Ty ještě nejsi čemboun?!

28.2.2017
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2007-09-22T12:57:04 --><p><strong>jak být členem a co vše znamená členství v asociaci ČeMBA</strong></p><p>Od chvíle vzniku a aktivního působení české mountainbikové asociace ČeMBA, tedy zhruba od června tohoto roku, najdete v každém Velu zmínku o ní - ať už přímou či nepřímou. Jestliže se zprvu zdálo, že sice je fajn, že podobný zástupce cyklistů existuje, ale aktuálně zatím není potřeba, dění na Slovensku ukázalo, že opak je pravdou. Je dobré být připraven. Ale bez ohledu na něj i podobné problémy, kdy cyklisté budou ČeMBU volat k ochraně či dokonce záchraně svých práv, i taková představa, jak se proháníme po nádherném singletracku, je lákavá. Pomoci sobě i druhým může každý z nás, a to velmi snadno.</p>

Možná vás myšlenka bikové asociace nijak neoslovila. Věřím však, že tomu tak je pouze ve výjimečných případech, a popravdě nechápu, kde se berou ony klapky na očích těch, kteří ji nepřijali (samozřejmě nemluvím o silničních cyklistech, u kterých to může být logické, byť cyklisté jsou jedna rodina a bratra také nezavrhnu proto, že raději jí těstoviny než maso). Spíše však přínos ČeMBA cítíte a přemýšlíte, co udělat více pro dobrou věc, co to obnáší být „čembistou či čembounem". Připravili jsme proto pro vás takový malý manuál.

Členství v ČeMBA
Je to minimum, které můžete v současnosti udělat. I kdybyste neměli čas, sebevědomí či svědomí na cokoli jiného, váš hlas rozhodně stačí! Pomůže asociaci při vyjednávání a zastupování vašich přání a potřeb. „Až nás budou milióny", bliklo vám možná hlavou. Uberte, české bikové organizaci bude na vlivnou pozici stačit několik tisíc členů. Ale k těm tisícům se musí dopočítat po každém jednom cyklistovi.

Pokud jste se rozhodli pro vstup, bude vás zajímat, co se stane dále: jak přesně vstoupit, co bude následovat a jak se případně mohu dále zapojit.

Vstup
a) na adrese www.cemba.cz najdete přihlášku, kterou je potřeba vyplnit a odeslat
b) následuje zaplacení členského příspěvku ve výši 180 Kč (pro rok 2008 bude příspěvek 300 Kč), který slouží na pokrytí nákladů souvisejících s provozem asociace
c) o přijetí platby budete vyrozuměni mailem, v tu chvíli se stáváte právoplatným členem ČeMBA
d) následovat bude mail, kterým vás asociace přizve do mailové diskuze mezi členy. Můžete, ale také nemusíte se zapojit. Rozhodnutí zůstává na vás.
e) můžete být „tichými" členy, kteří se zapojili tím, že dali asociaci k dispozici svůj hlas. I to je hodně. Nepatrně rozšířit své zapojení můžete třeba samolepkami s logy ČeMBA, kterými dáte najevo svou podporu asociace, ale třeba na ni také upozorníte další cyklisty. V současnosti jsou nabízeny nálepky a nášivky, připravena jsou trika a dresy či reflexní nášivky.

Další zapojení

1. sledujte dění
Už jste členy. Hodně jste tím pomohli všem bikerům i sobě. Situace terénní cyklistiky zatím není vážná, ale může brzy být. Nyní je minimálně občas aspoň složitá. V terénu se potkáváme s ostatními turisty, kteří reagují různě, stejně tak s cyklisty, kterým je dobré vysvětlit, že zrovna to, co právě provádí, cyklistice příliš neprospěje. Byla by ovšem chyba pustit se do nich, cyklistů i turistů, prostým odsekáváním, že si tu mohu dělat, co chci. Příliš lidí se nevyzná v přesném znění zákona, někteří si pletou dohromady pravidla týkající se oblastí s různým stupněm ochrany přírody.
Pro cyklistiku a její budoucnost tak je mnohem lepší, pokud v podobných situacích přesně známe odpověď a dokážeme lidem klidně a přesně vysvětlit, proč se kola nemusí bát a jak je to s tím soužitím. Když se vás soused zeptá: „Hele, jak to, že jezdíš po lese? Já sem slyšel, že je to zakázaný," budete znát odpověď? ČeMBA na svých stránkách shromáždila materiály, které vám pomohou kvalifikovaně odvětit všem a za každé situace.
Ve Velu už jste se také možná dočetli, že ČeMBA prosazuje singltrek, a víte přesně, co tento pojem znamená. Zpočátku se může zdát, že takové věci není třeba vzhledem k volnosti pohybu cyklistů terénem a síti značených turistických cest, ale materiály ČeMBA vás možná přesvědčí, že singltrek musí být aspoň ve špetkách jednou ze složek lektvaru, kterým lze uzdravit české bikování.

2. rozhýbejte ČeMBu
Vstoupili jste, dali asociaci svůj hlas a prostudovali tu kopu materiálů, abyste prostě věděli. Už to je velká zásluha. Chtěli byste pomoci ještě víc? Můžete, míra vašeho zapojení je jen na vás. ČeMBA nemůže fungovat bez aktivistů v regionech. Víte, že vaše obec se právě chystá vyasfaltovat váš oblíbený úsek, na kterém jste bikově vyrostli? V tu chvíli je potřeba, aby se našel někdo schopný se postavit proti a třeba si říci o smysluplnější zbudování cyklostezky mezi obchodem a městským úřadem nebo kolo obce. V takovém případě buď najdete buňku ČeMBA ve vašem okolí, nebo se zapojíte vy sami. Asociace pomůže se vším potřebným. Na druhém konci republiky se možná právě ve stejnou chvíli ptá na stejné věci jiný biker.

3. biková práce šlechtí
Tohle je činnost pro nadšence, kteří už pochopili, že bikeři by měli také něco dát. Dát přírodě, dát lesu a dát ostatním návštěvníkům – upravený kus stezky. V České republice je víc než 160 000 km lesních komunikací. O kolik z nich se pečuje s ohledy na rekreaci? Již dnes však v několika oblastech dobrovolníci ČeMBA přispívají k bikové kráse světa motykou. Vědí, že projet se po trailu, na kterém si o krumpáč udělali mozol, je úplně jiný zážitek. Pokud byste se pro něco podobného rozhodli i vy, pak pouze se svolením správce lesa.

Rudolf Hronza
Foto: Velo

Menu