Montáž středového složení a klik Shimano Hollowtech II

14.12.2022
Konstrukce klik, jejich spojení se středovým složením i ono samotné prošly v poslední době znatelnými technologickými změnami. Dlouhou dobu používaný čtyřhran nahradila různě drážkovaná osa (ISIS, Octalink) a v neposlední řadě přišlo Shimano s novou technologií Hollowtech II, která úspěšně prosakuje s drobnými obměnami i na produkty jiných značek (byť bylo toto konstrukční řešení možné vypozorovat již předtím, než jej s velkou pompou zařadilo Shimano do svého programu). Toto narušení vývojové stagnace, kdy již osa nepatří ke středovému složení, ale je pevnou součástí klik, s sebou kromě větší tuhosti a nižší hmotnosti také přináší odlišný postup při montáži a údržbě, při nichž se samozřejmě neobejdeme bez speciálního nářadí.
Postupná montáž misky s ložiskem Postupná montáž misky s ložiskem
Postupná montáž misky s ložiskem Postupná montáž misky s ložiskem
Postupná montáž misky s ložiskem

1. Do čistých a namazaných závitů v rámu namontujeme pravou misku s ložiskem (má levý závit, dotahujeme ji tedy proti směru hodinových ručiček). Pro dosažení správné řetězové linie použijeme speciální podložky, které by měly být u klik přiloženy. Posléze našroubujeme levou misku (pravý závit) současně s vnitřní plastovou prachovkou. Pro pevné dotažení použijeme speciální klíč.

Pozor: Klíč by měl být součástí originálního balení klik, případně přiložen k novému kolu, na němž je tento model namontován.¨Při samostatné koupi jde o poměrně velkou investici (zhruba 500 Kč).

Vložení pravé kliky s integrovanou osou Vložení pravé kliky s integrovanou osou
Vložení pravé kliky s integrovanou osou

2. Do takto našroubovaných misek vložíme pravou kliku s integrovanou osou a jemným poklepáním (rukou či dřevěnou  paličkou) ji umístíme do správné polohy.

Nepříjemné zvuky eliminuje vazelína

3. Abychom předešli vyluzování nepříjemných zvuků, drážky jak v klice, tak i na ose důkladně vyčistíme a jemně namažeme vazelínou.

Nasazení krytky a dotažení

4. Našroubujeme krytku a za pomoci speciálního utahovacího klíče ji rukou dotáhneme. Nepoužíváme žádné jiné nářadí.

Postupné nasazování klik Postupné nasazování klik

5. Na osu nasuneme levou kliku, samozřejmě do správné polohy vůči pravé klice, drážka na ose ostatně ani nedovoluje jiný způsob. Opět poklepeme pro lepší usazení (i zde stačí jen rukou, případně lehce dřevěnou či pryžovou paličkou), současně však přidržujeme pravou kliku, aby se nemohla vysunout z ložisek.

Tip: Lehké poklepání na kliky je praktické, snáze se usadí do správné pozice a při dotahování není potřeba tolik síly. Jen pozor na poškození povrchu.

Dotáhneme šrouby Dotáhneme šrouby

6. Imbusovým klíčem dotáhneme šrouby na levé klice, dotažení by mělo být stejnoměrné. Pozor, šetřete silou, výrobce doporučuje maximálně 10–15 Nm, aby nedošlo ke stržení závitu a tím znehodnocení celé kliky. Je také dobré utahovat šrouby střídavě, ne jeden zcela a pak teprve druhý.

Připravil: André Vebr Foto: Velo

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu