VELO ZŮSTANE VELEM!

28.2.2017

Kalendářní rok není přímo přežitkem, je však jen jedním z „roků" (stejně tak 365 dnů dlouhých období, jako je políček v běžném kalendáři), které najdeme ve svém životě. Vezměme jen ten cyklistický – sezona trvá rok, začíná a končí však hodně různě, není svázána prvním lednem: tu probíhá od října do října v závislosti na závodech, jindy od listopadu do listopadu podle toho, kdy se ještě dá vyjet ven. Podle modelových řad musíme rok začít v září, byť se jeho počátek i konec stále více rozmělňuje – to jak nám jsou předváděny technické novinky. A pak je tu – stále jsme na malém písečku cyklistickém – rok Vela, od poloviny prosince do poloviny prosince.

Právě nyní držíte v ruce prosincové vydání časopisu. V té samé chvíli již připravujeme další, které sice ponese jedničku s dodatkem 2008, ovšem bude pro vás nachystáno ještě před Vánoci. Rok skončil, aniž by proběhl Silvestr. Sčítat, podtrhávat, účtovat, rekapitulovat, prostě hodnotit? Ano, to zajisté, ovšem v míře rozumné. Přespříliš se ohlížet zpět může mimo jiné znamenat přibrždění sama sebe. Lepší je hledět stále kupředu, praví moudra a knihy. Stejně se ke konci roku postavilo i naše vydavatelství.

Právě k jedničce jedenáctého ročníku Vela, potažmo k celému ročníku 2008, směřují úvodní řádky. Do nového Velo roku totiž vstoupilo hned několik novinek, které mám potřebu nejen, ale především z pozice šéfredaktora Vela přiblížit, blíže vysvětlit. Vlastně za to může především několik rozhovorů z v době psaní těchto řádek právě skončeného brněnského veletrhu Sport Life. Jejich téma bylo podobné: Jak bude vypadat Velo v dalším roce svého života, když připravujete nový časopis 53×11? Zůstane Velem, nebo mám počítat s tím, že když chci stejnou porci pestrých informací, musím nyní objednávat časopisy dva? Necháte nám naše Velo?
Samozřejmě, objednávejte oba tituly, to je to nejlepší, co můžete udělat pro kvalitu našich-vašich časopisů! Tak by mohla znít odpověď, pravdivá, vystihující to, co si všichni tak přejeme: poskytnout vám co nejvíce zábavy a informací a být za to odměněni vaším zájmem. Přesná odpověď na jasně položenou otázku však zní trochu jinak: Velo zůstane Velem, takovým, jaké jej znáte a máte rádi, tedy časopisem postihujícím celou cyklistiku, nikoliv jen její vytrženou část – nejenže v něm tedy zůstanou zachovány testy, témata a rubriky, na které jste zvyklí, ale především i zaměření jak na MTB (a to především, s možná ještě nepatrně větším akcentem), tak nadále (možná překvapivě) i na kola silniční, ve zhruba stejném procentu jako dosud (pro vášnivé silničáře tedy nic moc). To koresponduje především s tím, že nedošlo k rozdělení Vela na dva z něj vycházející časopisy, ale „pouze" ke vzniku periodika nového, specializovaného na silniční cyklistiku. A z titulu Vela coby i nadále cyklistické revue to vlastně ani nemůže být jinak. Silniční novinka se vlastně v tomto světle může jevit jako chudší sestra obývající mnohem menší prostor. Avšak právě díky tomu i jakési renesanci silniční jízdy na kole, kterou lze v současnosti postřehnout, však příznivce disciplíny musí nadchnout.

Zmíněné ale neznamená, že Velo se nehne z místa, že prostě jen oslaví zrození sestry. Ne že bychom chystali revoluci v obsahu, ale už v tomto čísle najdete třeba nový tréninkový a stejně tak gurmánský pravidelný seriál pro všechny, nominaci na nové Velo stars, připraveny k pozvolnému servírování jsou další zajímavé články. S lednovým číslem se pak nepatrně změní grafická podoba.

Vše nejlepší k Silvestru a nashledanou v příštím roce. Velo roce!

Menu