SE TO NEVOZÍ!

28.2.2017

Nedávno se mě jeden kamarád zeptal – hele, chtěl bych si na kolo dát rohy, ale problém je v tom, že tam mám vlaštovky. Nebyly tam, ale jsou lepší, tak jsem původní řídítka vyměnil. A rohy mi najednou chybí, je to nezvyk. Nemyslíš, že to bude blbý? Přece jen se to nevozí.

No jo, pravda, říkám si – ONO SE TO nevozí! Vždyť ona vlastně existují nějaká pravidla. Nikdy mi je nikdo neřekl všechny najednou, ale znám je. Je nějaká nevyřčená a přesto platná cyklistická etiketa, a ta mimo jiné praví, že rohy lze nasadit jen na rovná a ještě lépe i úzká řídítka (číslovku naštěstí neuvádějí). Pravda je taky to, že osobně bych si asi rohy na vlaštovky nikdy nedal. (Snad proto, že už se v cyklistice pohybuji moc dlouho, abych porušil?). Pravda je taky to, že je to pěkná blbost, takhle se řídit nesmyslem.
Nejsou to jen rohy, soupis položek je dlouhý. Směšný svou opakující se historií střídavého bytí in a out u jednoho a toho samého produktu. Není to tak dávno, co byly in jen bílé ponožky. Postupem času na nich mohl být proužek, ale jen tenký, aby nerušil onu bělostnou čistotu, poté jste se už nemuseli stydět za logo, pak najednou kdo neměl logo a proužek, jakoby neexistoval. Teď letí barvy. A pokud možno doplněné motivy a rozhodně na nízkých ponožkách. Bílá SE prostě nějaký čas nesmí – dle cyklistické etikety. Nebo nesměla? Lance Armstrong se prohnal po francouzských silnicích v ponožkách skoro tenisových – byly tak vysoké, že kdyby měl křečové žíly až pod kolena, neviděli byste je. A pak vyrukoval v černých! Shodou okolností se v bikovém světě sjezdu, který lze z určité strany vnímat jako posla nových impulzů, současně objevují taky vysoké ponožky, možná lepší říkat podkolenky. Je to opět in!
Kdosi (nebo cosi) mi pořád vtlouká do hlavy, že na silničním kole bych ten štítek u přilby fakt neměl používat, prostě to nevypadá dobře, nehodí se tam. Ale na bika si ho vezmi, tam nesmí chybět! Mám pocit, že mi to vyhovuje přesně obráceně. Pak mi jiný vtloukač klínů dává radu, jak bych měl na silnici použít silniční tretry a jestli by to jen trochu šlo, oholit si nohy. Ano, všech těchto hříchů se dopouštím a nejspíš i nadále budu. Je mi to totiž jedno. Nevidím problém ani v tom, vyjet na silnici v bikových SPD pedálech a paty se mi z toho nebortí (nejezdím totiž tolik ani nezávodím, v tom to možná je…). Že bychom jako redaktoři odborného periodika měli prezentovat právě nové trendy? Ano, nepochybně, ale také bychom měli odlišit smysluplnost od pouhé nevýznamné nicotnosti. Zatímco výhody fullů uznáváme, ponožky, štítky, tretry i chlupy řešíme každý po svém.

Vzhledem k uvedenému se pro mne spojení cyklistická etiketa stalo synonymem pro zbytečnost, a to ve většině případů. A tak jen odpovídám na onen dotaz – vyhovují ti vlaštovky s rohy? Tak je nasaď a neptej se mne a neohlížej se na nikoho! Dej na sebe.

Menu