v Austrálii, Chile, Paraguayi či v Africe. Hrdinně tedy následovali směrovku s nápisem Death Valley.

Jirka a Irena Páleníčkovi vjeli do oblasti, kam noha běžného turisty nešlápne. Andalusií ale to „pravé“ Španělsko neskončilo. Naopak teprve v kraji dona Quijota, za hranicemi Kastilie začínalo! A během deseti dnů objevili tři skvělé cyklotrasy.

Co lze objevovat v dvacátém prvním století? Tuto otázku si položili účastníci akce – Old Spice Africa Expedition, o které jsme vás krátce informovali v Mozaice minulého čísla Cykloturistiky. Nalézat hodnoty v souladu s přírodou a v sobě samém. Pohybovat se v přírodě tak, jako to činili naši předkové. Zprostředkovat ostatním svět afrického kontinentu a podnítit k jeho bližšímu poznání. Poukázat na to, jak zde lidé už po staletí žijí v kontaktu a harmonii s přírodou. Krátce o expedici, jejích cílech, záměrech a současném průběhu.

Pokud se ještě tak před pěti lety spekulovalo o tom, zda zadní odpružení ano či ne, dnes je to již jasné. Je jen otázkou pro každého jednotlivého cyklistu „kdy?“. Odpružení není jen pro dravce a extrémisty, šetří síly a záda, zvyšuje bezpečnost, dodává jistotu a v cenách nad dvacet tisíc korun už není ani žádným velkým váhovým přírůstkem. Otázek při volbě zadního odpružení vzniká celá řada. Co nabízí současný trh, nastíníme v krátkém přehledu.

V místech, kde nejdelší česká řeka Labe opouští úrodné nížiny, střeží její vstup mezi strmé skalní stěny Porty Bohemiky dva bájní obři, dvě v třpytné hladině pyšně se zhlížející hory. O Lovoši na levém břehu byla už řeč v povídání o západní části Českého Středohoří, tentokrát přichází na řadu Radobýl v čele celého zástupu kopců na pravém břehu řeky. Nevyznačují se nijak extrémní výškou, ale bohatě to vynahrazuje celkový součet převýšení. Každá hora tu jako správná bývalá sopka ční do mraků samostatně, a tak krátké a rychlé sjezdy neustále střídají nové dlouhé a klopotné výšlapy. Jestli jsou kopce kořením cykloturistiky, pak výlet do Středohoří je řádně opepřená záležitost. Odměnou za pot a dřinu jsou ale skvostné výhledy a nezapomenutelné zážitky.

Krkonoše a jejich podhůří patří k nejoblíbenějším tuzemským turistickým cílům. Pěšky, na lyžích i na kole. Zájem návštěvníků se projevuje v budování turistické infrastruktury a vytváření informačních zdrojů. Co zajímavého lze v Krkonoších vidět v poměrně zdařilém souhrnu informací s doporučenými turistickými cíli, náměty pro trávení volného času i přehledem ubytování v regionu, kam se na kole smí a kam ne a další informace nabízí internetový server o Krkonoších zvaný Ergis. Naleznete jej na adrese www.ergis.cz/krkonose.

Měsíc a dva dny trval Víťovi Dostálovi přejezd Mexikem, kde našlapal do té doby nejvíce při průjezdu jednotlivou zemí. Jak ho přivítali další středoamerické země – Guatemala, Salvador, Honduras, Nikaragua a Kostarika na stránkách Cykloturistiky.

Pro další dvě čísla Cykloturistiky jsme do testu vybrali kola, která nemají, nebo alespoň nemusejí mít, žádné technické pojítko. Jsou to kola, která si naši známí i zatím méně známí cyklističtí cestovatelé vybrali z katalogů firem pro své cesty. Je nasnadě, že kola prošla úpravami, byla doplňována, ostrojována, někdy radikálně měněna, jindy ponechána téměř původní. Základ ale vždy zůstal. Může být zajímavé podívat se na to, co tím základem bylo, a pokusit se najít odpověď na otázku, proč to bylo právě toto kolo.
První trojicí jsou kola krosová. Všechna tato kola byla určena pro cestování po severoamerickém kontinentě. Víťa Dostál už má svou Panamerikanu za sebou, jeho seriál však na našich stránkách u konce zatím není. František Šesták už pár dní ukrajuje ze své šestašedesátky a Marie Marušková na svůj start na Aljašce odjíždí právě ve dnech, kdy vychází toto číslo. Všechna tři kola jsou česká a každý z cestovatelů dal přednost značce, s kterou je spřízněn i místem svého trvalého bydliště. Půjde tedy o test kol 4EVER Credit Víti Dostála, AUTHOR Zenith Marie Maruškové a GALAXY Jupiter Františka Šestáka.

Česká republika byla vždycky tak trochu zemí textiláků. Už to sice nelze říci o módě a už vůbec ne o nejmodernějších textilních technologiích, přesto jsme ale chtěli zahrát na českou notečku a obléci naše modely pro fotografování do oblečení a vybavení výhradně českého.
Nejde o vyčerpávající přehled, jde o výběr fotografa z neurčitého balíku produktů, které mají svůj skutečný nebo alespoň mentální původ v České republice. Každý z těchto produktů lze s přimhouřením oka označit za „český“.

Menu