Hitparáda rychloupínáků: vyberte nejlepší

28.2.2017
<p>Rychloupínák, taková maličkost, řekli byste. Ano, sice důležitá, přesto drobnost, a co víc – i ve stávající podobě bezchybně fungující. Kdo chce ušetřit nějaký ten gram, možná zvolí titanové provedení za mnoho peněz, jinak není třeba nic měnit. Jenže výrobci jsou evidentně jiného názoru. Jako by snad rok 2007 byl vyhlášen rokem designu, změn a inteligence rychloupínáků. Hned u několika produktů z nových kolekcí jsme zaznamenali výrazný posun vpřed, soustředění konstruktérů i designérů na detail. Předkládáme vám několik favoritů z různých kategorií, abyste mohli vybrat největšího z nich – hlasujte v anketě na úvodní <a href="/">stránce</a>.</p>

1. DT SWISS překvapilo v kolekci 2007 především karbonovým tělem tlumiče, ale také konstrukčně zcela jinak pojatým mechanizmem rychloupínáku RWS. Možná je lepší říci upínaku, práce s ním je pomalejší – spoléhá totiž na dotahování hlavice po závitu, tedy otáčením. Pokud byste natazili na “mrtvý bod”, místo, kde se páčka upínáku nacházela ve špatné pozici, stačí ji jen nadzvednout, čímž se uvolní mechanizmus, pootočit a pokkračovat v utahování. Důvodem pro změnu je údajně 50% navýšení pevnosti spoje kola s rámem.

2. SHIMANO dosud sázelo na jednoduché tvary ocelových nebo hliníkových (u vyšších řad) páček rychloupínáků. S příchodem nové sady XTR, která představuje spíše designové, než technologické zemětřesení u japonské značky, se ale vše mění – rychloupínák XTR lahodí oku.

3. Že SUUNTO, výrobce špičkov elektroniky pro sport a outdoorové disciplíny (výškoměry, měřiče tepové frekvence a podobně), vyrábí rychloupínáky? Ano i ne. Model Suunto Road Bike Pod je výsledkem spolupráce s Mavicem, sesterskou koncernovou firmou, odtud vítr vane. V hlavici upínáku je integrovaný vysílač. U rychloupínáku s logem Suunto je nastaven pro komunikaci s přístroji Suunto T3, Suunto T4 a Suunto T6 (všechny mají mimo jiné cyklistické funkce a umí snímat ve spojení s pásem tepovou frekvenci), pokud je na upínáku logo Mavic, je připraven ke spolupráci s computerem stejné značky.

4. Příběh italské značky CAMPAGNOLO je podobný jejímu rivalovi Shimano – jednoduché tvary letos v rámci příchodu inovovaných sad nahradil mnohem povedenější design, a to i funkčně. Hliníková páčka rychloupínáku je sestavena ze dvou částí.

5. Taiwanská firma KARBONA se věnuje především práci s kompozitem, příčemž nevynechá ani rychloupínáky. Kombinace černého materiálu s titanem znamená velmi nízkou hmotnost.


Velo TOP3:
1. DT Swiss
2. Shimano XTR
3. Campagnolo Record

Menu