Jednostopá rallye

28.2.2017

Bylo by asi nošením dříví do lesa snažit se vytvořit, specifikovat a také pojmenovat další samostatnou kategorii v již jednou množstvím šuplíků a škatulek přetékající skříni horské cyklistiky patřící do oddělení plného odpružení. Přesto se alespoň pokusme objasnit a v praxi demonstrovat úvahu nastíněnou v úvodu – najít podobu kola sportovce-univerzála.

Budeme-li zpětně hledat podobnost mezi rallye a cyklistikou, dojdeme nejspíš k MTB maratonům, kde se závodníci musí poprat s celou řadou různých jízdních podmínek – od rychlých asfaltových úseků po náročné technické sekce. Je zde tedy potřeba dostatečně rychlého stroje, který ale nabídne potřebnou jistotu při ovládání a zároveň i přiměřenou prostupnost terénem a také, s ohledem na několikahodinové trvání, i dostatek komfortu. Oproti klasickým XC závoďákům tak zde rozhodně bude přínosem vyšší zdvih, i když jeho přesná hodnota rozhodně nemusí být dogmatem. Fantazii konstruktérů se v tomto případě meze nekladou.

Proč se ale soustředit jen na závodní podobu terénní cyklistiky, maratony vás mohou lákat, ale také nemusí. Každopádně i běžné nezávodní celodenní vyjížďky de facto kladou dosti podobné nároky na výbavu. I zde požadujeme od kola, aby bylo dostatečně svižné, ale zároveň i komfortní. Ukončeme už ale teoretické úvahy a nechme promluvit samotné stroje, které jsme podle výše popisovaného klíče vybrali coby zástupce takzvaně maratonských fullů.

TESTOVANÁ ČTVEŘICE

FOCUS Super Bud Team LAPIERRE X-control
GT Marathon Elite MERIDA Mission HFS 1000-D

Štěpán Hájíček
Foto: Jerry Efeb

Toto je úvodní článek k celému testu, ostatní najdete v novém Velu.

Menu