Drásalovo čtvrtstoletí

25.6.2018

Přijeďte si užít premiéru dvoudenního Drásala a vyberte si ze široké nabídky bikerských tras a nabitého sportovního i doprovodného programu pro celou rodinu. Nejstarší MTB maraton v České republice letos oslaví čtvrt století existence. V Zámecké zahradě v Holešově se měsíc po 25. narozeninách mezinárodní bikerské akce Pražské schody uskuteční stejně starý a stejně kultovní Bikemaraton Drásal České spořitelny. Pořadatelé si na slavné půlkulatiny připravili pro závodníky hned několik novinek.

Poprvé ve svojí historii se závod uskuteční po oba víkendové dny od soboty 30. 6. do neděle 1. 7. 2018. Sobotní klasická trasa A na 117 kilometrů bude nově zařazena do nejvyšší kategorie mezinárodního kalendáře UCI, jako závod Marathon Series. Znamená to především zatraktivnění závodu pro zahraniční závodníky, kteří budou bojovat o cenné body do UCI žebříčku a samozřejmě také o finanční prémie. Z pohledu českého hobby jezdce bude lákavé poměřit si síly s českou a mezinárodní maratonskou špičkou. Na další novinku se mohou těšit závodníci na ultramaratonské trati Force OBR Drásal, která se jede jako partnerský závod seriálu Kolo pro život rovněž v sobotu. K příležitosti 5. ročníku zařazení nejdelší trasy do závodu, pořadatelé připravili trasu dlouhou 208 kilometrů s převýšením 5625 metrů! K trase na 117 kilometrů a extrémnímu Force Obr Drásalovi se v sobotu dopoledne připojí i tradiční oblíbené dětské závody seriálu ČT Déčko Junior Trophy pro děti od úplně nejmenších až do 13 let, které se jedou v těsné blízkosti zázemí závodu. Program prvního závodního dne slavnostně zakončí koncert ACDC Revival a parádní ohňostroj.

Nedělní program nabídne celkem 3 trasy a 4 závody. Oblíbenou trasu B na 55 kilometrů (převýšení 1985 m), kratší závodní trasu C na 31 kilometrů (949 m) a nezávodní trasu D – Fitness jízdu na 16 kilometrů (426 m), na které se nesoutěží o body ani umístění, ale její účastníci se především kochají. Po stejné trase jako účastníci trasy D vyrazí mladí bikeři ve věku 8 – 16 let na dětský maratonský závod ČD Cargo Junior Trophy Marathon. Na rozdíl od Fitness jízdy budou kluci a děvčata soupeřit o medaile a stupně ve 4 věkových kategoriích.

Všechny trasy vedou nádhernou slunnou krajinou střední Moravy, delším trasám vévodí překrásné Hostýnské vrchy, jejichž zdolání určitě vyžaduje pravidelný trénink a bikerské zkušenosti. Pořadatelé z Drásal Team Holešov svojí akcí žijí na 100% a přípravě závodu se věnují celý rok. Účastníci všech tras se proto mohou těšit na skvěle přichystaný závod, dostatek kvalitně vybavených občerstvovacích stanic, pořadatelů na trati, i službu mechaniků na trase v Servis Pointech Park Tool. Na každém závodníkovi je, dobře si uvědomit své možnosti a přihlásit se na tu z tras, kterou si nejlépe užijí.

Závody (s výjimkou sobotních dětských klání) startují na náměstí Dr. E. Beneše v Holešově a kromě Fitness jízdy a dětského maratonu, které míří zcela na druhou stranu na Prusinovice, mají společný úvod i dojezd, a podle délky závodních tras se v různých bodech odklánějí od nejdelšího okruhu trasy A. Všechny účastníky tak čeká na rozjezd cesta po silnici do Žop, než se postupně vnoří do terénu a přírody Hostýnských vrchů a absolvují stoupání na Rusavu. Zde Céčkaři budou jako jediní odbočovat vpravo na Ráztoku a pod vrchem Ondřejovsko, přes lahůdku na závěr – přejezd hřebene přes Hrubou Malíkovou, projedou nazpět k Holešovu. Béčkaři si cestu do Ráztoky prodlouží o dvacetikilometrový úsek k Svatému Hostýnu, dále přes Chvalčov – Na Valaškách a přes nejvyšší bod s legendárním technickým stoupáním na Pardus (673 m.n.m.) se vrátí k Ráztoce. Na rozdíl od trasy C ale přidají navíc ještě hezký úsek ke zřícenině hradu Lukov.

Drásal je ale především o trase A, která patří do klasifikace UCI Marathon Series a ultramaratónském Obrovi. Závodníci na těchto dlouhých trasách čeká parádní putování skrz naskrz Hostýnskými vrchy, účastníci Obra si úsek trasy mezi Rusavou – stoupání na Tesák a Kelčský Javorník – Rajnochovice užijí dokonce dvakrát. Kromě jiného se také vydají směrem na Vsetín, kde je čeká průjezd Bike arénou Semetín se sítí cyklostezek a singletracků. Jak je trasa A i Obr Drásal dlouhý, tak je pestrý i závod, s množstvím dlouhých klesání i krásných sjezdů, hřebenovek s krásnými rozhledy, technickými single treky i odpočinkových přejezdů po zpevněných asfaltových cestách s minimálním automobilovým provozem.

Do závodu se můžete registrovat on-line do 27. 6. na www.kolopro.cz .

Přihlásit se můžete na všechny trasy také na místě v pátek 29. 6. 16:00 – 20:00, na trasy ČT 😀 JT ještě v sobotu 30. 6. od 8:00 do 11:40, na trasy B, C, D, ČD Cargo JTM v sobotu 30. 6. 8:00 – 17:00 nebo v neděli 1. 7. 8:00 – 10:30.

Po celý víkend se budou v zázemí akce v zámecké zahradě v Holešově konat doprovodné akce pro děti i dospělé. Hlavní partner závodu, Česká spořitelna, si pro všechny účastníky připravil velkokapacitní jídelnu, kavárnu s italskou kávou a zákusky, relaxační koutek a pro dětské účastníky s rodiči stanové městečko Modré zóny plné her, soutěží o hezké ceny i rukodělnou činnost. Využít můžete i skákací hrad a trampolíny nebo Chupa Chups pumptrackovou dráhu a Dětský klub pro nejmenší děti s maminkami. Zdokonalit se na kole můžete v Česká spořitelna Specialized Bike Academy, kde na děti i dospělé čekají naši přední bikeři s koly, aby vás zasvětili do tajů techniky, zručnosti a dalších fíglů jízdy na kole. Součástí areálu budou stany se všemi potřebnými službami pro závodníky, prodejní stánky partnerů seriálu se sportovními doplňky a oblečením nebo vyhrazena část pro EXPO. Pro vítěze nejdelší trasy Obr je připravená tradiční putovní trofej – soška skutečné postavy místního rodáka obra Drásala, podle které se závod jmenuje.

Přijeďte si na začátku prázdnin pro nezapomenutelný sportovní zážitek do Holešova!

(tz)

foto archiv pořadatele

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu