V Dobřichovicích odstartoval 20. ročník KPŽ

3.5.2019

Poslední dubnový víkend patřil v Dobřichovicích příznivcům prvního závodu Kola pro život 2019, oblíbené Praha – Karlštejn Tour České spořitelny.

Kdo se přihlásil na některou ze závodních či nezávodní trasu 14. ročníku Karlštejn Tour, určitě nelitoval. V sobotu 27. dubna přijelo jubilejní 20. sezónu největšího seriálu závodů na horských kolech v ČR otevřít více než 1600 bikerů a bikerek. Nebývalé sucho a teplo posledních dvou týdnů ukončil z pátku na sobotu meteorology, zemědělci, zahrádkáři a všemi alergiky dlouho očekávaný déšť, nezvyklé vedro nahradilo příjemné ochlazení. Nebylo totiž zdaleka tak razantní, jak zněla předpověď, den se obešel bez srážek a odpoledne při návratu závodníků do cíle už oblohu zase zdobilo slunce. Ti, kteří ještě v pátek věřili deštivé předpovědi, ráno narychlo balili, nakládali kola, aby vyrazili do Dobřichovic.

Tradičně skvělá atmosféra otvíráku sezóny a vyhlášená organizace i služby pro účastníky přilákaly cyklisty všech věkových i výkonnostních kategorií z Čech i Moravy.  Ať už pohodáři, kteří berou závod spíš jako společenské setkání a výlet s přáteli nebo rodinou, nebo nadupaní závodníci, kteří touží zúročit v zimní přípravě najeté kilometry a porovnat síly se soupeři, všichni si na břehu řeky Berounky našli to své.

O vysoké úrovni a popularitě závodu svědčí i nabitá startovní listina hlavního závodu. O světovou konkurenci se postaral historicky nejúspěšnější český biker a olympijský vítěz, Jaroslav Kulhavý, mistr Evropy XCM a dobřichovický patriot, Kristián Hynek nebo vítěz Sunshine Cupu, Jan Škarnitzl. Tuto silnou trojku doplnila další tradiční esa KPŽ – Pavel Boudný, Matouš Ulman, Martin Stošek, Tomáš Višňovský, Filip Rydval, mezi ženami loni fenomenální Jana Pichlíková, Barbora Průdková, Pavla Havlíková nebo po mateřské dovolené znovu závodící a kdysi nepřekonatelná Petra Kottová

Závodní den tradičně zahájila v 9:00 nejstarší dětská kategorie děvčat a kluků ve věku 12 – 13 let závody seriálu ČT 😀 Junior Trophy. Právě děti si ráno „užily“ chladnější teploty, ale do boje o co nejlepší umístění se vrhly s chutí a s vědomím, že se během několika okruhů pečlivě vyznačené trasy pořádně zahřejí. Zatímco brzy ráno bylo na louce ještě komorněji, během dopoledne zástupy malých bikerů pořádně narostly a třeba v kategorii kluků 6 – 7 let se na závodním okruhu pohybovalo najednou neuvěřitelných sedmdesát barevných dresů a helem!

Hlasitě pobízející rodiče i náhodní kolemjdoucí, kteří mohli podporovat děti i z lávky klenoucí se přímo nad závodištěm, si hlasivky nejvíc vykřičeli u nejroztomilejší drobotiny na odrážedlech, která si to statečně šlapala do mírného kopečku a dávala k dobru svůj úsměv od ucha k uchu..

Před 11:00 se do startovních koridorů v ulici 5. května řadili účastníci nejdelší trasy B. Vepředu se zdravili ti, kteří živili naději na některou z placek, za nimi štelovali kola, kontrolovali výbavu a sdělovali si poslední zážitky další stovky závodníků toužící získat ostruhy ze závodu nebo dojet ve vysněném čase. Všichni dokonale zaplnili dlouhou hráz za startovní bránou, za oplůtky a podél ulic se hromadily hloučky příbuzných a místních fanoušků, kteří se spolu s odpočítáváním posledních vteřin do startu dostávali do varu a s povelem „Start!“ a šlápnutím do pedálů se hlasitě roztleskali, začali zfandit a cvakat letošní první závodní fotky.  Na krásnou zvlněnou trasu dlouhou 40 kilometrů s jedním pořádným kopcem u Mořinky vyrazilo za nablýskanými zaváděcími vozidly 700 bikerů a bikerek v radostném očekávání nových cyklistických zážitků.

Nadýchat se zvláštního aroma prvního jarního závodu složeného z vůní květin, vody, čerstvě pokropené hlíny, olejů a potu rozjetých závodníků i dýmu zaváděcích motorek, přijeli také účastníci trasy C. Kratší závodní tras byla naplánovaná na 28 kilometrů s převýšením 750 metrů. Také tady byla na čele několikasethlavého zástupu cítit zdravá řevnivost, k vidění bylo spousta nový dresů vyrobených pro radost z nové sezóny.

Jako poslední se na svoji vyjížďku vydaly rodinky s dětmi a všichni pohodoví jezdci v rámci nezávodní trasy D s novým trefným označením Family jízda. V zahradách kolem kvetly tulipány, narcisy a modřence, po nočním dešti radostně zpívali ptáci, výlet směrem na Brdský hřeben mohl přesně v poledne začít. Někdo vyrazil svižněji na elektrokole, většina si lážo plážo užívala všechny krásy okolní přírody. Trasa byla sice profilově náročnější a v první polovině všichni nastoupali 436 metrů, ale odměnou za dlouhý kopec byla bohatě zásobená občerstvovací stanice, nádherný výhled široko daleko a následný sjezd až téměř do cíle.

Mezi ženami se letos musela o pět sekund sklonit před vítěznou Terezou Neumannovou (Česká spořitelna – Accolade), Jana Pichlíková (Kross Bike Ranch). Bronzová Jana Průdková (GHOST Team) dojela do cíle 6 minut za vítěznou dvojicí a čtvrté Pavle Havlíkové v tradičním dresu KC Kooperativy Jablonec nadělila další dvě minuty.

Odpoledne se účastníci všech tras sešli v útulném zázemí, kde využili nepostradatelné služby pro závodníky, stánky partnerů a doprovodný program pro děti.   Dospělí okukovali nová kola ve stánku BMC, porovnávali zážitky z trati v prostorné jídelně Modré zóny České spořitelny a posilnili se některou z dobrot z cateringu KPŽ, děti dováděly na skluzavce velkého nafukovacího stanu Beko, v dětské zóně ZPMV ČR, kde se nově staly hitem zorbingové koule, nejmenší holčičky a kluci si hráli v Dětském klubu a ti, kteří měli ještě kola málo, pilovali dovednosti v Bike Academy nebo na pumptracku Chupa Chups. Naplno se také rozjela soutěž v kreslení na téma „S rodinu na cyklovýletě“, další výtvarná dílna čekala na děti v modrém stánku České televize.

O tom, jak skvělá atmosféra a soudržnost panovaly uplynulou sobotu v Dobřichovicích, svědčí i příběh ztraceného mobilu skrytého v bidonu. Závodník, který během závodu cyklistickou láhev s cenným obsahem ztratil, nahlásil ztrátu ve stánku Info Pointu a bezradně se chodil ptát, jestli někdo nález nenahlásil. A je skvělé, že ještě během odpoledne zazvonil signál infolinky KPŽ a náhodný chodec oznámil, že bidon i s mobilem cestou na procházku našel. Šťastný konec a skvělý pocit, že v Dobřichovicích žijí poctiví lidé, kteří cyklistům fandí!

(tz)

foto archiv KPŽ

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu