Údržba závitového hlavového složení

14.12.2020
V jednom z dílů Domácí dílny jsme se věnovali údržbě hlavového složení a-head. Vzápětí se na redakčním mailu objevily dotazy, jak si poradit se závitovým hlavovým složením. Pravda, tento typ je na výrazném ústupu z cyklistické scény, silniční nevyjímaje. Ovšem stále jezdí mnoho takto osazených bicyklů a zapomenout na jejich majitele by nebylo hezké. Rozdíly v postupu při údržbě se odvíjejí z odlišné konstrukce.

1. Majitelé závitového hlavového složení jsou „diskriminováni“ potřebou speciálního plochého klíče (36 mm nebo 32 mm) nebo aspoň patřičně upraveného (zbroušeného) běžného klíče. Matice na spodní hlavové misce je totiž nízká a klasický klíč se mezi ně nevejde.

2. Ještě před demontáží představce je dobré povolit hlavové složení, manipulace bude snazší. Stačí uvolnit horní matici.

3. Prvním krokem při následné demontáži představce je povolení šroubu – většinou imbusovým klíčem č. 6, vždy otáčet doleva.

4. Pro jeho úplnou demontáž bude potřeba kladívko. Ranou na šroub se uvolní kužel roztahující vložku ve vidlici, a tedy i představec. Ten poté stačí vytáhnout. Poškození hlavy šroubu zabrání buď použití gumové palice, nebo rána přes klíč, nebo aspoň dřevěné prkénko položené přes hlavu šroubu.

5. Po vytažení představce následuje sejmutí misek hlavového složení – při dodržení předchozích kroků stačí k jejich odšroubování pouze ruka.

6. Vyčištění misek a ložisek je zcela shodné s typem a-head. Nejdříve omýt ložiska (případně kuličky) v odpovídajícím čisticím prostředku, otřít vnitřní i vnější misky hadrem a poté vše promazat vazelínou. Pak našroubujeme misku a matici zpět ve stejném pořadí, v němž jsme je demontovali.

7. Rozhodujícím okamžikem je správné seřízení hlavového složení. Zde už se neobejdeme bez zmiňovaného plochého klíče. Spodní misku nejprve dotáhneme rukou a následně klíčem do takové polohy, kdy hlavové složení nemá vůli a je spíše trochu přetažené.

8. Poté dotáhneme horní matici co nejtěsněji ke spodní. Tu je však dobré přidržet plochým klíčem, aby se ještě více nepřitáhla.

9. Konečné seřízení je dobré provádět až s namontovaným představcem pro lepší manipulaci. Vyplatí se předtím nakonzervovat nohu představce i rozpěrný kužel mazadlem. Zabrání se jejich oxidaci nebo zareznutí a příští demontáž představce bude bezproblémová.

10. Posledním krokem bude dotažení misek proti sobě (tzv. kontra) – horní misku dotahujeme, spodní povolujeme proti ní. Díky tomu zůstanou v potřebné pozici.

11. Pokud se nepodaří trefit optimální polohu, je potřeba postup zopakovat. Ideálně seřízené hlavové složení by mělo jít naprosto zlehka, ale při uchopení kola za sedlovku a mírným klepnutím předního kola o zem nesmí drnčet (to platí i u typu a-head).

Připravil: Rudolf Hronza Foto: Velo

oblast dotazu

2 komentářů

Klikněte zde pro vložení komentáře

  1. Peter (pepose@***) napsal:

    hodilo by sa video

    1. Peter (pepose@***) napsal:

      nechcem tu spamovat ale mozno to niekomu pomoze: https://www.youtube.com/watch?v=knEvRhM-g4Q

Menu