Historie nabitá elektrizující zkušeností

28.2.2017

Historie se opakuje, to je známá věc. A jediné poučení, které z historie plyne, je, že se lidstvo z historie nikdy nepoučilo. Anebo jinak – chybu udělá každý, ale jen hlupák udělá dvakrát tu stejnou chybu. Situace, jaká nastala v posledních letech s elektrokoly, už tu byla. Psala se raná devadesátá léta a Evropa objevila horské kolo, v Čechách se stály fronty na galusku nebo dutý šroubek k brzdě jako na nedostatkové zboží. Kola se prodávala rovnou z nákladních aut v krabicích a obchodníci bohatli nepředstavitelným tempem. Až po prvních jízdách, týdnech či měsících novodobí bikeři zjišťovali, co si to vlastně koupili, a až ti informovaní zjišťovali, jak vypadá skutečná kvalita a čím se liší od šuntu. Dnes zažíváme totéž s elektrokoly. Prodeje všech značek i koncových prodejců letí nahoru, ani ti nejzkušenější obchodníci nejsou schopni odhadnout odbyt a vždy tipují exponenciálně nižší počty. Prodeje rostou, zájem o elektrokola roste. Elektrokolo zkrátka dnes prodá skoro každý a skoro každé. Ale jen zbrklý zájemce si koupí elektrokolo laciné, aniž by se dostatečně informoval, zorientoval se, čerpal ze zkušeností jiných a poučenějších. Už to tu zkrátka bylo, jen ta kola neměla baterie a motory. Ano, je to už 30 let a většina současných zákazníků si tu dobu nebude pamatovat, je tedy dobré ji připomenout.
Jsme tu my, s naším časopisem Elektrokola, abychom připomínali, abychom se ptali, abychom testovali, abychom na vás – čtenáře – vás, kdo se chcete poučit a kdo nechcete udělat chybu, přenesli zkušenost svou i zkušenost profesionálů z oboru. Proto se v samotném úvodu tohoto vydání časopisu Elektrokola dozvíte, jaké typy rámů elektrokol, jaké typy motorů a jaké typy umístění baterií existují. Samozřejmě informujeme i o tom, pro jaký typ používání a jakého jezdce, je ta která varianta vhodná. V testech kol, která jsme skutečně podrobili poctivé jízdní zkoušce, uveřejňujeme plusy i minusy vybraných strojů, takže se právě v jejich případě nemůžete splést v tom, co od nich očekávat. Cyklistické časopisy připravujeme již 19 let, ale při přípravě Elektrokol jsme narazili na zajímavý problém, či spíše specifikum. Jak objemná, těžká a neskladná elektrokola převážet?! Zašli jsme se tedy zeptat – ptát se je totiž hlavním podstatou novinářské práce – a tak se tedy dozvíte i to, jaké způsoby uchycení elektrokola na auto jsou vhodnější, a jaké jsou vhodné méně.
O své zážitky a podněty z cest po Švýcarsku se podělí dva cestovatelé, o kus svého života, spojený především s hudbou, sportem i elektrokolem zase Milan Drobný. A pokud toho je pro vás v jednom vydání pořád málo, vyžádejte si v redakci čísla starší, rádi vám je zašleme, protože to následující můžete očekávat zase až na jaře. Více cyklistiky, více tipů na výlety i dovolené a více zajímavých zkušeností z cest na kolech všeho druhu naleznete v časopisu Cykloturistika, který lze také objednat, třeba jako celoroční předplatné a který pro vás také připravujeme.
Přejeme krásné léto v pohybu na kole s motorem i bez, ale hlavně na tom správném. Na správném kole, správnou cestou!
Martin Raufer

Menu