Výměna a nastavení správné polohy kufrů u treter

14.12.2020
Cyklista je s kolem v kontaktu na třech místech – ruce, zadek a nohy. Z pohledu celkové plochy těla nepatrná část v porovnání třeba s posedem v autě nebo na kancelářské židli. U nášlapných pedálů přenáší veškerou sílu vynaloženou nohama na pedál tak nepatrná součástka, jakou je kufr. Nebo zarážka, chcete-li. Pro maximální efektivitu při přenosu síly, ale i pro předcházení bolestivým stavům je velmi důležitá správná pozice nohy na pedálu, a tedy poloha kufru na podrážce. Následující řádky se mimo správného postupu při údržbě nebo výměně kufrů věnují i jejich správnému nastavení.

 

1. Demontáži stávajících kufrů by měl předcházet důležitý krok – pečlivě vyčistit hlavu šroubu tak, aby do ní imbus přesně a úplně zapadl. Tím se předejde stržení šroubu. Pokud se to povede, většinou nezbývá, než kufr dojezdit a šrouby odvrtat. Není o co stát.

Tip: TIP: Prostříknutí šroubů před povolováním například „védéčkem“ je pomůže uvolnit a vše pak půjde snáze. Stačí nechat mazivu několik minut, aby se dostalo tam, kde je potřeba.

2. Následuje samotné povolení šroubů. Pokud jde o běžnou údržbu a ne o výměnu kufrů, přijde dále ke slovu vyčištění závitů šroubů.

3. Dalším krokem je namazání závitů vazelínou. Kufry jsou přeci jen extrémně vystaveny vodě a blátu, vazelína nejen usnadní demontáž kufrů v budoucnu, ale především zabrání zareznutí šroubů. Namazat lze jak závit šroubu, tak i závit v tretře.

4. Pak už nic nebrání montáži kufrů. Pokud je instalujete na staré tretry a jde o shodný typ, je vše velmi snadné. Stačí kufr usadit do drážek vymačkaných v podrážce a utáhnout. Tím je zaručena stejná poloha jako u předchozího. Jde o to, byla-li tato správná. Ale o tom dále. Při montáži zarážek na nové tretry je nutné nejprve odhadnout jejich přibližnou pozici a dotáhnout je tak, aby je bylo po našlápnutí do zámku pedálu následně možné také vycvaknout.

5. Ke slovu se dostává nastavení správné pozice nohy na pedálu. Takže našlápnout! Začneme u předozadní polohy nohy. Při správném umístění kufru na podrážce by se měl kloub palce (tedy jehovrchol – nejširší místo chodidla, které každý snadno nahmatá) nacházet přímo na osou pedálu. Nastavení kufru probíhá metodou pokusu a omylu – tedy zkusit, upravit polohu kufru, opět zkusit a případně znovu pohnout s kufrem – až do úspěšného konce.

6. Nutné je ohlídat i správné natočení nohy do stran. Pokud si představíte přímku vedoucí chodidlem odpředu dozadu, pak by tato neměla být souběžná s kolem. Paty by měly směřovat lehce dovnitř, blíže k rámu.

7. Pak stačí kufry jen naplno dotáhnout. Počítejte s tím, že zejména na nové podrážce si bude kufr chvíli sedat. Je proto dobré nějaký čas pravidelně kontrolovat dotažení šroubů. Předejdete tak možné nepříjemnosti, kdy se kufr uvolní natolik, že není možné vypnout nohu z mechanizmu pedálu.

8. Vše dosud uvedené platí naprosto stejně i pro silniční pedály, odlišný je pouze tvar kufru. Pro kufry systému Look však existuje praktická pomůcka. Z boční strany je dobře patrný obdélníkový tunýlek vedoucí napříč kufrem.

Pozor: Při dotahování šroubů u kufrů neutahujte naplno nejdříve jeden a pak teprve další! Dotažení by mělo probíhat postupně – nejprve lehce všechny šrouby, pak postupně jeden po druhém o něco více a až pak plnou silou.

9. Kufry nejprve lehce dotáhneme a poté do tunýlku vsuneme speciální klíč, který tvarem nejlépe připomíná zploštělý drát.

10. Pak už stačí jen našlápnout do pedálu. Povolený kufr umožňuje pohyb tretry a tedy velmi snadné nalezení optimální pozice nohy. Jakmile jí dosáhneme, stačí pootočit klíč o 90°. Dojde k fixaci kufru, která umožní jeho vypnutí z pedálu. Pak už stačí jen kufr dotáhnout a vyjmout klíč. Vše vyžaduje jen nepatrně zkušeností.

Připravil: Rudolf Hronza Foto: Rudolf Hronza

oblast dotazu

2 komentářů

Klikněte zde pro vložení komentáře

 1. Petr Najshauer (pitrx@***) napsal:

  Dobrý den,

  mám ulomené kolečko u mého oblíbeného kufru. Vyhledávač mi nalezl Vaše internetové stránky. Je možné nechat si u vás kufr opravit?

  Předem děkuji za odpověď.

  1. Stuka (petr.stuka@***) napsal:

   Dobrý den, to opravdu možné není, nářadí bychom na to asi měli, ale živíme se něčím zcela jiným 🙂

Menu