Na kole i s kolem (nejen po Alpách) Col de Sommeiller Čtvrté na kole nejvýš dosažitelné míst

28.2.2017

Rozmarné léto roku 2014
Léto roku 2014 bylo v Alpách opravdu „rozmarné". Proměnlivost počasí přesně vystihovala snad jedině slova Rudolfa Hrušínského ze slavného Menzelova filmu. Ano, parafrázováno: „Tento způsob léta byl pro cyklisty poněkud nešťastným." Zvlášť ve středních a východních Alpách. Kdo chtěl před deštěm utéct, musel vyrazit víc na západ – do odlehlejších destinací na pomezí mezi Itálií a Francií. A vyplatilo se. Z Česka (počítáno z Prahy) je to do kraje Piemont sice víc než 1000 km, ale v polovině července zde byla naděje na počasí bez deště mnohem větší než kdekoli jinde. A neodradilo nás ani placení mýtného na pro nás drahých italských dálnicích.
Volba na Col de Sommeiler padla při návratu z ještě vzdálenější části Piemontu – z jeho nejjižnější provincie jménem Cuneo. Proč to říkám? I sem se v případě, že máte čas, vyplatí zajet. Na túře kolem Rocca la Meja na náhorní plošině Gardetta si můžete podat ruku s Marco Pantanim – jeho socha stojí v sedle Colle di Fauniera (Colle dei Morti) ve výšce 2481 m n. m. Ale to je samostatný příběh a ten už jsme mnohokrát v Cykloturistice probrali, v rámci TdF a také seriálu Jak se jezdí do nebe.

Pocta inženýru Germainu Sommeillerovi
Col de Sommeiller (nebo taky Colle Sommeiller) je průsmyk v masivu Mont Cenis na hranici mezi Francií a Itálií. Jméno dostal po francouzském inženýrovi Germainu Sommeillerovi, který byl v polovině 19. století pověřen stavbou 12 km dlouhého železničního tunelu mezi Bardonecchií na italské a Modane na francouzské straně.
Abyste se z této italské strany Grajských Alp mohli podívat do Francie, musíte vystoupat do skoro 3000 m n. m. V literatuře nenajdete o nadmořské výšce sedla Sommeiller jednotný údaj – bývá uváděno od 2995 m po 3000 m n. m. Zato výška stejnojmenného vrcholu, tedy Punta Sommeiller, je uváděna častěji stejně. Je snadno zapamatovatelná ‒ leží přesně 3333 m n. m. Dostupný je tenhle vrchol ale jen pěšky – po hodně strmé štěrkové stezce.

Start v Bardonecchii nebo v Rochemolles
A pokud jde o začátek túry, už jsem naznačila, že si můžete vybrat. Pro ty řekněme zkušenější je výchozím místem Bardodecchia ležící asi 1300 m n. m. Je-li vám jméno téhle obce odněkud povědomé, může to být díky XX. ZOH. Snowboardové disciplíny turínské olympiády se v roce 2006 jely právě ve zdejším lyžařském areálu. Pro nás méně zkušené je ale lepší začít až u vesničky Rochemolles a tím si výšlap zkrátit asi o 5 km a 300 m převýšení. Zdá se to jako nepodstatný rozdíl, ale… Může se nakonec ukázat jako rozhodující. Cesta z Bardonecchie do Rochemolles je úzká. Aut tu sice nejezdí moc, ale pro nás, kteří se silnicím vyhýbáme velkým obloukem, je příjemnější, když ještě tenhle úsek vyjedeme autem. Ostatně, má-li váš protějšek větší ambice a cítil-li by se o tuhle část výšlapu ochuzen, klidně na něj můžete v Rochemolles počkat. A těch asi 30 minut, než sem došlape, se určitě nebudete nudit. První zmínka o této lavinami sužované vesnici je už z roku 1300.
Právě z Rochemolles jsme k sedlu Sommeiller vyrazili 15. července 2014 i my. Bylo vedro a první část cesty k přehradě Rochemolles vede po štěrkové cestě loukami a stráněmi obrácenými sice k západu, ale přesto pod plnou palbou slunečních paprsků. Za pár set metrů cesty v lese jsem byla neskutečně vděčná. Stejně tak za krátký odpočinek vysoko nad hladinou přehradní nádrže Rochemolles. Stojí tu už od 30. let zaříznutá ve strmých úbočích. V tuhle chvíli máme za sebou asi 400 výškových metrů. Další skoro kilometr převýšení je ještě před námi.

Od chaty Camillo Scarfiotti do sedla Sommeiller
Dál vede cesta podél potoka Rochemolles nad hranicí lesa a až k chatě Camillo Scarfiotti (2165 m n. m.). Stoupání je tu mírnější, chata láká, ale musím si nechat zajít chuť, cestou zpátky prý bude odpočinek zaslouženější. Nabrat síly musíme tedy jen na rovnějším úseku před strmým stoupáním na náhorní plošinu, která se rozprostírá kolem potoků Rio della Balma a Rio di Fond asi 2500 m n. m. I v červenci tu můžete potkat zbytky sněhu… Plynule se tak dostanete o dalších 100 metrů výš. A pak následuje dalších deset serpentin, které dají víc zabrat. Už jen proto, že povrch se tu stává hůř sjízdným a hlavně strmým ‒ na asi 2,5 km nastoupáte něco přes 200 m. Z další rovinky už je vidět k sedlu. Konečně!
Moji pozornost ale – spíš než sedlo samotné – zaujaly offroady, které až sem dovezly své majitele… Úplně jsem cestou zapomněla, že sem mají taky přístup. Ale co, proti gustu… Do roku 2007 bylo právě Col de Sommeiller a kousek výš ležící „Vlajkový" vrchol (Fahnenhügel 3050 m n. m.) nejvyšším bodem v Alpách, na který se legálně motorovým vozidlem dá dojet.
Dál už to byla pro mě túra spíš s kolem než na kole. Tři serpentiny, pak táhlé dlouhé stoupání až k jezeru Sommeiller. Kdysi tu stával hotel a budova meteorologické stanice. Teď tu měří stanice automatická. Vpravo se z hřebene na francouzskou stranu táhnou zbytky ledovce Sommeiller. Právě tam se až do roku 1980 lyžovalo! Ano, přesně po té cestě, kterou jsme z Bardonecchie vyjeli my, projel každý, kdo si za letním lyžováním vyrazil právě na ledovec Sommeiller.
Do Francie se ale můžete dívat nejen ze sedla směrem k severovýchodu, ale taky zpátky – na jihozápad. Mezi ostatními vyniká Barre des Écrins (4102 m n. m.), nejvyšší hora Dauphineských Alp.

Celý článek najdete v tištěné verzi nebo na www.alza.cz či www.floowie.com/cs/vpress/publikace

 

Lyžařské středisko na Col de Sommeiller
Cesta z Rochemolles k sedlu Col de Sommeiller byla zprovozněna v roce 1962. A sloužila jako příjezdová komunikace k letnímu lyžařskému středisku na ledovci Sommeiller. V roce 1980 ale ve středisku provoz vleků ukončili. Jednak se zmenšil ledovec Sommeiller a pak ‒ na příjezdové cestě byly pořád nějaké potíže. Lyžovalo se v horní části ledovce na třech vlecích. V sedle stával hotel, chata Ambin a meteorologická stanice. Teď tu po nich není ani stopy. A počasí zaznamenává už jen automatická stanice.

 

 

praktické informace
vzdálenost z Prahy do Bardonecchie 1068 km

doporučené mapy Bardonecchia, Monte Thabor 1 : 25 000, t. č. 104, IGC

ubytování
v kempu Bokki Camping
Pian del Colle, Bardonecchia
+39 0122 99893
www.bokki.it

Campeggio Pian Del Colle
Strada Provinciale Melezet, Bardonecchia
+39 0122 901452
www.campeggiopiandelcolle.com

Campeggio Pra Vey
Via Torino, Bardonecchia
+39 0122 831021
http://turismo.oulx.net/campeggio-pra-vey/

v penzionu Pensione Bianca
Viale Bramaram 57, Bardonecchia
+39 0122 999889
www.pensionebianca.com

v apartmánu Residence Campo Smith
Regione Molino 4, Bardonecchia
+39 0122 980099
www.residencecamposmith.com

v hotelu Hotel Jafferau
Località Fregiusia, Bardonecchia
+39 0122 99 899
www.hoteljafferau.it

další tipy – ubytování www.bardonecchiabooking.com

servis a prodej kol Sport House
Via Medail 53, Bardonecchia
+39 0122 901 760

Surf Shop
Via Montenero 13/A, Bardonecchia
+39 0122 907 863
http://04surfshop.it/

další tipy – servis http://turismotorino.org/natura /elenchi/IT/A1752/bando_registro_operatori

 

restaurace Pizzeria Waikiki
Località Melezet, Bardonecchia
+39 0122 902482
www.ristorantewaikiki.com

turistické informace www.bardonecchia.it

webové stránky s dalšími tipy www.bardonecchiaski.com

další informace o oblasti www.turismotorino.org

MTB trasy www.turismotorino.org/natura/ elencoItinerari.aspx?idA=1317&type=2

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu