Valberg – obklopen červenými skalami

28.2.2017

My jsme do této oblasti zavítali v loňském parném létě. A útěk do hor z rozpáleného Nice jsme přivítali s velkým nadšením. Právě blízkost obou míst ‒ prosluněného středomořského podnebí okolo Nice a horského, v létě velmi příjemného svěžího klimatu dělá z obou vzájemně propojené lokality, které můžete navštívit podle momentálního rozpoložení a aktuální předpovědi počasí. Jestliže už vás budou sluneční paprsky příliš sužovat nebo se v horách zhorší počasí, máte útěk k tomu lepšímu v dosahu jedné hodiny. Jako malá holka jsem si představovala, že by bylo skvělé, kdyby byla nějaká hranice a za ní sněžilo a před ní svítilo slunce, tak v téhle lokalitě je tento sen v podstatě převeden v realitu. Pokud byste na jaře chtěli spojit ježdění na kole s jízdou na lyžích, tak to není absolutně žádný problém. Kolem Nice se už v březnu budete opalovat a jezdit na kole v tričku a druhý den klidně můžete sjíždět místní svahy na lyžích. Ale i ve Valbergu inzerují v každé turistické brožuře, „že je toto město zalito a koupe se až tři stovky dní ve slunečních paprscích". Ale pozor, jako všude v horách vás tu například v létě může zastihnout pořádná bouřka, což jsme zažili doslova na vlastní kůži…

Rodiště moderního lyžování
Už od poloviny 15. století byl Valberg znám jako dolina pastýřů. Což je také volný překlad z francouzského Vallon des Bergers, tedy zkráceně Valberg. Toto údolí vlastnil baron Pierre Grimaldi de Bueil, podle něhož se také jmenuje vesnička jen pár kilometrů od Valbergu. Ta je na rozdíl od něj mnohem starší a i množství historických domů tomu odpovídá. Valberg jako lyžařské centrum vzniklo ve třicátých letech 20. století. Lyžařský vlek tu byl postaven v roce 1936 jako první v oblasti přímořských Alp „Alpes Maritimes". Právě od tohoto roku se datuje novodobá lyžařská historie, která v letošním roce oslaví osmdesáté výročí.
Postupně se ale Valberg snaží získat renomé nejen zimního střediska, ale zaujmout a nalákat k návštěvě i během letní sezony. A podle našeho úsudku se mu to daří velmi dobře. V posledních letech tu byly vyznačeny cyklistické značené okruhy a vytvořena bike aréna. Vzniklo tady cyklistické zázemí ‒ skvělé informační centrum, půjčovna kol i elektrokol. Pro ty, kteří se necítí na to vyrazit sami nebo chtějí protáhnout po opravdu utajených stezkách, byla vytvořena průvodcovská služba. A terény pro kolo jsou tu takové, že byl Valberg letos dokonce vybrán do série světového poháru v enduru. Ale Valberg nemyslí jen na cyklisty, hřiště zde najdou například i příznivci golfu, a to přímo s výhledy na alpské velikány. Po náročném dni si tu lze zajít do wellness centra či venkovního bazénu. Dále tady najdete bobovou či pumptrackovou dráhu, ale i lanový park. A v neposlední řadě se tu opravdu ale opravdu velmi dobře najíte.

Tři trasy vyznačené v terénu
Pro jednodušší orientaci jsou zde připraveny tři okruhy jak pro cyklisty, tak i pro turisty, které jsou vyznačeny nejen v mapě, ale i přímo v terénu. My, rozmazlení z českého turistického značení, bychom sice uvítali občas o nějakou tu cedulku navíc, ale při naší návštěvě byly značky prý ještě testovány a laděny. V zásadě se podle tohoto značení jelo celkem dobře. Okruhy jsou označeny zeleně, modře a červeně. Dají se různě zkombinovat nebo prodloužit, což jsme také udělali my. Plánek s okruhy si můžete vyzvednout v infocentru v samém srdci Valbergu. Ale je dost schematický a doporučujeme si pořídit lepší mapu – viz blok praktických informací. Ovšem okruhy vás zavedou na opravdu fantastická místa. Skály tu vytvářejí bizarní tvary a hlavně jsou v některých místech až rudě červené díky pískovcovým sedimentům s velkým podílem železa. Zvláště panoramatické jsou výhledy při objíždění vrcholu s názvem Cime de Raton, protože zde skály padají prudce do údolí řeky Cians a vytvářejí výrazné ostrohy. Krásné rozhledy jsou ale i při stoupání k jezeru Lac des Anguillers, tady jsou zase vidět třítisícové vrcholy národního parku Mercantour, který byl založen v roce 1979. A díky více než stovce ledovcových jezer a jezírek je to jeden z nejmalebnějších parků v Alpách vůbec. Výhledy jsme si opravdu užívali. Skoro by se dalo říci, že stačilo sednout si a dlouhou dobu se dívat na tu nádheru, rozlehlost a rozmanitost.

 

Valberg cyklistický

události roku 2016
Ve Valbergu existuje početný cyklistický klub, proto se tu také koná mnoho závodů. Z toho nejdůležitějšího jsme vybrali tyto události, s nimiž například můžete spojit svoji dovolenou.
Červen ‒ třetí ročník bikového závodu Cyclo Valberg, kde si je možné vybrat ze dvou okruhů (135 nebo 64 km), vedoucích z Valbergu přes zelený průsmyk Champs mountain pass k místu známému červenými skalami Gorges de Daluis na řece Var.
Červenec ‒ závod v enduru v kategorii děti a ženy
Šestý ročník závodu Valberg Trail ‒ pěší závod skrze červené skály s 360° panoramatem na horské hřbety národního parku Mercantour. Lze si vybrat mezi třemi délkami trati 12 km, 25 km and 45 km.
Září ‒ 15.‒18. září: 12. ročník závodu Enduro Mountain bike „Portes du Mercantour", současně byl letos tento závod zařazen do světového poháru Giant Enduro, kde se shromáždí nejlepší jezdci světa v srdci červených skal. Viz také www.endurotribe.com/le-calendrier-enduro-world-series-2016
Závod horských kol 5.‒6. září. Viz také https://youtu.be/C2V7OyMzIpY

Valberg Bike Park
V loňském roce byly vybudovány skatepark a nová pump tracková dráha ‒ uzavřený, uměle vytvořený okruh pro jízdu na kole, který je možný projíždět bez šlapání. Okruh je složený z vlnek a klopených zatáček, které umožňují udržovat, nebo dokonce zvyšovat rychlost.

půjčovny kol
Ve Valbergu jsou tři půjčovny kol
Aiglon sport: +33(0)4.93.02.52.45
Sandia sports: +33(0)4.93.05.47.83
Sports 2000: +33(0)4.93.02.57.89
ceny: klasické kolo: půl den: 15 eur, 1 den: 20 eur; horské elektrokolo : půl den: 25 eur, 1 den: 35 eur

biková škola
Ve Valbergu jsou dvě školy, kde průvodci umějí anglicky a vlastní profesionální certifikace
Red Roc Mountain Bike, Robin LENEL+33 (0)6.65.75.60.31, robinlenel@gmail.com
OEROC, +33 (0)4.93.02.32.15 or +33(0)6.74.09.35.60, contact@oeroc.fr

Celý článek najdete v tištěné verzi nebo na www.alza.cz či www.floowie.com/cs/vpress/publikace

 

Menu