Servis řazení Shimano RapidFire

14.12.2014
Žebříček náročnosti zásahu
Je praktickým pomocníkem při rozhodování, kterou z oprav je snadné provést doma a se kterou se již vyplatí navštívit servis.

  • 0 – minimální náročnost
  • 5 – akce pro průměrně zdatného mechanika
  • 10 – nastal čas navštívit servis

Potřebné nářadí:

  • imbusový klíč 4 nebo 5 mm
  • stranový klíč 8 nebo 10 mm
  • křížový šroubovák
  • pinzeta nebo jiný nástroj na pojistné podložky, tzv. ségrovky

1. Z řazení vyjmeme lanko a poté jej pro snazší manipulaci sundáme z řídítek. Někdy stačí z objímky odšroubovat řadící mechanizmus, jindy musíme nejprve sundat grip a brzdovou páku.

2. Odstraníme plastové kryty, které jsou k řazení přidělány drobnými křížovými šroubky. Mnohdy je nutné při odstraňování krytů vyšroubovat i stavěcí šroub lanka.

3. Odstraníme matici (u některých typů šroub), která drží celé řazení pohromadě. Někdy je nutné nejprve narovnat „pacičky“ pojistného plíšku. Nyní již držíme řazení při sobě prsty a postupně jej rozebíráme.

4. Řazení rozebereme tak, že máme zvlášť řadící páčku s kladívkem, odřazovací páčku, spirálové pružinky, rohatku, čep s centrálním šroubem, podložky a kostru řazení se západkami. Vše důkladně očistíme.

5. Propadala-li nám řadící páčka, je většinou zřejmé, že se kladívko na čepu neotáčí lehce. Odstraníme tedy z čepu pojistnou podložku, tzv. ségrovku, a kladívko sundáme. Kladívko i čep očistíme a systém opět zkompletujeme.

6. Stejně postupujeme, máme-li potíže se západkami, které zajišťují odřazování.

7. Nyní můžeme řazení opět složit dohromady. Mnoho mechaniků jej maže pouze řídkým olejem. Trváte-li na vazelíně, velmi s ní šetřete! Přebytečné mazivo je magnetem pro nečistoty a problémy by se mohly časem opakovat.

8. Postupujeme obráceně než při rozebírání. Nejprve umístíme rohatku s pružinou, která napomáhá odřazování. Při tom správně nastavíme západku do ozubení.

Nemáte-li dobrou paměť, foťte si při rozebírání průběžně polohu jednotlivých částí. Soustřeďte se zejména na místa uchycení pružinek. Postačí i telefon s kvalitním fotoaparátem zabavený některému z členů rodiny.

Zjistíte-li poškození součástí, zkuste se obrátit na servisy v okolí nebo na své známé. Naděje, že vám poskytnou náhradní díl ze staršího nefunkčního řazení, umírá poslední!

9. Nyní nasadíme na čep odřazovací páčku a umístíme pružinu, která zabezpečuje její chod.

10. Na čep nasadíme řadící páčku s kladívkem. Na závěr pomocí vnější podložky předepneme spirálovou pružinu, která umožňuje návrat řadící páčky do výchozí polohy.

11. Vše zajistíme maticí. V případě, že není jištěna pojistným plíškem, mívá tato matice levý (tedy obrácený) závit.

Karel Kuchler, foto: Štěpán Hájíček

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu