Za humny je fajn!

28.2.2017
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2011-08-23T11:21:31 --><p><strong>Přesně takto začíná článek věnovaný německým MTB trasám ve Velu s pořadovým číslem 9/11. Přináší tipy na sedm různých oblastí. Protože už jen jejich stručný popis zabral spoustu místa, umístili jsme praktické informace do tohoto souboru a na náš server.</strong> <strong>Pokud vás německé trasy oslovily, zde máte plný manuál.</strong> <br /><strong>Rudolf Hronza</strong> <br /></p>

OBER ALLGÄU

mapy
Radeln und Mountainbiken im Ober Allgaeu (1:60 000), HW Verlag (hwverlag@t-online.de). Lze ji zakoupit v turistických infocentrech v Oberstaufenu a Immenstadtu. U nás mapa z vydavatelství Freytag/Berndt WKD 3 Allgaeu − Isny − Kempten − Sonthofen (1:50 000).
příjezd
Od Mnichova po A96, odbočte na B12 do Kemptenu, odtud po dálnici A7 směrem na Fuessen, ale po několika kilometrech na dálnici A98 a pak odbočte na jih na silnici č. 19, která vede do Oberstdorfu. Hlídejte výjezd na silnici č. 308 do Immenstadtu, která dále vede do Oberstaufenu a Lindau. Průměrná délka jízdy z Prahy je 6-7 hodin.
ubytování
Možnosti ubytování jsou různorodé. K několikadennímu pobytu je dobré si vybrat některé z městeček (Immenstadt, Oberstaufen, Sonthofen, Oberstdorf) a vyjíždět do okolí. Ubytování lze rezervovat přímo na portálech měst nebo přes turistická infocentra, která lze vyhledat např. na Googelu.
turistické zajímavosti
V Allgäu jsou jezera, v nichž se dá koupat. Jsou tu bohaté možnosti pěších výletů prakticky všemi směry. Lze navštívit hrady i stará města, např. Fuessen a Immenstadt nebo středisko zimních sportů Oberstdorf. V Kemptenu jsou vykopávky římských lázní a římské osady. Z Obertsaufenu není daleko do starobylého Lindau v Bodamském jezeře. Blízko je rovněž Bregenz v Rakousku.
celkové hodnocení
Všechny oblasti Allgaeu jsou turisticky velmi hodnotné. Nádherná příroda, laskavé pohostinství, bohaté možnosti ubytování všeho druhu, velmi příjemná gastronomie. Terény jsou tak pestré, že každý cyklista, nejen MTB nadšenec, zde najde to své. Mapy i GPS se zde vyplatí. Tvorba vlastních tras je po seznámení se s okolím příjemným zpestřením pobytu. Vzhledem ke vzdálenosti se však do této oblasti vyplatí jet alespoň na týden.

OST ALLGÄU

mapy
Radfahren im Ostallgaeu! (1:50 000) lze zakoupit v turistickém infocentru v Pfrontenu (www.pfronten.de, www.ostallgaeu.de), Kompass č. 188, Kaufenbeuren Ostallgaeu (1:50 000). Jižně od Pfrontenu jsou náročnější alpské terény, v nichž ujeté výškové metry častěji přesáhnou 1000 m. Přímo odtud lze vyjet údolím Vilsu (Vilstal) nebo údolím Achu (Achtal) do Tanheimerského údolí na rakouské straně a použít rakouskou MTB mapu Rad und Moutainbikekarte Tanheimer Tal (www.tanheimertal.com), která je ke koupi v turistickém infocentru v Tanheimeru. Pro MTB sjezdaře je přímo v Pfrontenu k dispozici kabinová lanovka na Breitenberg (1500 m n. m.). Odtud vede technický sjezd do Pfrontenu nebo mírnější varianta na druhou stranu do Achtalu, ale nejdříve je třeba vystoupat ještě o 200 m výše. V Pfrontenu se také nachází náročná, celoročně značená maratónská trať, která měří 53 km a má přes 1900 výškových metrů. Kus této trasy jsme ujeli a je opravdu výživná. Extrémní maratónská trasa má dokonce 70 km a 2600 výškových metrů. Ve dnech 30. a 31. srpna 2011 se tu konal už 8. maratónský závod. A 2. a 3. července 2011 vedla přes Pfronten největší německý etapový a maratonský závod Craft Bike Trans Germany.
příjezd
Z Prahy jeďte po dálnici přes Rozvadov. Na první křižovatce dálnic zvolte A93 na Regensburg a Mnichov. Před Mnichovem vyjeďte na A92 a na dálniční objezd Mnichova A99, sledujte směr Lindau, až vás to dovede na dálnici A96. Z A96 uhněte na silnici č. 12 směrem na Kempten. Před Marktoberdorfem najeďte na silnici č. 16 směrem na Fuessen a v Marktoberdorfu zvolte jednu z odboček směrem na Nesselwang, Fussen a Rosshaupten nebo Pfronten. Cesta do těchto lokalit z Prahy trvá průměrně asi pět a půl hodiny.
ubytování
Za nejlepší poměr cena/výkon považujeme apartmány u soukromníků (Ferienwohnungen). Úschovu kol lze dojednat většinou bez navýšení ceny za ubytování. V okolí Pfrontenu jsou ceny o něco nižší. Základní informace včetně rezervace najdete na webových stránkách výše jmenovaných obcí.

BAYERISCHER WALD

vzdálenost
z Prahy 220 km
mapy
V místním turistickém informačním centru (tourist-info@sankt-englmar.de) lze pořídit za 2 € turistickou a MTB mapu 1:30 000. Lze ji získat i poštou. Univerzální turistická a cyklistická mapa Kompass Nordlicher Bayerischer Wald č. 195 (1:50 000) je k dostání také u nás.
ubytování
Existuje velké množství možností ubytování. Nejlepší jsou apartmány (Ferienwohnungen), které lze pořídit cca za 35-45 € pro dvě osoby a noc. Doporučujeme obrátit se na Turistická informační centra ve Viechtachu či Sankt Englmaru (zde i dvě půjčovny kol).

FRANKENWALD

mapy
Frankenwald, Mountain Bike Guide, Verlag Esterbauer, 2004. Čísla tras odpovídají skutečnému číslování v terénu. Tourist-Information Frankenwald v Kronachu vydal soubor MTB map pro Frankewald Naturpark Frankewald, die Mountainbike-Karte (2001) a mapu Naturpark Frankenwald – die Radkarte. Všechny tři publikace jsou velmi dobré. My jsme s úspěchem použili také Wandrekarte Naturpark Frankenwald (1:50 000) z nakladatelství Fritsch (u nás též k dostání), protože jsme si někdy trasy upravovali podle sebe a tato mapa je příjemně podrobná. Další informace lze získat na www.radfahren-im-frankenwald.de.
příjezd
Od Chebu po Bundestrasse 303 až do Kronachu nebo po dálnici přes Rozvadov, dále na Hof a v Marktredwitzu uhnout na B 303.
ubytování
Nejlépe v soukromí. Další informace na www.frankenwald-tourismus.de.
turistické zajímavosti
Kronach je rodištěm Lukáše Cranacha st. a galerie téhož jména se nachází v největší německé středověké pevnosti Rosenberg, která městu dominuje a stojí za návštěvu. V jádru města se zachovaly hradby a procházka je zde příjemná i za deště. Kousek zpět po silnici 303 je další hezké historické město Kulmbach, jemuž vévodí hrad a jehož historické jádro potěší oko každého návštěvníka. Na severním konci Frankenwaldu stojí za návštěvu Bad Steben s krásným lázeňským parkem. Uvnitř přírodního parku Frankenwald se nacházejí staré mlýny. Jeden z nich severně od Steinwiesenu slouží jako museum. Turistickou atrakcí je plavba na vorech po řece Wilde Rodach, start je ve Wallenfels. Po zrušené železnici jezdí ze Steinwiesenu do Nordhalbenu o letních víkendech historický vláček.
celkové hodnocení
Frankenwald je pro Čechy téměř neznámou oblastí, která každopádně příjemně překvapí. Příroda zde je romantická, stoupání i sjezdy až nečekaně příkré s výškovým rozdílem kolem 200 m, někdy i více. MTB trasy většinou vedou po zpevněných lesních cestách, což je dobré hlavně ve vlhkém počasí, protože jsou stále sjízdné. Singletarily a cestičky si ale musí biker nalézt většinou sám. Jejich poměrný podíl na oficiálních trasách je malý. Je vidět, že místní lesníci asi nebyli příliš nakloněni vedení tras neuhlazeným terénem. Po několika dnech ve Frankenwaldu není těžké si trasy zpestřovat vlastními nápady. Turisticky ladění MTB jezdci si ve Frankenwaldu přijdou na své a ti sportovnější zde mohou dobře potrénovat rychlost na střídajících se stoupáních a klesáních. Návštěva Frankenwaldu je příjemnou změnou a dobrá dostupnost z Čech umožňuje navštívit toto místo i na kratší dobu, než je týden.

SAUERLAND

mapy
Bike Arena Sauerland, Mountain Bike Guide, Bike Line, vydavatelství Esterbauer (www.esterbauer.com), 1. vydání léto 2006 (nové vydání se chystá na jaře 2011). Je tu detailní popis číslovaných tras s mapou 1:35 000. Trasy jsou vyjímatelné, lze je strčit do kapsy nebo do držáku na řídítkách. Jako doplněk je dobrá mapa Sauerland, Radwanderkarte, č. 264 (1:100 000, www.publicpress.de). Pro vyhledávání vlastních tras je užitečná Naturpark Rothaargebirge, Freizeit Karte NRW, 3. vydání 2004 (1: 50000, www.lverma.nrw.de). Mapa je vrstevnicová, podrobná a obsahuje cykloturistickou síť.
ubytování
Základnou pro MTB výlety jsou Willingen a Winterberg. Zde najdete hotely, penziony a ubytování v soukromí. Dobře však poslouží i okolní vesnice a městečka, protože prakticky všechna místa v Sauerlandu jsou připravena na turismus. Dobře poslouží www.bike-arena.de, kde lze vedle map a čerstvých informací o trasách získat také přehled o možnostech ubytování s koly.
příjezd
Z Prahy je nejkratší variantou (asi 550 km) cesta přes Chomutov do Chemnitz, po dálnici A4 na západ a pak A5 (směr Frankfurt) na výjezd na Alsfeld. Zde po silnici 62 až na odbočku směr Wetter, což je silnice 236. Po ní se jede směrem na Battenberg, Hallenberg a Winterberg. Do Willingenu je výhodnější sjet z A4 za Bad Hersfeldem na A7 směr Kassel, před Kasselem uhnout na západ na dálnici A44 směr Dortmund a vyjet na Korbach a Willingen stále po silnici 251.
turistické zajímavosti
Poblíž Winterbergu pramení řeka Ruhr a vytváří krásné údolí Ruhrtal. Po cyklostezce (Ruhrtal Radweg) lze dojet až do oblasti Dortmundu a Essenu. Ve Willingenu lze navštívit bývalý důl – v Saurelandu se kdysi těžila železná ruda a byl zde železářský průmysl. V Bad Arolsenu je nádherný, veřejnosti přístupný barokní zámek Arolsen. Stará hrázděná architektura je k vidění ve Frankebergu. To je jen malý výsek možností, které se v této lokalitě nabízejí.
celkové hodnocení
Pro čtenáře, kteří nikdy nebyli v Sauerlandu, se možná vynořuje otázka, zda má smysl jet skoro 600 km do středohor ve stejném klimatickém pásu, jako je Česko. Myslíme si, že to stojí za to. Krajina tu má svoji zvláštní atmosféru, která je nezaměnitelná. Značení bikerských i dalších cyklotras je vynikající. I když oficiální trasy neobsahují příliš mnoho singletrailů, lze je relativně snadno objevit po pár dnech. Typická pro všechny středně vysoké hory jsou nedlouhá stoupání (do 200 výškových metrů) a kratší sjezdy. Tak je tomu i v Sauerlandu. Jsou zde však i technicky a fyzicky náročné trasy kolem 80 km s 2000 výškovými metry. Většina tras je vedena tak, že o výhledy do krajiny není nouze. Sauerland je protkán také sítí cyklotras pro trekkingová kola, takže rodiny s dětmi si přijdou na své. Ubytovací a restaurační služby jsou na vysoké úrovni za ceny srovnatelné s našimi. Doporučujeme minimálně týdenní pobyt.

SCHWARZWALD
mapy
Vyplatí se mít obecné turistické a cykloturistické mapy 1:75 000, 1:50 000 a 1:25 000 od vydavatelství KOMPAS nebo obdobné mapy od německého ADAC. Speciální MTB mapy s navrženými trasami a dalšími informacemi jsou tyto: Sudschwarzwald, zwischen Kandel und Hornberg − BVA Bielfelder Verlag, Südschwarzwald, zwischen Hochrhein und Feldberg z téhož nakladatelství a do třetice Südschwarzwald, zwischen Feldberg und Kandel. Lze je získat v místních turistických centrech nebo koupit v internetovém obchodě na www.naturapark-südschwarzwald.de. Na této adrese jsou také popisy MTB tras a GPS data. Alternativou je také mapa Auf dem Mountainbike durch den Naturpark Sudschwarzwald (1:50 000), kterou vydal Forstdirektion Freiburg v roce 1999. Velmi dobrý je atlas Bike Guide Schwarzwald Sud (1:100 000) z nakladatelství Bergverlag Rother GMBH, Munchen, 2008. Autoři zde navrhují 33 tras s přesným popisem „odkud a kudy" a s pěknou fotografickou dokumentací. Užitečné je také získat (místní) turistickou mapu v místním turistickém informačním centru – bývá zdarma nebo za malý poplatek. GPS je ve Schwarzwaldu užitečnou pomůckou každého bikera. GPS data nabízejí portály turistických oblastí, jejichž adresy jsme uvedli výše. Pro severní Schwarzwald, kde se nachází přírodní park Schwarzwald Mitte/Nord (www.naturparkschwarzwald.de), je k dispozici mapa Mountainbike-Karte Zwischen Neckar, Nagold und Glatt (1:30000) pro oblasti Dornhan, Dornstetten, Horb a.N., Pfalzgrafenweiler, Schopfloch, Sulz, Waldachtal.
ubytování
Možnosti ubytování jsou široké a četné a najdete je na portálech jednotlivých měst a vesnic i na webových portálech oblastí (Ferienland, Hochschwarzwald). Ubytování v soukromí vychází – vedle různých kempinků – nejlaciněji.
příjezd
Do oblasti středního a jižního Schwarzwaldu je nejlepší a nejkratší spojení po dálnici A6, která vede z Rozvadova až na křižovatku dálnic Weinsberg před Heilbronnem. Zde odbočte na Stuttgart po A81 a dále směrem na Singen. Výjezd 35 na Willingen-Schwenningen vás dovede po silnici 523 na 33. Po ní se dostanete do St. Georgenu, Tribergu a okolních destinací severní části přírodního parku Südschwarzwald. Do jižní části tohoto parku vyjedete z A81 výjezdem 37 směrem na Donaüschingen a Freiburg a posléze po napojení na silnici 31 budete odbočovat do vybraných destinací. Do severní části Schwarzwaldu, kde se nachází přírodní park Schwarzwald Mitte/Nord, pojedete po A6 až do Pforzheimu nebo pojedete až ke křižovatce A6/A5, vydáte se po A5 na jih směrem na Freiburg a podle potřeby odbočíte východním směrem do vybrané destinace. Cesta do Schwarzwaldu vzhledem ke vzdálenosti (cca 650 km) a přeplněnosti německých dálnic zabere obyčejně celý den.
turistické zajímavosti
Turistická informační centra, která se nacházejí prakticky v každé vesnici, poskytují spoustu informací o místních pozoruhodnostech. Rozhodně stojí zato navštívit město Freiburg. Někteří musí navštívit nejvyšší horu Feldberg. Poblíž Tribergu se ptejte na skansen schwarzwaldské venkovské architektury. V Tribergu jsou také úžasné vodopády, kam míří mnoho turistů. Stejně tak je hojně navštěvované jezero Titisee, které je nedaleko Feldbergu. Na jihu je Bad Säckingen, staré město na Rýnu s historickým dřevěným mostem vedoucím do Švýcarska. Zajímavá je také návštěva Basileje. Registrovaný turista dostane od svého ubytovatele bezplatně turistickou kartu KONUS, jejíž hlavní předností je cestování zdarma autobusy a vlaky po celém Schwarzwaldu. KONUS platí až do švýcarské Basileje. Mezi jižním Schwarzwaldem, Freiburgem a Rýnem se nachází menší podlouhlé pohoří zvané Kaiserstuhl, kolem něhož se rozkládá velká vinařská oblast. Místní víno chutná skvěle. Lze tam dojet autem nebo autobusem z Freiburgu asi za 30 minut.
celkové hodnocení
Schwarzwald je rozsáhlé pohoří nevšední krásy a je hlavní a největší oblastí horské cyklistiky v Německu. Vedle hlubších údolí jsou tu širší plata kolem 700−900 m, z nichž vystupují vyšší hřebeny kolem 1 000−1 200 m. MTB trasy jsou většinou spolehlivě značené, nicméně na různých místech jsme hledali vlastní cesty a cestičky, abychom si lépe užili terénu. V tomto směru dobře slouží turistické cesty a jejich pečlivé značení. Písečný podklad mnoha terénů umožňuje projet trasy i za vlhkého počasí. Ve Schwarzwaldu lze spojit cyklistiku s poznáváním mnoha turistických zajímavostí. Kdo by snad chtěl pojmout pobyt více tréninkově a sportovně a chtěl si užít technické sjezdy, může si zajet do MTB parku v Todtnau. Vzhledem k velké rozloze pohoří zde skoro nikdy nevzniká dojem přeplněnosti. Schwarzwald je výborné místo pro MTB dovolenou.

foto: www.bike-arena.de

Menu