Chytrý elektronický zámek? A s alarmem? Ano!

11.1.2024
Je český a v Česku vyrobený, je zajímavý a je chytrý. Umí pohlídat nejen kola, ale i řadu dalšího sportovního vybavení. Nebo kočárek, motorku, skútr. O elektronickém zámku Pealock už jste možná slyšeli, nebo jste o jeho příběhu u nás již četli; jde o zajímavý projekt, takže jsme si nenechali uniknout rozhovor s jeho tvůrcem. Nyní je na řadě test.

 

 

Zámek je vybaven GPS modulem, slotem pro SIM kartu, tříosým akcelerometrem, teplotním senzorem (kdyby se někdo pokusil ho roztavit nebo naopak zmrazit), integrovaným alarmem a LED indikací. Umí odeslat upozornění do mobilu prostřednictvím technologie Bluetooth 5.0 či mobilních dat, to když jste od něj dál (přepínání probíhá automaticky). SIM karta je součástí balení. Za tarif, který umožňuje GPS sledování, využít interaktivní mapu a notifikace i mimo dosahu Bluetooth, ročně zaplatíte 399 Kč, přičemž první měsíc máte od výrobce zdarma.

Integrovaná baterie by měla vydržet 40 hodin. Pozitivní je, že o jejím stavu vás informuje mobilní aplikace. A když se baterie vybije? Aplikace vás upozorní, když jí zbývá pouze 20 % kapacity, poté na 10 % a pak se zámek odemkne. Neměli byste tedy být zaskočeni.

 

 

Tělo zámku i pásek dlouhý 35 cm jsou vyrobeny z vysoce odolných materiálů, jež odolají mechanickému poškození. V pásku z termoplastického elastomeru jsou ocelová lanka a vodič připojený k alarmu. Případné přestřižení pásku jej aktivuje. Tolik teorie. Praxe?

Po vybalení z krabice (a možná i po prvním nabití) vás čeká spárování s aplikací. Zvládne i více zařízení. Ideální postup – stáhnout si aplikaci (mimochodem, například v Apple Storu má hodnocení 4,9 z 5) a nechat se vést, je to zcela jednoduché. Aplikace nabízí ovládání zámku na dálku, jeho nastavení (například prodlevu pro spuštění alarmu, aby se nespustil i při pouhém nevinném zavazení o kolo), notifikace při pohybu zámku, ukazuje stav baterie a GSM signálu, na mapovém podkladu lokalizuje zámek, můžete si přes ni uzavřít výhodné pojištění vašeho vybavení… A jde se na to.

 

Pásek připomíná ten od hodinek, jen mohutnější, lze jej v několika stupních délkově přizpůsobit. Pak vsunete přezku do zámku, přiložíte NFC kartu (součást balení) a uslyšíte jemné zavrčení. Hotovo. Zamykat i odemykat můžete i v aplikaci, nebo si dokoupit další NFC příslušenství jako klíčenku nebo pásek. Nebo další kartu (ceny 129–149 Kč). Pealock můžete spárovat až s pěti těmito doplňky.

 

 

 

První zkušenost praví, že Pealock spoléhá zejména na svou chytrost. Jak to myslíme? Pásek je krátký, kolo jen tak nepřipnete k zábradlí nebo k jinému kolu a podobně – jedině za příznivé souhry okolností. Zamykali jsme tedy zadní kolo k rámu, aby s bicyklem nešlo odjet, ale podle nás se v některých situacích vyplatí kombinace s aspoň jednoduchým konvenčním zámkem, který zabrání například rychlému naložení kola do auta. Výrobce tedy sází na pohyb kola, na alarm, který se jím spustí. Když jsme zabezpečené kolo velmi opatrně zvedli a velmi, opravdu velmi pomalu s ním šli, alarm chvíli nereagoval. Stačil ale jen trochu rychlejší pohyb nebo otřes a začal pískat – dostatečně slyšitelně i na větší vzdálenost či v ruchu města. Ve stejnou chvíli začal vyzvánět telefon jako při hovoru a na displeji se objevilo upozornění.

Uvedené, stejně jako to následující, platí pro situaci, kdy máte aktivovanou SIM kartu. My ji měli na jeden měsíc. Když kolega s kolem odjel kilometr daleko, zamknul Pealock kartou a pak zkusil kolo ukrást, vše fungovalo stejně okamžitě. Když se zámkem na řídítkách ujížděl, nejenže alarm nepřetržitě „řval“, ale já jsem mohl na mapě v aplikaci velmi podrobně vidět, kde se pohybuje. Včetně názvů ulic. Mohl bych se tedy vydat zloděje nahánět.

 

 

Snad jednou jedinkrát za zhruba tříměsíční test se nám stalo, že aplikace nedokázala odemknout zámek (po delším vzdálení se od kola) – nejen proto nám přijde, že mít s sebou vždy některý z NFC doplňků je velmi praktické. Zámek má za sebou mimo jiné týdenní ježdění na kole po Maďarsku. Výdrž na jedno nabití vždy bohatě převyšovala jeden den, tedy 24 hodin, na ten další jsme pro jistotu dobíjeli. Výjimkou bylo uskladnění kol v plechovém přístavku. Jindy bychom zde kola nenechali, ale s Pealockem jsme trochu ztratili zábrany. Konstrukce boudy výrazně odstínila GSM signál, vyhledáváním se přístroj rychleji vybil. To je ale výjimečná situace.

Trochu nešťastná je snadná přístupnost SIM karty – po odklopení krytky můžete „simku“ snadno vyjmout pouhým stlačením nehtem a tím přístroj okamžitě „zneviditelnit“, pokud je z dosahu Bluetooth. V tu dobu už ale bude alarm křičet a notifikace upozorňovat na pohyb se zámkem.

 

 

Aplikace ale nabízí ještě více. Můžete si přes ni snadno sjednat pojištění svého kola proti krádeži. Zadali jsme cenu 100 000 Kč, nový bicykl. Za jeden den pojištění bychom platili 160 Kč, za týden 490 Kč, za měsíc 715 Kč a za rok 2385 Kč (spoluúčast minimálně 5000 Kč a je nutné mít kolo zabezpečené Pealockem – další podmínky najdete v aplikaci). Minimálně pro dovolenou či podobné „rizikovější“ výlety nám to přijde výhodné.

Zámek není levný a jeho provoz něco stojí, ale funguje výborně.

Připravil: Rudolf Hronza

TECHBOX

konektivita Bluetooth 5.0, GSM, NFC

určení polohy GPS

aplikace iOS, Android

ochrana snímač teploty, tříosý akcelerometr (detekce nežádoucího pohybu)

kapacita baterie 1800 mAh (výdrž až 40 hodin v aktivním režimu), nabíjení 3,5 hod. (USB C)

maximální délka řemínku 35 cm

odolnost voda, sníh

provozní teplota -15 °C až + 55 °C

barvy černá, zelená, růžová

hmotnost 171 g

cena 4990 Kč

roční poplatek za tarif 399 Kč

web produktu

plus

  • funkčnost a citlivost systému
  • notifikace na telefonu
  • perfektní aplikace
  • nabídka výhodného pojištění kola

minus

  • drobné – možnost snadno vyjmout SIM kartu

 

 

 

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu