Cykloturistika: 11/2007

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

S trochou nadsázky tvrdí Petr Hejtmánek, že nejlepší doba k návštěvě nestabilní země je těsně poté, co se tam stane nějaký incident. Bezpečnostní složky jsou v pohotovosti, násilníci či teroristé se stáhnou do ústraní. Turistický ruch upadá a v důsledku toho ceny služeb klesají.
Nejen z tohoto důvodu se tentokrát rozhodl pro návštěvu Zimbabwe. Hlavním lákadlem pro něj a jeho přátele byla překrásná příroda v málo zalidněné zemi, velké množství rezervací zvěře, národních parků a mnoho rekreačních zařízení s kvalitní infrastrukturou. Chronický nedostatek pohonných hmot v zemi omezil automobilovou dopravu na minimum a vycházel vstříc jejich cyklistickým záměrům.

Na letošním Celostátním srazu cykloturistů v Praze na mě čekalo milé překvapení. Na stánek Cykloturistiky zavítali také Lucka Kovaříková a Michal Jon, kteří s sebou přivedli svého kamaráda ze Sydney. V atmosféře srazu jsme si pak chvilku povídali. Když jsem zjistila, že byl devět let v Austrálii, absolvoval několik cyklistickým přejezdů v centru Austrálie, kromě toho závod přes Simpsonovu poušť a byl také dopisovatelem Cykloturistiky, neváhala jsem ani chvilku a pozvala ho na příští den k rozhovoru a také ke spanilé cyklojízdě Prahou. I když měl Dalibor Kupka jiné plány, mé pozvání přijal.

Stále větší a větší, více kol, více komponentů, doplňků, oblečení, více hal. Cyklistický průmysl chrlí neustále nějaké novinky, vše je ještě lehčí, ještě funkčnější, ještě pohodlnější. To je veletrh Eurobike 2007.

Seriál Národní parky Divokého západu se pomalu chýlí ke konci. Na konci by vždy mělo přijít vyvrcholení a nejinak tomu bude i v případě této dlouhé cesty po jihozápadní části USA. Čeká vás úchvatná scenérie v podobě červených pískovcových útvarů v Údolí monumentů, devátý národní park na území Velkého kaňonu, pár dalších skvostů, pár dalších strašidelných bouřek i žhavých etap v pouštích a polopouštích…

Stále více cykloturistů opouští brány Evropy a vydává se vstříc exotičtějším destinacím. To sebou přináší mnoho příjemných, ale i nepříjemných zážitků. Aby těch druhých bylo co nejméně, připravili jsme miniseriál o zdravotních aspektech a rizicích, které je třeba minimálně znát, ale také vědět, jak se proti nim bránit. První díl je zaměřen na orofekální onemocnění jako hepatitida typu A, břišní tyfus, cholera, alimentární virové i bakteriální infekce či parazitární nákazy způsobené prvoky.

Pražských cyklojízd už bylo v tomto časopise poměrně dost, a tak jsme tentokrát předali slovo do brněnské metropole. Odpoledne 20. září z brněnského Malinovského náměstí vyrazila do ulic města již 12. Brněnská cyklojízda, pořádaná u příležitosti Evropského týdne mobility a Dne bez aut.

Řekne-li se hory, sýr, čokoláda, bernardýni, kravské zvonce, alpská protěž, armádní nožík či helvetský kříž, nebude nikdo na pochybách, že řeč je o alpské zemi Švýcarsku. Jedním dechem našinec dodá skvělá doprava, fantastické silnice a cyklotrasy, ohleduplní lidé a neskutečná čistota. Přesně takové Švýcarsko na vlastní kůži skutečně je. Vše vzpomenuté naleznete i v regionu Jungfrau v okolí městečka Grindelwald.

V návaznosti na velký test funkčního prádla, který byl uveřejněn v minulém čísle a kde byly testovány vzorky různých značek jak na strojích v laboratořích Textilní fakulty Technické univerzity v Liberci, tak také na testerech jednak v laboratoři a jednak v terénních podmínkách v rámci diplomové práce na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, uvádíme doplňkový test dalších značek v terénních podmínkách.

Kastilie je srdcem Španělska. V tomhle rozpáleném srdci je toho opravdu dost k vidění: Salamanca, León, Segovia, Avila, Burgos, Toledo. Nasajte společně s autory seriálu vuelta española ducha doby, kdy se tady v rámci boje proti Maurům budoval jeden hrad a jeden kostel za druhým. A mezitím si občas zabrousíme i na malou vyjížďkou na sever do hor.

 

Co se skrývá za titulkem Buková hora, drzá falešnice s dvojí tváří, se dozvíte v pravidelné seriálu domácí výšlapy.

 

Menu