Mezinárodní festival horské cyklistiky

28.2.2017

Dvoudenní mezinárodní festival horské cyklistiky organizovaný občanským sdružením Brněnský klub cyklistů a jednou z předních českých MTB stájí Merida Biking Team si letos odbude svou premiéru. „Do pořadatelství celé akce jdeme s jasnou vizí: vytvořit v České republice závod světové úrovně, který se jednou stane pravidelnou zastávkou v seriálech světového poháru v cross-country a na který současně bude ráda jezdit i široká bikerská veřejnost, pro niž je MTB především zábavou a způsobem trávení volného času," představuje stručně celou akci její generální manažer Ján Svorada, legenda české cyklistiky.

MTB maraton pro veřejnost jako začátek
Oblast Žďárských vrchů nabízí nádherné terény, jako stvořené pro bikování. Právě jimi se povine okruh, jehož tvůrci slibují, že účastníky maratonu provede po všech „nej" této malebné části Českomoravské vrchoviny. Povolení vytýčení okruhu předcházela řada jednání s místní správou CHKO a vlastníky lesů, kteří nakonec pořadatelům vyšli maximálně vstříc a umožnili vést trasu místy pro biking jinak velice těžko dostupnými.

PROGRAM Merida Bike Vysočina 2008

 • SOBOTA 27.9.
  • 9:00 hod start maratonu na 80 km
  • 10:00 hod start maratonu na 40 km
   (oba závody jsou určeny pro veřejnost i výkonnostní bikery)
  • 16:00 hod Sprint MTB
   (atraktivní vyřazovací boje bikerů absolutní světové elity přímo na stadionu u hotelu Ski. Účast olympijských vítězů a mistrů světa.)
  • v průběhu dne probíhá Velo soutěž ve zručnosti
  • následuje koncert kapel Horkýže Slíže a Monkey Business
  • VSTUP NA KONCERTY JE ZDARMA V RÁMCI STARTOVNÉHO NA MARATON.
 • NEDĚLE 28.9.
  • 9:00 hod – start první kategorie v MTB XC závodu
  • 11:30-12:30 hod – závod MTB XC, kategorie Elite ženy
  • 12:50-14:10 hod – závod XC, kategorie Elite muži
   (závod v MTB cross-country, účast olympijských vítězů a mistrů světa)

Start závodu je situován přímo do areálu u hotelu Ski v Novém Městě na Moravě a celý okruh je koncipován jako osmička, kdy se přesně v polovině znovu projíždí lyžařským areálem právě u hotelu Ski. Bikeři, kteří se vydají na kratší trasu, zde svůj závod skončí, na odvážlivce soupeřící na trati dlouhé 80 km bude čekat dalších 40 km plných náročných výjezdů, kamenitých sjezdů a technických kořenitých singltreků. Žákova hora, Devět Skal, Tři Studně, Studnice, Odranec, Buchtův Kopec, Milovy, Samotín, Kadov, Fryšava – všechny tyto lokality jsou jakýmisi symboly Žďárských vrchů a ani jednu z nich trať sobotního MTB maratonu nevynechává.

Odpoledne s elitním XC a hudbou
V sobotu odpoledne v 16:00 hod pak začne v areálu u hotelu Ski bohatý program, v rámci něhož se představí největší hvězdy současného domácího i světového bikingu, které se utkají ve vyřazovacím sprintu. Bojovat se bude o prize-money ve výši 5000 eur. Závod, který bude v přímém přenosu přenášet Česká televize, bude mít obdobný charakter, jako mají závody v této disciplíně při světovém poháru běžkařů.
Celé odpoledne pak vyvrcholí tříhodinovým dvojkoncertem kapel Horkýže Slíže a Monkey Business, na které naváže Merida Afterparty v obřím vyhřívaném stanu jednoho z hlavních partnerů akce.

Světové osobnosti
Merida Bike Vysočina 2008

 • Gunn-Rita Dahle (Multivan Merida) – několikanásobná mistryně světa a vítězka světového poháru, olympijská vítězka z Athén 2004
 • José Hermida (Multivan Merida) – závodník absolutní světové elity, mistr Evropy v XC 2007, stříbrný z OH 2004
 • Ralph Naef (Multivan Merida) – mistr světa v maratonu 2006, stříbrný z MS v XC 2007 a bronzový z MS v XC 2008
 • Fredrik Kessiakoff (Full Dynamix) – momentálně nejlepší skandinávský biker, bronzový z ME 2007, 4. na MS 2007, vítěz finále SP 2007 v Mariboru
 • Tony Longa (Full Dynamix) – v současnosti nejlepší Ital v profesionálním MTB pelotonu, bronzový z MS v rakouském Kaprunu 2004 (junioři), stříbrný z MS 2006 na Novém Zélandu (kategorie U23), čtyřnásobný mistr Itálie
  Pozn.: Jednání s dalšími závodníky světové i domácí elity stále ještě probíhají.

Domácí sport

 • Dominik Hašek – ikona českého hokeje se udržuje v kondici i po ukončení profesionální kariéry a věnuje se rovněž i jízdě na horském kole
 • Kateřina Neumannová – legenda českého lyžování, která je neoddělitelně spjata s areálem v Novém Městě, hodlá se aktivně zúčastnit maratonu na 40 km
 • Martin Koukal – mistr světa v běžeckém lyžování z roku 2003, měsíc před začátkem lyžařské sezony pro něj, stejně jako jeho reprezentačního kolegu Milana Šperla, bude maratonská trať vítaným testem fyzické kondice

Během celého víkendu je pro účastníky připravený bohatý doprovodný program v expozóně partnerů závodu. Zde se budete moci nechat namasírovat, nechat si odborně seřídit posed na svém kole, vyzkoušet nejnovější spinningové stroje nebo prohlédnout a otestovat poslední novinky na cyklistickém trhu a spoustu dalšího. V průběhu soboty a neděle bude rovněž fungovat dětská školka ČSOB se spoustou zábavy a atrakcí pro nejmenší účastníky.

Nedělní vrchol
Druhý den festivalu se ponese ve znamení olympijské disciplíny cross-country. Na šestikilometrovém okruhu v lese Ochoza obklopujícím lyžařský areál v Novém Městě se postupně od devíti hodin utkají nejmenší bikeři a bikerky, pak kadeti a junioři a program vyvrcholí od 12:00 hod závodem elitních kategorií žen a následně mužů. Jezdci elitních kategorií budou opět bojovat o prize-money v celkové výši 5000 eur. Celý závod bude probíhat za přísného dozoru sportovních komisařů z UCI, která momentálně zvažuje přidělení pořadatelství jednoho ze závodů světového poháru 2010 právě do Nového Města na Moravě. Toto je pro pořadatele obrovská výzva.

VELO bude při tom!
Partnerem ambiciózního podniku bude také náš časopis. Spolupráce nezůstane pouze u mediální podpory. V rámci sobotního maratonu, a to na obou vypsaných distancích, proběhne samostatně vyhlášená soutěž určená pro předplatitele časopisů Velo a Cykloturistika. Pokud jste předplatiteli, na Vysočinu se chystáte a budete mít zájem poměřit své síly s ostatními abonenty, stačí, když v přihlášce k maratonu zaškrtnete kolonku „Předplatitel časopisu Velo nebo Cykloturistika". V cíli pak budete klasifikováni jak v celkovém pořadí, tak i v této vložené soutěži, v níž se můžete těšit na samostatné vyhlášení výsledků i ceny pro nejlepší.
Pro všechny závodníky pak bude vyhlášena tajná Velo prémie na trati.
Časopis Velo také vyhlásí soutěž ve zručnosti – kdykoliv v průběhu soboty (před after party – přesné informace najdete na Velo stánku) navštívíte náš stánek, můžete zkusit na čas vyměnit duši u kola. Nejlepší z vás postoupí do finále a utkají se ve slavnostním souboji na pódiu před zraky diváků o zajímavé ceny. Samostatnou sekci tohoto dovednostního klání pak mohou utvořit profesionální mechanici cyklistických obchodů a v případě vítězství získat inzerci v časopisu Velo. Neváhejte a zviditelněte svůj obchod!
V rámci after party připravujeme navíc projekci DVD Czech around, nedílné součásti letos nového titulu MTB FreeRide.

Z programu je zřejmé, jaké ambice má akce Merida Bike Vysočina. Pokud chcete být u toho a svou účastí ji podpořit, neváhejte. Sejdeme se o víkendu 27.-28. září na Vysočině!

Rudolf Hronza
Foto: archiv Merida

Menu