Volání dálek z dáli i z blízka

28.2.2017

Úplně bezpečně poznám, kdy už nezbytně potřebuji dovolenou, kdy už je práce zkrátka nad hlavu. To přijdu k domovním dveřím a snažím se je odemknout klíčem z práce. Úplná katastrofa pak je, když do zámku od domova cpu klíč z práce už ráno při odchodu. Myslím na práci, mám jí plnou hlavu a nedokážu vypnout nikdy a nikde. To je vlastně už pozdě, ale pořád ještě ne natolik, abych pocítil somatické příznaky přepracování a stresu, aby se mi udělalo zle nebo jsem onemocněl. Dovolenou fyzicky potřebuji. Ne vždy ale lze ihned vypnout a už vůbec nikdy není možné na dovolenou okamžitě odjet. Co však možné je, a pomáhá to zaručeně, začít o dovolené přemýšlet a vybírat jí. Říká se, že "Kdo nesní, ten nežije." Já bych doplnil "Kdo se netěší na splnění svých snů, ten nežije".
Někdy mám jasno hned a vím, že za rok do toho vysněného Toskánska prostě už musím, jindy se nechám inspirovat a začínám naslouchat volání dálek. Zajímavé je, že „volání dálek" je tak trochu eufemismus, dálky mohou volat i docela zblízka a někdy mě úplně stejnými vibracemi, vibracemi „dálek" přivolá třeba postel v ložnici nebo modrá obrazovka. Prostě se vypnu. Jsou i roky, kdy nevím a neplánuji nic, to bývá nejhorší, takový pohodový a nenaplánovaný rok nakonec bývá ten nejzběsilejší. Raději tedy plánuji a hodně dopředu. Dovolenou v první řadě.
Dovolenou už žiji od okamžiku, kdy na ní začnu myslet, kdy o ní začnu snít, vybírat jí. Už jsem tak trochu jednou nohou „tam". A když už mám dovolenou vybranou nebo dokonce zarezervovanou a zaplacenou, už jsem tam celý, jen tělesný obal prozatím zůstává tady.
Připravili jsme pro vás další speciál Cykloturistiky – Dovolenou na kole 2016. Jsem si jist, že právě teď, kdy jste Dovolenou na kole vzali do ruky a začetli se, jste se alespoň trochu přenesli tam, kde budete tento rok trávit ty nejkrásnější dny v roce. Začtěte se, zalistujte a nechte na sebe volat vaše "dálky" ze stránek Dovolené na kole. Vaše letošní dovolená tím právě začala.

Menu