Vyčištění a seřízení hlavového složení ahead

14.12.2020
Koupíte-li nové kolo, může být sebelépe seřízené, ale bývá téměř pravidlem, že první a mnohdy jedinou opravou po prvních kilometrech bude dotažení a seřízení hlavového složení. Stejné drobné doladění se však opakuje mnohdy i vícekrát za sezonu. A navíc – hlavně spodní miska odolává vytrvalému náporu nečistot, odlétávajících od předního kola, takže je nutné tomuto komponentu věnovat zvýšenou pozornost při údržbě. Aheadové hlavové složení je v tomto směru velmi nenáročné, ovšem lze se snadno dopustit i zásadních chyb.

Omlouváme se, ale obrázky k tomuto dílu budou co nejdříve doplněny.

1. První na řadě je při demontáži hlavového složení zátka, pomocí níž se „hlavák“ stahuje. Takže – povolit šroub a pryč s ní.

2. Následuje povolení šroubů na představci a jeho stáhnutí z krku vidlice. Pro lepší manipulaci je poté možno odpojit jednu brzdovou čelist s lankem a odložit vidlici. Celou operaci však lze snadno provést i bez toho.

3. Další na ráně jsou podložky pod představcem spolu s horní miskou hlavového složení. Pokud kuželová pojistka drží misku příliš pevně, a ta nejde sundat rukou, pomůže rána gumovou palicí (resp. kladivem přes dřevěné prkýnko) zhora na vidlici. Horní miska se posune o něco výše a pak ji lze snadno stáhnout.

TIP: Pokud si nejste jisti, jakou stranou máte věneček do misky vsunout, zkuste si jeho polohu na sucho, bez vazelíny. Musí běhat hladce, kuličky nesmí nikde drhnout.

4. Po odebrání věnečků s kuličkami přijde ke slovu hadr a důkladná očista misek hlavového složení od staré vazeliny.

5. Vyčistit je potřeba i věnečky. Zde nejlépe pomůže speciální čistidlo nebo nafta a štětec. Věneček nejprve důkladně vymyjeme a poté buď vytřeme hadříkem, nebo propláchneme vodou a necháme oschnout.

6. Kdo maže, ten jede. Do misek hlavového složení zasazených v rámu nejprve naneseme odpovídající vazelínu.

7. Instalujeme nazpět věnečky, na které poté přijde ještě jedna slabší vrstva vazelíny.

8. Po montáži vidlice zpět do hlavové trubky následuje nasazení podložek. Pozor – vždy první na řadě je kuželová pojistka misky, až poté přijdou na řadu klasické podložky. Jejich síla nemá vliv na pořadí, ve kterém budou pod představcem.

9. Zbývá jen nasadit představec a seřídit hlavové složení. Takže – představec navléci na krk vidlice a vrátit zpět na své místo zátku. POZOR – šrouby na představci zatím nedotahovat!

TIP: Šrouby je dobré dotahovat střídavě – nejprve jeden zhruba na tři čtvrtě maxima, poté druhý a pak teprve oba dotáhnout naplno.

10. Utahováním zátky se vymezí vůle v hlavovém složení.

11. Nyní přichází ke slovu kontrola. Stačí přitáhnout jeden šroub na představci, zabrzdit přední brzdu a obejmout horní misky hlavového složení. Poté střídavým pohybem kola dopředu a dozadu dobře rozeznáme možnou vůli v hlavovém složení. Pozor i na příliš utažený „hlavák“ – stačí zvednout přední kolo a otočit řídítky, chod by měl být lehký a hladký. Dojem přílišného utažení však mohou vyvolat i tuhé bovdeny.

12. Když je vše v pořádku, nezbývá než srovnat představec, aby nebyl vykloněný do strany, a dotáhnout druhý šroub.

Připravil: Rudolf Hronza Foto: Velo

1 komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

  1. Filip (maternaf@***) napsal:

    Dobrý den,
    A foto bude kdy, prosím?

Menu