Eden za humny

28.2.2017

Poskládat soupis deseti vyzkoušených a doporučeníhodných zákoutí je před mapou republiky, tolik obdařené parádními terény pro cyklistiku jako málokterý stát, hračka. Jde však o požadované parametry – ty pak samy škrtají lokalitu za lokalitou, takže oněch rozhodnutí mezi zamilovaným okruhem toho a tamtoho pak není tolik. Předně leckteré trasy leží v prázdninově populárnějších, tedy turisticky exponovanějších místech – na Bibione či do Tunisu přece jen stále nemíří celá republika. Takové jsme tedy škrtali zkraje. I když šlo dále o seskupení toho nejlepšího, co sami rádi opakovaně absolvujeme či na co minimálně v nejlepším světle vzpomínáme, přece jen jsme také dbali na spravedlivější rozvrstvení uvnitř hranic státu. Naštěstí jsme ale občany takového, že za nejbližším potěšením mimo hranice všedních bikových dnů není nutno jet celý půlden.

Přejít na stránky s prezentacemi všech 10 tipů na skvělé (nejen) letní bikování.

Marně byste v přehledu také hledali leckde obecně pro cyklistiku propagované a vyzdvihované profláknuté destinace jako Šumava, Krkonoše či Jizerské hory. Zatímco Jizerky budou jisto jistě poměrně zalidněné, naše nejpopulárnější hory vzhledem k zařazení do kategorie národních parků umožňují točit pedály jen po stezkách přímo k tomu účelu designovaných – a to jsou v 99 % asfaltové či jinak široké cyklostezky. Ačkoliv také jde o kraje většinou ortodoxně bikové, čemuž odpovídají rovněž doporučené zmapované okruhy či trasy, najdou se v seznamu i poklidnější črty mezi vrstevnicemi. Inu, tam vám to učaruje skotačením v tango souhře s prostředím, jinde zase především elegancí okolí.

Nehrajeme si tu rozhodně na nějakou objektivní top desítku toho, co Čechy nabízejí. Hodlá-li ale jeden vyrazit třeba na víkend, klidně i narychlo, po rozhodnutí z minuty na minutu třeba kvůli dobré předpovědi či pobídce kamaráda, hodí se mu osvědčený tip s rancem užitečných informací víc než efektně působící, leč nejednou spíše katalogová plejáda míst z barevné páteční přílohy deníku.

Víkendový bikový výjezd je kolikrát lepší zážitek než týdenní expedice. Sedm dní již je třeba plánovat, pro víkendový útěk do divočiny je možno se rozhodnout i v pátek. A přiznejme si, dva dny ostrého ježdění jsou leckdy tak akorát a pohodlně v mezích možností i těch z nás, kteří nemáme pod postelí válce, po obědě rádi nějakou tu sladkost a jimž hvězdy současného světového XC profipelotonu hravě splývají se jmény fotbalistů Bundesligy.

Přejít na stránky s prezentacemi všech 10 tipů na skvělé (nejen) letní bikování.

Nejen kolem je biker živ Jakkoliv je jistě cílem předestíraných bikových výletů řádně se projet a dát terénní cyklistice rozměr mimo mediální klišé vymezené extrémně-adrenalinovým sportem na straně jedné a výkonnostně-atletickým sebeprzněním na druhé, neméně důležitou dimenzí je i poznání a objevování. Brousit zažitý terén nemusí být vůbec špatné, i o řád slabší biking v nové, doslova kolébajícně rozkošné krajině jej však leckdy předčí.

Nejsme navíc žádní zaslepení, jednovstupoví a jednovýstupoví sportovci – v těchto výletech hraje podstatnou roli putování. Pro lokality jsme tak hlasovali rovněž s vědomím zajímavých scenérií, přírodních divů i rozličných pamětihodností z díla našich předků i současníků. Po prozkoumání mapy či informačních odkazů jeden žasne, kolik je všude zajímavého! S geniem loci tak do vyjížďky vstupuje zcela jiný rozměr, kraj přestává být anonymní kulisou a stává se nedílnou součástí výletu. A hle, najednou není turistika jen Karlštejn a Telč.

Přejít na stránky s prezentacemi všech 10 tipů na skvělé (nejen) letní bikování.

Autor: Tomáš Taich

Menu