Gaučing aneb I stan se jednou omrzí

28.2.2017

Představte si třeba, že se probudíte v toskánském kamenném domku a bohatě, po italsku poobědváte s majitelem. Že jste mu vypili sklep, ho netrápí. Mnohem víc trpí osamělostí a je rád, že vám mohl poskytnout střechu nad hlavou. Další den už jste v přístavu u moře. Vyspíte se na lodi, jejíž kapitán touží jen po flašce grappy, kterou vám vinař přibalil. Za ní vás odveze na ostrov, kde musíte každý den zalít záhon paprik. Jinak nic a týden lenošení na pláži. To všechno zadarmo, za pár nebo na revanš. Vaše fantazie letí napříč světem. Cítíte to spojení se zemí, s lidmi i sám se sebou tak nějak jinak. Je to intimní vztah, duchovní zkouška, spojení se zdrojem…
Můžete to samo sebou zažít zcela spontánně, čistě náhodou do sebe všechno může dokonale zapadnout. Na druhou stranu existuje spousta důvodů, proč si ubytování naplánovat. A to už z domova. Prakticky v každé destinaci lze totiž najít útulný kout, kde může prožitek přesáhnout obzor.

1. Ubytování v soukromí – homestay (od 0 Kč / noc)

Krátkodobé ubytování u někoho doma je mezi cestovateli populární a stále rostoucí trend. Jde o to, že si přes internet – vybrané webové stránky – domluvíte ubytování v hostitelské rodině. Charakter tohoto typu ubytování se liší případ od případu. Prakticky jde o pokoj v hostitelově domě, bytě, na chatě či jen na gauči, přičemž forma je proměnná od klasického pronájmu bez přítomnosti majitele, až po tu, kdy s hostitelskou rodinou zažíváte vše, co k místnímu koloritu patří. I když je možné, že budete mít celý dům pro sebe, pravděpodobnější je, že budete sdílet kuchyň i koupelnu s několika dalšími lidmi.
Zatímco v jednom případě máte životní styl domorodce z první ruky, včetně sdílení jídla, účasti na rodinných událostech nebo fronty na záchod, v jiném případě můžete jen dostat vlastní pokoj a dělejte jak je vám libo. Je proto důležité si s pronajímatelem předem tyto detaily vyjednat, abyste nebyli otrávení už první den, že musíte každý večer prohodit pár slov s domácím nebo si kupovat vlastní toaleťák.
Pro hostitele je obvykle primárním důvodem pro vpuštění cizince do svého soukromí finanční přilepšení – potažmo lze očekávat, že váš hostitel bude střední a nižší třídy tj. blíže podstatě života v dané krajině. Najdou se ale i takoví borci, kteří vás ubytují zcela zdarma a odměnou jsou jim nehmatatelné hodnoty jako třeba nové informace, společnost, legrace anebo výměnný pobyt. Některé hostitelské rodiny mohou požadovat minimální délku pobytu, což zjistíte už při vyhledávání.

+++
Pro cestovatele s omezeným rozpočtem jsou oba výše zmíněné typy ubytování často tím nejvhodnějším způsobem, jak získat hodně muziky za málo peněz. Jste-li sociální typ, přímý kontakt s místními lidmi je obrovskou příležitostí pro pochopení jejich způsobu života, poslouchání příběhů a povídání o tom vašem. Cestujete-li sám, i pak mohou být obě výše uvedené formy bezkonkurenční příležitostí k prožitkům na multikulturní úrovni. Ať už je to na pár nocí či týdnů, například praktikováním běžného (ne školního) jazyka máze velký náskok v učení. Při večeři naposloucháte politickou situaci a názory obyvatelstva, naučíte se vařit typické místní jídlo a procítíte zemi očima někoho, kdo v ní žije. Když to bude vřelé, přistihnete se po návratu, že vám rodina skoro chybí, a není výjimečné, že si lidé pak dlouho dopisují.
– – –
Musíte být důvěřivý a důvěryhodný, flexibilní a přátelský typ. Nelze očekávat nadstandard, obchodní centrum v dosahu, bazén či luxusní závěsy. Pokud oceňujete soukromí, osobní prostor a anonymitu, můžete u někoho doma pociťovat klaustrofobii při sdílení všeho se všemi. Budete se muset řídit nějakým řádem, což by mohlo omezit třeba pobyt ve sprše na pět minut nebo vyžadovat pomoc s úklidem.
Buďte připraveni na méně osobního prostoru, než jste zvyklí z domova. Těsný kontakt s jinými lidmi může vést i ke konfliktu, čímž se může i týdenní pobyt stát noční můrou. Zeptejte se proto včas, jak se budou řešit případné neshody resp. ukončení ubytování před termínem.

www.Airbnb.com: soukromé a sdílené pokoje po celém světě
www.CouchSurfing.com: celosvětová síť gaučů
www.GayHomestays.com: pokoje ve městech
www.GlobalFreeloaders.com: zdarma v rodinách po celém světě
www.GoHomestay.com: homestay po celém světě
www.Homestay.com: homestay z celého světa
www.HomestayAgency.com: homestay po celém světě
www.Hospex.net: členové nabízejí hostitelské rodiny po celém světě (placené členství)
www.Servas.org: hostitelské komunity (placené členství) www.WomenWelcomeWomen.org.uk: homestays pro ženy (placené členství)
http://www.hospitalityclub.org/: homestay cestovatelé a dobrovolníci (328 000 členů)

2. Ubytování na farmě – farmstay (od 100 Kč / noc)

Ubytování na farmách je stejně jako v soukromí praktikováno i u nás, nicméně české farmy se – až na výjimky – nenesou ani charakterem, natož pak cenou v duchu nezávislého cestování. Forma je nicméně obdobná, od jednoduchého lůžka s venkovskou snídaní a kohoutím budíčkem, po pracovní ranče s chovem zvířat. Podstatou tohoto typu ubytování je pochopit a doslova nasát venkov dané země s jeho tradicemi a leckde těžkou prací. Agroturistika je nejpopulárnější v Evropě, Austrálii a na Novém Zélandu.

+++
Stejné jako u bodu 1
– – –
Na farmě se můžete po večerech nudit. Domácí brzy vstávají kvůli zvířatům, tedy chodí i brzy spát. V okolí obvykle není žádný z podniků, které by vás rozptýlily.

www.AgritourismWorld.com: farmstays kolem po celém světě
www.Farmstay.co.uk: farmstays ve Velké Británii
www.Farmstay.co.za: farmstays v Jižní Africe
www.FarmStayUS.com: farmstays ve Spojených státech
www.IrishFarmHolidays.com: farmstays v Irsku
www.TrueNZ.co.nz/farmstays: farmstays na Novém Zélandu

 

Další tipy na alternativní levné ubytování najdete v tištěné verzi nebo na www.alza.cz či www.floowie.com/cs/vpress/publikace

Menu