Velo Awards – Pár vážných i nevážných ocenění na sklonku roku

28.2.2017

Cena Alfreda Hitchcocka
Jednoznačně pro JEAN-MARIE LEBLANCA. Představa, že se v téměř stoleté historii Tour de France mohl stát prvním ředitelem, za jehož šéfování by zůstal závod nedokončen, ho v hororových nocích budí zřejmě ještě dnes.
Další nominovaní
pád Alexe Zülleho na mokré vozovce při Giro d’Italia, kdy skončil ve srázu
sledování sjezdu během turnovského Bikefestu (víceméně zázrak, že se nikdo nezabil)

Za zatvrzelost a vytrvalost
Francouzský MAVIC, který neopustil myšlenku elektronického řazení a nenechal se odradit předchozím neúspěchem.
Další nominovaní
Americký vytrvalec Rob Kish a jeho 13. dokončený závod RAAM (Napříč Amerikou).
Belgický dráhař Etienne de Wilde se ve 40 letech stal mistrem světa v bodovačce dvojic.

Nevybíravá ústa
LAURENT JALABERT počastoval vítěze TdF Pantaniho přídomkem dopingový král, a to si jistě mohl odpustit.
Další nominovaní
Jeannie Longová za výrok o nadváze a podezřelém zhubnutí mistryně světa v časovce Zijlaardové-van Moorselové.
Po výlevu Lubora Tesaře v deníku Sport, v němž reagoval na dopingový skandál Tour de France, musel čtenář nabýt dojmu, že je jediným čistým cyklistou na světě.

Kšeft roku
Investiční skupina QUESTOR, majitel značky Schwinn, obratně získala další významný subjekt na trhu – značku GT.
Další nominovaní
Tým Volvo-Cannondale koupil na začátku sezony Cadela Evanse. V pravý čas, mladý protinožec zajistil megasestavě vytoužené prvenství v mužském XC Světového poháru.
MTB sestava Author angažovala cyklokrosaře Petra Dlaska a ten jí po pár týdnech angažmá zajistil nejen domácí titul, ale i bronz z MS v kategorii do 23 let.

Za zásluhy
Pokud se podaří firmě SHIMANO, jak to alespoň letos jako první z lídrů obchodní scény naznačila, prosadit přesunutí prezentací výrobků určených pro příští sezonu z jara na podzim, pak to bude záslužný čin sloužící k ozdravění poměrů ve veloprůmyslu.
Další nominovaní
Český trenér Vojtěch Červínek má nezpochybnitelný podíl na tom, že silniční mistr světa Oscar Camenzind se odhodlal vstoupit mezi profesionály a nezůstal za poštovní přepážkou.
Dík Pavlu Vršeckému naše zkomírající dráhová cyklistika stále žije a je to právě on, kdo stojí za medailovým úspěchem českých juniorů na MS v závodě družstev.

Pořadatelská úleva
Organizátoři MISTROVSTVÍ SVĚTA MTB v Mt. St. Anne si mohli oddychnout, že na rozdíl od loňské jezdecké party po závodě SP tentokrát Palmer, Gracia a spol. nic nerozmlátili…
Další nominovaní
Pořadatelé Author Krále Šumavy si mohou gratulovat, že se na brodu MTB trasy nikdo neutopil.
Mountainbiková komise UCI váhala, zda přidělit závod SP japonskému Arai City, nakonec dobře udělala, neboť to byl pořadatelsky nejlépe hodnocený podnik Grundig Cupu.

Faux pas
Předseda MOV JUAN-ANTONIO SAMARANCH svými nešťastnými výroky o vyškrnutí některých zakázaných látek obhajoval legalizaci dopingu a způsobil tím pobouřené reakce odborníků.
Další nominovaní
“Slavnostní zahájení” na ME ve Špindlu, kde nikdo z přítomných netušil, že už je konec.
Premiéra českého cyklisty na RAAM v podání Tomáše Celty trvala vinou doprovodu pouhých 400 km.

ZVLÁŠTNÍ KATEGORIE

Komponentní lídr
Cena uděleno ex-aequo, vzájemný souboj Campagnolo-Shimano skončil patem: ve čtyřech nejsledovanějších silničních událostech je skóre 2:2 (Pantani pro Italy získal Giro a Tour, pro Japonce zabodoval Bartoli v SP a Camenzind na MS).

Nejkratší proslov
Projev sekretáře evropské federace Rolanda Hofera na závěr ME ve Špindlerově Mlýně trval sotva pár vteřin, když byl rázně ukončen pivní fontánou Steva Peata a Cedrica Gracii.

Nejnešťastnější vězeň
Rodolfo Massi se mohl pohledem na dres nejlepšího vrchaře TdF kochat v cele předběžného zadržení, ale fakticky o něj přišel a byl nucen ze závodu předčasně odstoupit.
Překotná horlivost
Prokázali ji techničtí komisaři UCI zákazem používání nástavců typu Spinaci.

Cyklistický zázrak
Má ho na svědomí z rakoviny vyléčený Lance Armstrong, před dvěma roky bojoval o holý život a dnes usiluje opět o mety nejvyšší. Je to zázrak medicíny, lidské vůle a touhy.

Nejdražší jízda autem
Převoz Tomáše Konečného na dopingovou zkoušku po závodech v USA stál českého profesionála druhou polovinu sezony.

Účastnické rekordy
Maratonská vlna přinesla rekordní účast v 5. ročníku Author Krále Šumavy, zájem roste i o další vytrvalecké podniky Rallye Sudety, Krkonošská 70, Jizerská 50 apod.

Zaručená dieta
Jan Ullrich shodil během šesti měsíců 15 kilogramů, což ho vrátilo k jeho obvyklé hmotnosti, ale jistě se to na jeho kondici podepsalo.

Nejsladší pomsta
Uwe Ampler vyhrál po devíti letech Závod míru a ještě k tomu na účet stáje Telekom vedené Walterem Godefrootem, s nímž se soudil ohledně nuceného používání prostředku EPO.

Husarský kousek
Vítězná cesta M. Marošiho na ME v paralelním slalomu.

Klikař
Jiřímu Linhartovi pomohla průtrž mračen k překvapivému titulu mistra republiky ve sjezdu.

Týmový vzestup
Silniční tým Casino a MTB stáj B-1.

Objevy roku
MTB: v XC až do letoška nepříliš úspěšná Francouzka Laurence Leboucherová (mistryně světa a Evropy, 2. v SP) a donedávna prakticky neznámý Nizozemec Bas van Dooren (7. SP, 4. MS), v DH vítězka závodu SP v Nevegalu Sari Jörgensenová (Švýc.), Gerwin Peters (Niz., 2. na MS) a loňský junior Mickael Pascal (Fr., 3. na MS, 5. v SP), v dualu Slovák Filip Polc (6. v SP). Silnice: v kategorii do 23 let Nor Thor Hushovd (vítěz amatérských verzí Paříž-Roubaix a Paříž-Tours, mistr světa v časovce), mezi profesionály Francouz Cristophe Rinero (4. TdF, vítěz Tour de l’Avenir), nejlepší neoprofesionál – loňský mistr Evropy do 23 let Salvatore Commesso (It., 3. a 4. v závodech SP v Curychu resp. v Hamburku), stříbrný z trutnovského ME 95 Lotyš Romans Vajnštejns (11. na MS) a Kazach Alexander Vinokurov (vítěz Čtyři dny v Dunkerque).

Comeback roku
Leontien Zijlaardová-van Moorselová po pěti letech opět mistryní světa na silnici; již téměř zapomenutý Armand de las Cuevas vítězem Dauphiné Libéré a Route du Sud, 38letý Tinker Juarez znovu šampionem série NORBA a bývalá vítězka SP Regina Stieflová po dvouleté pauze bronzová na ME DH.

Domácí naděje
DH Petr Heiník (7. na MS jun.), XC Tomáš Trunschka (3. ME jun.), silnice Michael Moureček (vítěz ZM jun., člen bronzového kvarteta z MS jun. na dráze, 10. na MS jun. v časovce).

(r)
Foto: Ciclismo a fondo, Velo a archiv

Menu